KOMENTÁŘ | Pohádka o českých důchodech? Šťastný konec je stále v nedohlednu

Česká ekonomika se prý může dostat rychle na zdravé nohy bez toho, aniž by jí skutečně hrozil reálný krach. Stačit k tomu mají jen tři kroky, lze se dočíst v mediálním prostoru. Sami ale uznáte, že třeba jen otázka dlouhodobé stability českého penzijního systému je úkol, který těch kroků bude vyžadovat mnohem víc. Nebo myslíte, že ne? 

Přiznejme si úplně otevřeně, že když se nepovedlo v této otázce udělat nic kloudného za třicet let novodobé české historie, tak ani v nejbližších letech nebude žádná viditelná a citelná změna. A faktem taky je, že žádná vláda sama nemá moc reálných šancí, aby bez pomoci zrovna té své opozice, cokoliv změnila. Takže i paní Alenka, i pan Karel, toho času v opozičních politických lavicích, kteří právě kvůli penzijním otázkám vyvolávají u svých podporovatelů téměř hysterické odsudky současné vlády, dobře vědí, že vzhledem k pořádně děravé státní kase nebudou ani oni, dostanou-li se někdy znovu na politické výsluní, schopni sami s penzemi cokoliv udělat. Faktem taky ale je, že proč by něco dělali, když stačí vyhazovat pětitisícovky lidem z helikoptéry.

Jenže to velká většina, nás milých Čechů, vůbec neřeší. A protože chce mít prostě nejen v důchodu od státu co nejvyšší penzi, ať se děje, co se děje, ráda si na těch pět tisíc počká, že? Už vůbec nás totiž nezajímá, že růst výdajů právě jen na penze, je tak rychlý, že nejen firmy, ale ani jejich zaměstnanci, mající v Evropě jedny z nejvyšších sociálních odvodů, nestačí na penze vydělávat. A bude hůř. Ne, že ne.

Můžete namítnout, že druhou stránkou pohledu může být otázka, tak co tedy? Má se výplata důchodů ze státu kvůli úsporám zastavit? Ne. O čem je tedy řeč? Smutná a ani nynějšími opozičníky jejich voličům nepřiznaná pravda je, že do českého penzijního systému pořádně zatéká. A že celá komplikovaná stavba důchodů v Česku chce, když ne úplně novou stavbu na silných základech, tak urychleně „z gruntu“ pořádnou přestavbu. A pokud tohle nechce svým fanouškům říct na rovinu, tak nezaslouží slitování.

Doporučené články

Statistiky prý nelžou, i když i ty naleznou řadu kritiků, kteří budou průměrným číslům vytýkat, že v nich nejsou vidět opravdu lidé, kteří potřebují finanční pomoc kvůli nízké penzi. Ale i přesto. Nejen u ekonomů, ale především u lidí, kteří rozumí vývoji demografických křivek a dokáží je spojit s dalšími ekonomickými statistikami, lze zjistit, že pokud se v Česku opravdu v brzké době nic nezmění, není reálné, že ve statistikách, jakou je třeba ta od Eurostatu, tedy Evropského statistického úřadu, vydaná v lednu letošního roku o nejvyšších státních penzích v členských zemích Evropské unie, tuzemská ekonomika bez potřebných systémových změn zřejmě hned tak figurovat nebude. Když budu chtít stav trochu odlehčit, konstatuji, že když nedojde v penzích v Česku k ničemu podstatně lepšímu, pak s o to větší pravděpodobností bude Česko figurovat jako ideálně levná země pro dožití v top přehledech pro život třeba bohatých amerických penzistů.

Nemůžu se proto zbavit dojmu, jak to koneckonců ukazuje dění, a hlavně diskuze kolem důchodů na domácí politické scéně, že více než snaha postavit celý systém výplaty penzí v Česku na pevné základy, je motivací odpovědných udržet za každou cenu či jen při zdánlivě atraktivních „kosmetických“ změnách v penzích „rovnostářský přístup“. Ten přece dobře známe z let před rokem 1989. Všichni jsme si byli ve všem rovni, a i když někteří si byli už tehdy „rovnější“, tak všichni měli všechno, všem se dávalo stejně, všichni se museli, když něco chtěli ptát u všech možných i nemožných kamarádů, známých známých, a tak pořád dokola. A tenhle zasmrádlý systém, byť jsme na něj nadávali a hanili ho, pořádně utkvěl v paměti a chování. Tak proč měnit zaběhlé postupy, nikdo nám to nebude brát ani v důchodech. 

Co na tom, že stát potřebuje srazit šíleně rostoucí sociální výdaje stůj co stůj. Ať se šetří jinde, řekne jistě každý druhý poctivý obyvatel této země, že? Zdroje tu jsou, zdaňte víc zahraniční firmy a zařiďte, aby dividendy z tuzemských „dceřinek“ neopouštěly hranice země. Dá se slyšet vějíř řešení komplikované situace u sociálních výdajů. A pak prý bude i na všechny důchody bez potřeby cokoli měnit. Zdá se vám to šílené? Bohužel ani ti druzí zatím nic kloudného - i přes snahu za každou cenu vymyslet kvadraturu kruhu - nic smysluplného s penzemi neudělali. A neudělala v tom nic ani žádná důchodová komise, ať už byla vedena kýmkoli. Smutnou douškou k opozici je i to, jak ukazují právě aktuální volební preference po rétorických výpadech proti nápadům vládních lídrů, že Čechům se pořád líbí víc ti, kteří jenom poukazují na chyby druhých než na vlastní. A už vůbec se jim nelíbí ti, kteří se snaží udělat něco smysluplného, byť nepopulárního. Snad proto nebude platit: Mnoho myslivců, zajícova smrt.

Související

Lubomír Zaorálek Komentář

Sociální demokraté se zničili. Strana už nedává žádný smysl, spolčení s komunisty je posledním hřebíčkem do rakve

Sociální demokracie se po uzavření memoranda o spolupráci s hnutím STAČILO! formálně zařadila po bok komunistů a nacionalistických uskupení. Tento krok završuje její dlouhodobý ústup z politického středu a potvrzuje hlubokou krizi identity, ve které se kdysi dominantní levicová síla nachází. Místo obnovy důvěry přichází další sešup, ze kterého se strana už zřejmě nevzpamatuje.
Prezident Trump  Komentář

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky

Šéf Bílého domu Donald Trump si po měsících váhání začíná uvědomovat to, co jiní poznali dávno: že s Moskvou nelze jednat jako s důvěryhodným partnerem. Ruský prezident Vladimir Putin pokračuje v ničení Ukrajiny a zároveň zrazuje i vlastní spojence, jak ukázal nedávný případ Íránu. Tento vzorec se opakuje již desítky let – využití pro vlastní prospěch a následné opuštění. Od Afghánistánu přes Sýrii až po Arménii platí, že důvěra v Kreml vede nevyhnutelně ke katastrofě.

Více souvisejících

komentář důchody důchodci, senioři penzijní reforma důchodová reforma státní rozpočet

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Do Brna se na MotoGP sjely tisíce aut

Dopravní peklo po MotoGP: Policie nabádá řidiče, aby se vyhnuli D1

Policie České republiky dnes odpoledne na svém oficiálním účtu na síti X (dříve Twitter) varovala řidiče před velmi hustým provozem na dálnici D1 a v jejím širším okolí. Situaci podle policejního vyjádření komplikuje nejen čas letních dovolených, ale především příliv fanoušků odjíždějících po skončení závodního víkendu.

před 1 hodinou

Shein, ilustrační fotografie

EU vyhlásila válku produktům z Temu a Shein

Evropská unie plánuje výrazně zpřísnit kontrolu a regulaci čínských e-shopů Temu a Shein. Podle eurokomisaře pro spravedlnost Michaela McGratha ohrožují tyto platformy bezpečnost spotřebitelů i poctivé evropské podnikatele. A jeho postoj je jasný: „Jsem odhodlaný zasáhnout.“

před 2 hodinami

Homs, kdysi chlouba Sýrie, dnes jen trosky a ruiny

Sýrie v troskách. Mrtvých je už přes tisíc, zastavte znásilňování a vraždění, vyzývají USA

Smrtící násilí, které se během posledního týdne rozhořelo na jihu Sýrie, si podle syrské exilové organizace SOHR (Syrská observatoř pro lidská práva) vyžádalo už více než 1 000 obětí. Krvavý konflikt mezi Druzskými milicemi, sunnitskými beduíny, vládními silami a ozbrojenými kmeny byl navíc zkomplikován izraelskými nálety a obviněními z válečných zločinů, včetně hromadných poprav civilistů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Anna Nětrebková, ruská operní pěvkyně, autor: Manfred Werner

Evropa otevírá dveře ruské propagandě. Prokremelští umělci se vracejí na evropská pódia

Více než tři roky po začátku ruské invaze na Ukrajinu zůstává kulturní sféra v Evropě intenzivně sledovaným prostorem – a pro mnohé i bitevním polem. Umělci spjatí s režimem ruského prezidenta Vladimira Putina byli dosud v evropských kulturních institucích vesměs vytlačováni do pozadí. Tato nepsaná dohoda se však letos v létě začíná drolit. Některé z nejprestižnějších evropských scén dávají prostor právě těm ruským umělcům, kteří mají vazby na Kreml.

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump přichází o příznivce. Jeho podpora v USA rapidně klesá

Ve středu se prezident Donald Trump znovu ukázal v celé své kontroverzní podobě – a potvrdil tak, proč na jednu stranu rozděluje Ameriku, a na druhou si stále drží pevné jádro věrných podporovatelů. Jeho den byl plný provokativních prohlášení, osobních útoků a výpadů vůči institucím, přičemž jen málo z toho mělo přímou spojitost s každodenními problémy běžných Američanů.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Palestina

Palestinci sedí na masivním nalezišti. Expert popsal, jak by z něj mohli profitovat, kdyby jim to svět dovolil

Podle experta Michaela Barrona by oficiální uznání Palestiny jako státu jednoznačně potvrdilo právo Palestinské samosprávy (PA) na těžbu zemního plynu z ložiska Gaza Marine. Tato naleziště, která by podle něj mohla generovat až 4 miliardy dolarů v příjmech při současných cenách, by mohla Palestincům přinést roční výnos až 100 milionů dolarů po dobu 15 let – a tím snížit jejich závislost na zahraniční pomoci.

před 11 hodinami

včera

Volodymyr Zelenskyj

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ocitl pod rostoucí vlnou kritiky poté, co policie provedla razie v domě prominentního protikorupčního aktivisty Vitalije Šabunina. Tento krok znepokojuje nejen domácí opozici, ale i mezinárodní partnery Kyjeva, kteří varují, že země může opět sklouznout k autoritářskému způsobu vládnutí. Uvedl to prestižní server Financial Times s tím, že nejen Zelenskyj, ale i další vrcholní představitelé Ukrajiny čelí obviněním z autoritářských praktik.

včera

Ilustrační foto

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie

Evropské zdravotnické nevládní organizace čelí vážné krizi. Po rozhodnutí Evropské komise nezveřejnit výzvu k podávání žádostí o provozní granty pro letošní rok se desítky z nich ocitly bez klíčového financování. Některé už byly nuceny propustit zaměstnance, jiné zavírají kanceláře nebo zcela opouštějí Brusel. Situace vyvolává nejen obavy o přežití těchto organizací, ale i o dlouhodobé důsledky pro veřejné zdraví a demokratické fungování EU.

včera

včera

Policie USA

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí

Nejméně 30 lidí utrpělo zranění, když v sobotu brzy ráno vjel neznámý vůz do davu čekajícího před nočním klubem v losangeleské čtvrti East Hollywood. Podle místních hasičů se incident odehrál před hudebním podnikem The Vermont Hollywood.

včera

Benjamin Netanjahu

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu čelí rostoucímu politickému tlaku poté, co jeho vládu opustila ultraortodoxní strana Šas kvůli neschválení zákona, který by osvobodil studenty náboženských škol od vojenské služby. Tento krok následoval po odstoupení šesti poslanců z partnerské strany Sjednocený judaismus Tóry. Vládní koalice tím ztratila většinu v parlamentu, což výrazně ztěžuje její fungování.

včera

Donald Trump

Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti

Americký prezident Donald Trump představil nový plán pomoci Ukrajině a hrozí tvrdými sankcemi vůči Rusku i jeho obchodním partnerům. Cílem je podle něj donutit Moskvu k mírové dohodě. Jak daleko mohou Spojené státy v ekonomickém tlaku zajít a jaké dopady mohou mít sekundární sankce na země jako Indie či Čína, popsal pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z Masarykovy univerzity.

včera

AC Sparta Praha

Změny ve fotbalové Spartě. Jejím novým kapitánem je Haraslín, Wiesner odchází do USA

Krátce před zahájením nové sezóny tuzemské fotbalové Chance ligy se v nejednom týmu této soutěže stala nejedna změna a pražská Sparta v tomto ohledu není výjimkou. Pražané například oznámily, že do nové sezóny nastoupí s novým kapitánem, přičemž tak kapitánskou pásku od Filipa Panáka převzal Lukáš Haraslín. Součástí týmu pak už není obránce Tomáš Wiesner, jenž odešel do zámořské MLS, kde bude nově oblékat dres Houstonu. A nemusí zůstat jen u tohoto odchodu.

včera

Ilustrační foto

Ostravský obránce Frydrych si musí trest za ostrý faul na Klimenta odpykat až do konce

Jeho ostrý zákrok z letošního dubna v rámci pohárovém zápasu s Olomoucí, po kterému olomouckému útočníkovi Janu Klimentovi ukončil předčasně sezónu, v níž měl fazónu a měl namířeno za angažmá do pražské Slavie, z kterého nakonec sešlo, byl na jaře tématem nejedné debaty. Nebylo divu, že za takový zákrok vyfasoval od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) jeden z největších trestů v lize – stopku na deset zápasů. Nyní mu jich zbývá odpykat ještě pět a to proto, že neuspěl v těchto dnech s žádostí o podmínečné prominutí zbytku trestu.

včera

Patrik Schick

Odejde z Leverkusenu i Schick? O českého kanonýra projevil zájem AC Milán

Přestože to podle vyjádření trenéra Erika ten Haga vypadalo, že jsou dveře pro případný odchod českého útočníka Patrika Schicka zavřené, jelikož s jeho službami v Leverkusenu nadále počítá, ještě přeci jenom rozvířil spekulace zájmem o jeho osobu italský AC Milán. Ten totiž stále hledá náhradu do útoku za Tammyho Abrahama a Luky Joviče.

včera

Lyon se vrátil do francouzské ligy i do pohárů. V Anglii se proti rozhodnutí UEFA bouří

Už to vypadalo, že nadcházející ročník nejvyšší francouzské soutěže bude bez tamního sedminásobného šampiona a velkoklubu nesoucího název Olympique Lyon. Ten se potácel v takových finančních problémech, že byl přeřazen do druhé ligy. Nakonec byl Francouzským fotbalovým svazem (FFF) mezi francouzskou elitou navrácen, jelikož uspěl s odvoláním proti původnímu verdiktu. Na základě toho tak Evropská fotbalová unie UEFA vrátila tento velkoklub do Evropské ligy, čímž tak z této soutěže vyšoupl do Konferenční ligy původního náhradníka Crystal Palace. A právě toto rozhodnutí pochopitelně vyvolalo v Anglii bouři nevole.

Zdroj: David Holub

Další zprávy