KOMENTÁŘ | Rusko ho potřebuje jen jako užitečného idiota, navzdory Orbánovým ambicím mít z Maďarska klíčovou mocnost

Maďarský premiér Viktor Orbán se vydal na svou „mírovou misi“, kterou vyvolal pozdvižení napříč Evropany i Američany. Nemá ale nic jiného než ambice stát se klíčovou mocností. V Evropské unii jím pohrdají, Rusko ho velmi rádo využije.

V uplynulých dvou týdnech Orbán navštívil Kyjev, Moskvu, Peking, Washington a Floridu. Své cesty označuje za „mírovou misi“ a neváhá obrátit svou rétoriku proti vlastním spojencům. Server Politico dokonce popsal jeho chování těsně po zahájení maďarského předsednictví EU jako chování „kočky na pervitinu“.

Rychlé jednání maďarského premiéra naznačuje, že na začátek budapešťského předsednictví netrpělivě čekal. Ačkoli on i jeho ministr zahraničí Péter Szijjártó opakovaně zdůrazňovali, že premiér cestuje v rámci maďarské politiky, tato tvrzení narážejí na politickou realitu, kdy je Maďarsko odpovědné za chod a agendu Rady EU.

Sám Szijjártó odcestoval do Ruska před Orbánem v březnu tohoto roku, čímž potvrdil skutečné zahraničněpolitické směřování své země. V Soči šéf maďarské diplomacie prohlásil, že podporuje zintenzivnění dodávek ruského zemního plynu prostřednictvím plynovodu Turkish Stream.

Je zřejmé, že zájmy Maďarska sahají daleko za „mír“ - je to jen zástěrka. Orbán si nyní v Rusku a Číně vytvořil auru „mírotvorce“ a obě země budou díky jeho iniciativě mnohem radši obchodovat s Maďarskem než s kýmkoli jiným na evropském kontinentu, včetně dlouholetého ruského spojence Srbska.

Přední maďarští politici opakovaně tvrdí, že jednají „v zájmu lidu“. Jejich tvrzení jsou však přinejmenším populistická a zavádějící, spíše však lživá. Maďarské vládě nejde o nic jiného než o upevnění svého postavení mezi Moskvou a Washingtonem – zřejmě se ještě nevzpamatovala ze zklamání z rozpadu rakousko-uherské monarchie v roce 1918.

Orbánovi zřejmě nikdo neřekl, že Maďarsko už pravděpodobně nikdy nebude takovou velmocí jako dříve. Doby maďarské převahy v Evropě jsou dávno pryč a nyní slabá, středně velká země s ambicemi stát se významným hráčem vstupuje do velmocenského zmatku.

Tím však ambice končí. Maďarsko nemůže mít nic jiného. Orbánem evropští politici v Bruselu pohrdají a diktátor Vladimir Putin toho chce využít. Ať už je důvod jeho iniciativy jakýkoli, musí si co nejdříve vybrat, na kterou stranu se postaví.

Budapešť se postupně stává překážkou pro schopnost Evropské unie postupovat jednotně a hladce proti ruské hrozbě – a jakmile se Rusko rozhodne k velkému výpadu na západ, bude mu stát v cestě právě Maďarsko.

Místo cesty k míru zajistil Orbán Maďarsku cestu k záhubě, pokud se skutečně začne lámat chleba a Rusko a Evropa se pustí do války. Evropská unie a Severoatlantická aliance udělají vše pro to, aby jejich pomoc v případě útoku na Maďarsko byla co nejslabší – tedy pokud se Orbán nebo směřování vlády jako celku zcela nezmění. A Rusko bude maďarské území válcovat se zadostiučiněním – protože nebude potřebovat vrcholné vládní politiky v Budapešti.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář Viktor Orbán

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy