KOMENTÁŘ | Čechy trápí, jak rostou ceny potravin. Kdo je na vině a měl by zasáhnout stát?

Jen před nějakou krátkou dobou jsem se tu v komentáři zamýšlel nad tím, proč si v Česku stěžujeme na drahé potraviny, když podle všech stran, které do toho mají co mluvit, mohou za vysoké ceny „ti druzí“. Když bych chtěl odbýt hodně citlivé téma jednoduchou zkratkou, řekl bych, že Češi jsou národem, který si pořád na něco stěžuje, i když vůbec nemusí. Bylo by to ale příliš lehké. Ono se totiž mezitím objevilo dost dalších informací, které obraz vysokých cen v tuzemsku zase o něco lépe a jasněji vykreslují. 

Posuďte sami. Pojďme vyjít z toho, jaká byla po všech možných i nemožných událostech, spuštěných v loňském roce, česká inflace. Statistická data ukázala, že průměrná míra inflace za rok 2022 činila 15,1 %. Doplním, že jak uvedla řada domácích médií, šlo o druhou nejvyšší hodnotu inflace od vzniku samostatné České republiky. Vyšší byla pouze v roce 1993, a to 20,8 procenta.

Přejděme ale na okolnosti kolem potravin. I přes celoroční nářky a stížnosti na to, jak se všechno rychle zdražuje a mění, vydělali zemědělci, přiznávám, že jako celek, 22 miliard korun. Opakuji, po vzoru jednoho z reklamních příspěvků nejmenovaného obchodního řetězce, ještě jednou, dvacet dva miliard korun. Rok před tím to bylo 9 miliard. Když udělám jednoduchou matematickou operaci, pak meziroční nárůst ziskovosti, a nutno připomenout, že to jsou peníze po odečtení všech nákladů a výdajů, činil téměř 145 procent. Opakuji, téměř 145 procent. Odečtěte od toho pak inflaci a vyjde vám, že jedna strana celého soukolí, podílející se na produkci potravin, která taky hodně ráda poukazuje na to, že ostatní sdírají zákazníky, co to jde, je buď nepříčetná, chamtivá, nebo neumí používat základní matematické operace.

Otázka tedy je, mohou za vysoké ceny jenom právě ti zemědělci? Jednoznačná odpověď vás ale překvapí: Nemohou. Je nutné jasně říct, že opravdu ne. Nejen oni by měli mít dostatečnou pokoru, zvláště při oznamování takových čísel, jako shora uvedených 144 miliard korun, k cenovým podmínkám, které se nakonec promítají do výdajů domácností právě za potraviny. Ale nejen oni. Stejnou vinu na tom, jak vypadají cenovky potravin v tuzemsku mají obchodní řetězce a zpracovatelé. A pokud má mít nějakou úlohu v tomto problému stát, pak by měl zkoumat, proč opravdu třeba ten cukr z ceny kolem ani ne desítky korun za kilo, stoupl najednou na více než třicet. A kde se ty peníze ztrácejí.

Doporučené články

 
A i když už slyším naštvané hlasy, jak zase kuňkají výtky o tom, že oni ne, to ti druzí, mám pro ně vzkaz k zamyšlení. Když nic sami neuděláte, může se vám velmi rychle stát, jak naznačují reakce na zveřejněná čísla o ziskovosti zemědělského sektoru, že, aniž bych opravdu chtěl strašit, přijdete vinou novodobých Mesiášů o tržní výdobytky svobodné ekonomiky.

Proč? Inu proto, že oni „věrozvěstové“, kteří většinou nic nedokázali, jen vyprávět zkazky o tom, jak to má fungovat, a jsou respektování jen kvůli svým funkcím v institucích, které mají hájit zájmy svých členů, kritizují poměry tak, že se kvůli nim stále víc ve veřejném prostou objevují nápady a nástroje na státní řízení ekonomiky, které nás vrací do éry komunistické Státní plánovací komise.

A odsud už není moc daleko doba, kdy zase místo trhu a konkurence bude diktovat ceny třeba pan Středula. To on totiž touží po státním diktátu cen, když vydává za stanovisko, zřejmě odborářské, to, že stát by měl do trhu s potravinami zasahovat tím, že ho bude regulovat… Tito lidé - a dopustím se záměrně nekorektní argumentace - tu chodící v perfektně střižených oblecích, na které nemá valná většina členů odborářských organizací, jinde zase s hodinkami značky Breitling, nyní vypouští podobná zaručená moudra jako o život.

Rozumím tomu, že lidem, kteří nechtějí nebo nemohou rozumět tomu, jak fungují tržní principy v ekonomice, co všechno se promítá do tvorby cen, nemusí být tahle tématika po chutí. Jenže platí i slova, vyřčená v závěru, chcete-li nepolitické instituce, totiž filmové pohádky s názvem Čertí brko, kde sám kníže pekel říká: „Nevěřte těm, kteří slibují ráj na zemi.“ Ten všeobecně totiž není a ti, kteří ho slibují, jsou často mnohem horší, protože mají v sobě tolik zla, že by mohli rozdávat. Nic dobrého sliby o všeobecném blahu nepřinesou. Naopak. A protože jsme v Česku, pohádky se nám sice líbí, ale nedokážeme se z nich poučit. Možná i proto se pak dozvíme, bohužel od poradce premiéra, že si máme dojet pro levnější potraviny do Polska. Inu, zoufalí lidé dělají zoufalé činy.

Ale vážně. Rozhodně nechci, aby lidé jako pan Středula, ale i řada jiných, rozhodovali o tom, kolik co má stát. Stát s velkým „S“ tu není od toho, aby rozhodoval o tom, kolik má mít cenovku chleba, nebo od toho, aby zakazoval firmám a institucím řídit si vlastní cenotvorbu nebo, nedej Bože, podle přání pana Středuly stropoval či diktoval, jak se mají firmy chovat. Možná pan Středula neví, jak dopadli Maďaři s benzínem a potravinami. Tihle falešní míroví a zaručeně erudovaní věrozvěsti nejsou nic jiného než naháněči hlasů těm politickým hnutím a stranám, které rády nešetří, nehledají systémová a efektivní řešení, ale dělají všechno jen pro vlastní prospěch. Těmhle pánům a skrytým „zlounům“ proto nelze věřit. A už vůbec ne jejich návrhům ohledně fungování trhu s potravinami.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář ceny potravin potraviny jídlo Josef Středula zemědělství Obchody inflace

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 28 minutami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 1 hodinou

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 1 hodinou

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 7 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 8 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 8 hodinami

Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní

Americký prezident Joe Biden povolil dodávky protipěchotních min Ukrajině. Uvedl to server SkyNews s tím, že jde o kontroverzní zbraň, která je v řadě zemí zakázána.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy