Dobrých zpráv, určitě mi dáte všichni za pravdu, milí čtenáři, nikdy není dost. A i když nad tou následující řada z vás mávne s úšklebkem rukou, radno si ji zapamatovat. Růst spotřebitelských cen v Česku zpomaluje, konstatovala snad všechna tuzemská média. Statistiky totiž ukázaly, že meziroční míra inflace v březnu 2023 dosáhla 15 procent, což je o 1,7 procentního bodu méně než v únoru, a navíc jde o nejnižší meziroční cenový růst od loňského dubna.
Říkáte si možná, že i tak je všechno pořád drahé. Je. Když se to budu snažit trochu odlehčit, zkonstatuji, že to je zkrátka inflace. S vážnou tváří ale pak musím konstatovat, že tahle blbá nálada má na další vývoj zdražování docela vliv.
Nevymýšlím si. Na internetových stránkách tuzemského cenového regulátora, který má dbát, a teď ponechme stranou dohady o tom, jestli se mu to daří či ne, na cenovou stabilitu, se o inflačních očekáváních můžete hodně dozvědět. Přímo se tam říká: „Inflační očekávání domácností, firem a finančních trhů podstatným způsobem ovlivňují jejich chování a rozhodování a tím i celkový ekonomický vývoj a výslednou skutečnou míru inflace.“
Je to prosté, když totiž lidé, firmy, společnosti, podnikatelé, zkrátka „ekonomika“ uvěří tomu (což tu může hrozit), že vysoká inflace přetrvá, budou se zaměstnanci snažit - seč mohou - o to, aby se jejich mzdy zvyšovaly, co to jde a zaměstnavatelé na to můžou příznivě reagovat. A co pak? Jednoduše řečeno, může jít znovu všechno výš a výš a znovu výš a výš a pořád dokola.
Můžete namítnout, že lidé jen reagují na aktuální ceny a že výše popsaný mechanismus je pouhou teorií. A budete mít pravdu. Bohužel se ale mezi tím může odehrát řada kroků, které negativní očekávání nejen zvýší, ale i naplní. Jedním z nich může být reakce centrálních bankéřů na dění ve společnosti, třeba právě v tuzemsku odehrávající se růst mezd. Nejen očekávání počítají v letošním roce, že řada ekonomických oborů bude na platech přidávat, ale i skutečnost v řadě firem české ekonomiky dává očekáváním za pravdu. Pokud proto centrální bankéři, jak lze koneckonců čekat, dospějí k závěru, že růst mezd neodpovídá tomu, co bychom potřebovali a chtěli, přijde asi růst úrokových sazeb.
Ale zpět k číslům. I přes pokles totiž české statistiky inflace paří mezi zeměmi vyspělého světa pořád spíše k těm vyšším. Tak třeba podle dat Eurostatu, tedy Evropského statistického úřadu, v únoru klesla inflace v celé EU z 10 na 9,9 procenta. V eurozóně dosáhla v únoru 8,5 procent. V březnu pak inflace v eurozóně klesla dokonce na 6,9 procent. Snad se proto naplní odhady ekonomů, ale i České národní banky, které uvádějí, že v lednu 2023 byla hodnota inflace na vrcholu a v dalších měsících má začít klesat. Ve druhém pololetí roku 2023 by se měla dokonce dostat pod deset procent. Celoroční inflace v roce 2023 podle odhadů ČNB a České bankovní asociace má dosáhnout 10,9 procenta.
Ve virtuálním prostoru jistě sami dokážete nalézt řadu tipů a rad, jak se lze vysoké inflaci bránit. Když se ale vrátíme k inflačním očekáváním, může být cestou ke snížení hodnoty inflace zkrátka to, že nebudu mít blbou náladu z toho, že vajíčka stojí skoro stovku a pojedu si je proto koupit někam jinam, třeba do Polska. Snad se pak konečně probudí i velké agrokoncerny, kvůli jejichž vzájemné (ne)konkurenci tu máme jedny z nejvyšších cen potravin. A tak ať už může za růst vysokých cen ten nebo onen, dle jedněch centrální banka, dle jiných vláda, podle dalších v podstatě všichni, je dobré zachovat klid. Bez toho to totiž nejde.
Související

Ubohost politických stran dosahuje nové úrovně. Už se ani nedozvíme, kdo je nejhorší premiér

Fialova vláda selhává. Její neschopnost a neefektivita způsobí víc, než jen prohru ve volbách
komentář , inflace , CZK , peníze , Ceny zboží
Aktuálně se děje
před 20 minutami

90 procent lidí na dlažbě, konec podpory očkování i boje s HIV. Dokument odhalil rozsah Trumpových změn
před 31 minutami

Litva exkluzivně pro EZ: Záchranná operace v stále probíhá. Smrt amerických vojáků není potvrzená
před 53 minutami

Nastal čas na evropskou odvetu. Cla na automobily nenecháme jen tak, vzkazuje von der Leyenová
před 1 hodinou

Ubohost politických stran dosahuje nové úrovně. Už se ani nedozvíme, kdo je nejhorší premiér
před 2 hodinami

Odolají USA ruskému tlaku? Zelenskyj si není jistý, neví ani o vztahu Trumpa s Putinem
před 2 hodinami

Trump uvalí 25% cla na všechna auta dovážená do USA. Američany čeká raketový nárůst cen nových vozů
před 2 hodinami

Severní Korea poslala Rusku další tisíce vojáků, mají bojovat proti Ukrajině
před 4 hodinami

Předpověď počasí do konce týdne slibuje jarní teploty
včera

Hrozba války roste, přiznává EU. Nachystejte si zásoby potravin, vody i léků, vyzvala půl miliardy občanů
včera

Pokud zaútočíte na Polsko, přijde devastující reakce, varuje NATO Putina
včera

Únik konverzace na Signalu: Které informace jsou nejcitlivější a neměly se dostat na veřejnost?
včera

Budeme bránit Polsko plnou silou, vzkázal Rutte do Kremlu
včera

Táhněte, obořila se vulgární lékařka na pacientku. Incident řeší i policie
včera

„Nejhorší premiér Babiš!“ Koalice SPOLU paroduje kampaň hnutí ANO a vrací úder webem a kolážemi
včera

Výbuch v Poličce se vyšetřuje. Policie prozradila, na co má podezření
včera

Atlantic zveřejnil celou konverzaci Trumpových poradců. Bílý dům se opět bouří
včera

Odborníků na armádu je stejně jako na fotbal, pustil se Pavel do kritiků. Poslanci pak raději schůzi uzavřeli
včera

Domácí zájem má přednost, přede vším. Francii došla trpělivost a vyhodila "jaderného lídra"
včera

Trump rozvrací světový řád. Evropa hledá cestu z krize
včera
Proč Rusko kývlo na příměří v Černém moři? Ukrajině nic nepřináší, profituje z něj Kreml
Spojené státy, Rusko a Ukrajina se 25. března dohodly na příměří v Černém moři, jehož cílem je zabránit použití síly a využívání komerčních lodí k vojenským účelům. Dohoda však podle odborníků upřednostňuje zájmy Moskvy a neřeší klíčové bezpečnostní požadavky Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák