KOMENTÁŘ | Rada nad zlato? Na inflaci může zafungovat dobrá nálada

Dobrých zpráv, určitě mi dáte všichni za pravdu, milí čtenáři, nikdy není dost. A i když nad tou následující řada z vás mávne s úšklebkem rukou, radno si ji zapamatovat. Růst spotřebitelských cen v Česku zpomaluje, konstatovala snad všechna tuzemská média. Statistiky totiž ukázaly, že meziroční míra inflace v březnu 2023 dosáhla 15 procent, což je o 1,7 procentního bodu méně než v únoru, a navíc jde o nejnižší meziroční cenový růst od loňského dubna. 

Říkáte si možná, že i tak je všechno pořád drahé. Je. Když se to budu snažit trochu odlehčit, zkonstatuji, že to je zkrátka inflace. S vážnou tváří ale pak musím konstatovat, že tahle blbá nálada má na další vývoj zdražování docela vliv. 

Nevymýšlím si. Na internetových stránkách tuzemského cenového regulátora, který má dbát, a teď ponechme stranou dohady o tom, jestli se mu to daří či ne, na cenovou stabilitu, se o inflačních očekáváních můžete hodně dozvědět. Přímo se tam říká: „Inflační očekávání domácností, firem a finančních trhů podstatným způsobem ovlivňují jejich chování a rozhodování a tím i celkový ekonomický vývoj a výslednou skutečnou míru inflace.“  

Doporučené články

Je to prosté, když totiž lidé, firmy, společnosti, podnikatelé, zkrátka „ekonomika“ uvěří tomu (což tu může hrozit), že vysoká inflace přetrvá, budou se zaměstnanci snažit - seč mohou - o to, aby se jejich mzdy zvyšovaly, co to jde a zaměstnavatelé na to můžou příznivě reagovat. A co pak? Jednoduše řečeno, může jít znovu všechno výš a výš a znovu výš a výš a pořád dokola. 

Můžete namítnout, že lidé jen reagují na aktuální ceny a že výše popsaný mechanismus je pouhou teorií. A budete mít pravdu. Bohužel se ale mezi tím může odehrát řada kroků, které negativní očekávání nejen zvýší, ale i naplní. Jedním z nich může být reakce centrálních bankéřů na dění ve společnosti, třeba právě v tuzemsku odehrávající se růst mezd. Nejen očekávání počítají v letošním roce, že řada ekonomických oborů bude na platech přidávat, ale i skutečnost v řadě firem české ekonomiky dává očekáváním za pravdu. Pokud proto centrální bankéři, jak lze koneckonců čekat, dospějí k závěru, že růst mezd neodpovídá tomu, co bychom potřebovali a chtěli, přijde asi růst úrokových sazeb. 

Ale zpět k číslům. I přes pokles totiž české statistiky inflace paří mezi zeměmi vyspělého světa pořád spíše k těm vyšším. Tak třeba podle dat Eurostatu, tedy Evropského statistického úřadu, v únoru klesla inflace v celé EU z 10 na 9,9 procenta. V eurozóně dosáhla v únoru 8,5 procent. V březnu pak inflace v eurozóně klesla dokonce na 6,9 procent. Snad se proto naplní odhady ekonomů, ale i České národní banky, které uvádějí, že v lednu 2023 byla hodnota inflace na vrcholu a v dalších měsících má začít klesat. Ve druhém pololetí roku 2023 by se měla dokonce dostat pod deset procent. Celoroční inflace v roce 2023 podle odhadů ČNB a České bankovní asociace má dosáhnout 10,9 procenta.  

Ve virtuálním prostoru jistě sami dokážete nalézt řadu tipů a rad, jak se lze vysoké inflaci bránit. Když se ale vrátíme k inflačním očekáváním, může být cestou ke snížení hodnoty inflace zkrátka to, že nebudu mít blbou náladu z toho, že vajíčka stojí skoro stovku a pojedu si je proto koupit někam jinam, třeba do Polska. Snad se pak konečně probudí i velké agrokoncerny, kvůli jejichž vzájemné (ne)konkurenci tu máme jedny z nejvyšších cen potravin. A tak ať už může za růst vysokých cen ten nebo onen, dle jedněch centrální banka, dle jiných vláda, podle dalších v podstatě všichni, je dobré zachovat klid. Bez toho to totiž nejde. 

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář inflace CZK peníze Ceny zboží

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 2 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 3 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 9 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 9 hodinami

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy