Maďarský premiér Viktor Orbán se vydal na svou „mírovou misi“, kterou vyvolal pozdvižení napříč Evropany i Američany. Nemá ale nic jiného než ambice stát se klíčovou mocností. V Evropské unii jím pohrdají, Rusko ho velmi rádo využije.
V uplynulých dvou týdnech Orbán navštívil Kyjev, Moskvu, Peking, Washington a Floridu. Své cesty označuje za „mírovou misi“ a neváhá obrátit svou rétoriku proti vlastním spojencům. Server Politico dokonce popsal jeho chování těsně po zahájení maďarského předsednictví EU jako chování „kočky na pervitinu“.
Rychlé jednání maďarského premiéra naznačuje, že na začátek budapešťského předsednictví netrpělivě čekal. Ačkoli on i jeho ministr zahraničí Péter Szijjártó opakovaně zdůrazňovali, že premiér cestuje v rámci maďarské politiky, tato tvrzení narážejí na politickou realitu, kdy je Maďarsko odpovědné za chod a agendu Rady EU.
Sám Szijjártó odcestoval do Ruska před Orbánem v březnu tohoto roku, čímž potvrdil skutečné zahraničněpolitické směřování své země. V Soči šéf maďarské diplomacie prohlásil, že podporuje zintenzivnění dodávek ruského zemního plynu prostřednictvím plynovodu Turkish Stream.
Je zřejmé, že zájmy Maďarska sahají daleko za „mír“ - je to jen zástěrka. Orbán si nyní v Rusku a Číně vytvořil auru „mírotvorce“ a obě země budou díky jeho iniciativě mnohem radši obchodovat s Maďarskem než s kýmkoli jiným na evropském kontinentu, včetně dlouholetého ruského spojence Srbska.
Přední maďarští politici opakovaně tvrdí, že jednají „v zájmu lidu“. Jejich tvrzení jsou však přinejmenším populistická a zavádějící, spíše však lživá. Maďarské vládě nejde o nic jiného než o upevnění svého postavení mezi Moskvou a Washingtonem – zřejmě se ještě nevzpamatovala ze zklamání z rozpadu rakousko-uherské monarchie v roce 1918.
Orbánovi zřejmě nikdo neřekl, že Maďarsko už pravděpodobně nikdy nebude takovou velmocí jako dříve. Doby maďarské převahy v Evropě jsou dávno pryč a nyní slabá, středně velká země s ambicemi stát se významným hráčem vstupuje do velmocenského zmatku.
Tím však ambice končí. Maďarsko nemůže mít nic jiného. Orbánem evropští politici v Bruselu pohrdají a diktátor Vladimir Putin toho chce využít. Ať už je důvod jeho iniciativy jakýkoli, musí si co nejdříve vybrat, na kterou stranu se postaví.
Budapešť se postupně stává překážkou pro schopnost Evropské unie postupovat jednotně a hladce proti ruské hrozbě – a jakmile se Rusko rozhodne k velkému výpadu na západ, bude mu stát v cestě právě Maďarsko.
Místo cesty k míru zajistil Orbán Maďarsku cestu k záhubě, pokud se skutečně začne lámat chleba a Rusko a Evropa se pustí do války. Evropská unie a Severoatlantická aliance udělají vše pro to, aby jejich pomoc v případě útoku na Maďarsko byla co nejslabší – tedy pokud se Orbán nebo směřování vlády jako celku zcela nezmění. A Rusko bude maďarské území válcovat se zadostiučiněním – protože nebude potřebovat vrcholné vládní politiky v Budapešti.
Související
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 4 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 5 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 6 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 8 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 9 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.
Zdroj: Libor Novák