KOMENTÁŘ | Čechy trápí, jak rostou ceny potravin. Kdo je na vině a měl by zasáhnout stát?

Jen před nějakou krátkou dobou jsem se tu v komentáři zamýšlel nad tím, proč si v Česku stěžujeme na drahé potraviny, když podle všech stran, které do toho mají co mluvit, mohou za vysoké ceny „ti druzí“. Když bych chtěl odbýt hodně citlivé téma jednoduchou zkratkou, řekl bych, že Češi jsou národem, který si pořád na něco stěžuje, i když vůbec nemusí. Bylo by to ale příliš lehké. Ono se totiž mezitím objevilo dost dalších informací, které obraz vysokých cen v tuzemsku zase o něco lépe a jasněji vykreslují. 

Posuďte sami. Pojďme vyjít z toho, jaká byla po všech možných i nemožných událostech, spuštěných v loňském roce, česká inflace. Statistická data ukázala, že průměrná míra inflace za rok 2022 činila 15,1 %. Doplním, že jak uvedla řada domácích médií, šlo o druhou nejvyšší hodnotu inflace od vzniku samostatné České republiky. Vyšší byla pouze v roce 1993, a to 20,8 procenta.

Přejděme ale na okolnosti kolem potravin. I přes celoroční nářky a stížnosti na to, jak se všechno rychle zdražuje a mění, vydělali zemědělci, přiznávám, že jako celek, 22 miliard korun. Opakuji, po vzoru jednoho z reklamních příspěvků nejmenovaného obchodního řetězce, ještě jednou, dvacet dva miliard korun. Rok před tím to bylo 9 miliard. Když udělám jednoduchou matematickou operaci, pak meziroční nárůst ziskovosti, a nutno připomenout, že to jsou peníze po odečtení všech nákladů a výdajů, činil téměř 145 procent. Opakuji, téměř 145 procent. Odečtěte od toho pak inflaci a vyjde vám, že jedna strana celého soukolí, podílející se na produkci potravin, která taky hodně ráda poukazuje na to, že ostatní sdírají zákazníky, co to jde, je buď nepříčetná, chamtivá, nebo neumí používat základní matematické operace.

Otázka tedy je, mohou za vysoké ceny jenom právě ti zemědělci? Jednoznačná odpověď vás ale překvapí: Nemohou. Je nutné jasně říct, že opravdu ne. Nejen oni by měli mít dostatečnou pokoru, zvláště při oznamování takových čísel, jako shora uvedených 144 miliard korun, k cenovým podmínkám, které se nakonec promítají do výdajů domácností právě za potraviny. Ale nejen oni. Stejnou vinu na tom, jak vypadají cenovky potravin v tuzemsku mají obchodní řetězce a zpracovatelé. A pokud má mít nějakou úlohu v tomto problému stát, pak by měl zkoumat, proč opravdu třeba ten cukr z ceny kolem ani ne desítky korun za kilo, stoupl najednou na více než třicet. A kde se ty peníze ztrácejí.

Doporučené články

 
A i když už slyším naštvané hlasy, jak zase kuňkají výtky o tom, že oni ne, to ti druzí, mám pro ně vzkaz k zamyšlení. Když nic sami neuděláte, může se vám velmi rychle stát, jak naznačují reakce na zveřejněná čísla o ziskovosti zemědělského sektoru, že, aniž bych opravdu chtěl strašit, přijdete vinou novodobých Mesiášů o tržní výdobytky svobodné ekonomiky.

Proč? Inu proto, že oni „věrozvěstové“, kteří většinou nic nedokázali, jen vyprávět zkazky o tom, jak to má fungovat, a jsou respektování jen kvůli svým funkcím v institucích, které mají hájit zájmy svých členů, kritizují poměry tak, že se kvůli nim stále víc ve veřejném prostou objevují nápady a nástroje na státní řízení ekonomiky, které nás vrací do éry komunistické Státní plánovací komise.

A odsud už není moc daleko doba, kdy zase místo trhu a konkurence bude diktovat ceny třeba pan Středula. To on totiž touží po státním diktátu cen, když vydává za stanovisko, zřejmě odborářské, to, že stát by měl do trhu s potravinami zasahovat tím, že ho bude regulovat… Tito lidé - a dopustím se záměrně nekorektní argumentace - tu chodící v perfektně střižených oblecích, na které nemá valná většina členů odborářských organizací, jinde zase s hodinkami značky Breitling, nyní vypouští podobná zaručená moudra jako o život.

Rozumím tomu, že lidem, kteří nechtějí nebo nemohou rozumět tomu, jak fungují tržní principy v ekonomice, co všechno se promítá do tvorby cen, nemusí být tahle tématika po chutí. Jenže platí i slova, vyřčená v závěru, chcete-li nepolitické instituce, totiž filmové pohádky s názvem Čertí brko, kde sám kníže pekel říká: „Nevěřte těm, kteří slibují ráj na zemi.“ Ten všeobecně totiž není a ti, kteří ho slibují, jsou často mnohem horší, protože mají v sobě tolik zla, že by mohli rozdávat. Nic dobrého sliby o všeobecném blahu nepřinesou. Naopak. A protože jsme v Česku, pohádky se nám sice líbí, ale nedokážeme se z nich poučit. Možná i proto se pak dozvíme, bohužel od poradce premiéra, že si máme dojet pro levnější potraviny do Polska. Inu, zoufalí lidé dělají zoufalé činy.

Ale vážně. Rozhodně nechci, aby lidé jako pan Středula, ale i řada jiných, rozhodovali o tom, kolik co má stát. Stát s velkým „S“ tu není od toho, aby rozhodoval o tom, kolik má mít cenovku chleba, nebo od toho, aby zakazoval firmám a institucím řídit si vlastní cenotvorbu nebo, nedej Bože, podle přání pana Středuly stropoval či diktoval, jak se mají firmy chovat. Možná pan Středula neví, jak dopadli Maďaři s benzínem a potravinami. Tihle falešní míroví a zaručeně erudovaní věrozvěsti nejsou nic jiného než naháněči hlasů těm politickým hnutím a stranám, které rády nešetří, nehledají systémová a efektivní řešení, ale dělají všechno jen pro vlastní prospěch. Těmhle pánům a skrytým „zlounům“ proto nelze věřit. A už vůbec ne jejich návrhům ohledně fungování trhu s potravinami.

Související

Michail Sergejevič Gorbačov (v době své Komentář

Gorbačov nastoupil před 40 lety. Názory Rusů a světa se snad nemohou více lišit

Datum 11. března 1985 není ve veřejném prostoru příliš připomínáno. Přesto jej můžeme považovat za jeden z klíčových momentů poválečných světových dějin. Ten den do čela Sovětského svazu nastoupil Michail Gorbačov, jehož politika vyústila v kolaps komunistické moci ve střední a východní Evropě i konec více než čtyři desetiletí trvající studené války. Důvody, proč je tento nositel Nobelovy ceny za mír ve světě oslovován, zatímco v rodném Rusku mnohými zatracován, mohou srozumitelně vysvětlit podporu, které u nezanedbatelné části Rusů těší současný kremelský autoritář Vladimir Putin.

Více souvisejících

komentář ceny potravin potraviny jídlo Josef Středula zemědělství Obchody inflace

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Co plánuje Putin? Zelenskyj prozradil, co se děje u hranic Ruska s Ukrajinou

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prozradil, že má informace o přípravě možného ruského útoku na další ukrajinskou oblast. Je tak podle něj zřejmé, že Putin bude ignorovat současné mírové snahy Spojených států amerických, které navrhli příměří, s nímž je Kyjev připraven souhlasit. 

před 1 hodinou

Věznice, ilustrační fotografie.

Největší vězeňská vzpoura v Československu. Vyvolalo ji rozhodnutí Václava Havla

Před 35 lety, dne 15. března roku 1990, zahájily stovky vězňů v Leopoldově největší vzpouru v dějinách Československa. Trestanci tak protestovali proti tomu, že se na ně nevztahovala amnestie prezidenta Václava Havla. Vzpoura byla potlačena až po několika dnech a vyžádala si jednu oběť, desítky zraněných a škody v řádech milionů korun.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Byl to sarkasmus. Trump bere zpět slova o ukončení války za 24 hodin

Americký prezident Donald Trump řekl, že nemínil vážně svá slova, když v předvolební kampani opakovaně říkal, že zvládne ukončit válku na Ukrajině za 24 hodin. Spojené státy americké se aktuálně snaží o dojednání příměří, ale Rusové si stanovují vlastní podmínky pro zastavení bojů. 

před 5 hodinami

Rustem Umerov a Jana Černochová jednali v Praze. (15.3.2025)

Ukrajina má českou podporu i kvůli naší historické zkušenosti, řekla Černochová

Cenou za příměří nemůže být podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) to, že by Ukrajina musela ustupovat ze svých požadavků. Uvedla to v sobotu po jednání s ukrajinským protějškem Rustemem Umerovem. Setkání proběhlo v den 86. výročí obsazení Československa nacistickým Německem. "Ukrajinu budeme podporovat právě i z toho důvodu, že naše historická zkušenost, kdy jsme byli ponecháni svému osudu, je tak silná," zdůraznila na tiskové konferenci.

před 6 hodinami

Donald Trump

O co Trumpovi s Grónskem jde? Slova o anexi mohou být součástí širší americké taktiky

Americký prezident Donald Trump opět naznačil možnost připojení dánského autonomního území k Spojeným státům, což vyvolalo bouřlivé reakce tamější politické reprezentace. Někteří odborníci spekulují, že jeho zájem o Grónsko může být součástí širší taktiky zaměřené na posílení bezpečnosti v Arktidě a na odvrácení vlivu Ruska a Číny v této oblasti.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Petr Fiala

Fialovi běží výpovědní lhůta, píše Schillerová. Nové dno politické kultury, reaguje premiér

Do vlasů si na začátku víkendu vjeli premiér Petr Fiala (ODS) a bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Podle Schillerové běží předsedovi vlády výpovědní lhůta. Fiala označil její poznámky za nové dno tuzemské politické kultury. Předmětem sporu je neúčast zástupců opozice na čtvrteční schůzce parlamentních stran k otázkám bezpečnosti Česka. 

před 8 hodinami

Martina Sáblíková

Sáblíková se loučí s MS ve velkém stylu. Do sbírky přidala další medaili

Již sedmatřicetiletá česká rychlobruslařka Martina Sáblíková i v pokročilém věku konkurenci ukazuje, že to na bruslích stále umí. Nejinak tomu je i během mistrovství světa v norském Hamar, které je jejím posledním v kariéře. Ve čtvrtek se jí podařilo na tříkilometrové trati získat stříbro poté, co na vítěznou Nizozemku Joy Bauneovou ztratila pouhých osmnáct setin. Pro Sáblíkovou jde o 35. medaili z MS, první cenný kov získala už před 18 lety. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

Policie pátrá po soudci Romanu Kafkovi.

Známý soudce se našel. Policie ho prověřuje kvůli možné zpronevěře

Policie ukončila pátrání po pohřešovaném soudci Romanu Kafkovi. Podle dostupných informací je naživu a čelí podezření ze zpronevěry peněz, které mu svěřili jeho známí. Strážci zákona se k okolnostem případu nevyjadřují, věcí se má zabývat Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). 

včera

Zelenskyj naznačil, jak bude Putin sabotovat mírové snahy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je přesvědčen, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin o příměří na Ukrajině nestojí a bude sabotovat veškeré mírové snahy. Američané ale podle Zelenského disponují silou, aby Moskvu přinutili k souhlasu s mírem.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy