KOMENTÁŘ | Rusko ho potřebuje jen jako užitečného idiota, navzdory Orbánovým ambicím mít z Maďarska klíčovou mocnost

Maďarský premiér Viktor Orbán se vydal na svou „mírovou misi“, kterou vyvolal pozdvižení napříč Evropany i Američany. Nemá ale nic jiného než ambice stát se klíčovou mocností. V Evropské unii jím pohrdají, Rusko ho velmi rádo využije.

V uplynulých dvou týdnech Orbán navštívil Kyjev, Moskvu, Peking, Washington a Floridu. Své cesty označuje za „mírovou misi“ a neváhá obrátit svou rétoriku proti vlastním spojencům. Server Politico dokonce popsal jeho chování těsně po zahájení maďarského předsednictví EU jako chování „kočky na pervitinu“.

Rychlé jednání maďarského premiéra naznačuje, že na začátek budapešťského předsednictví netrpělivě čekal. Ačkoli on i jeho ministr zahraničí Péter Szijjártó opakovaně zdůrazňovali, že premiér cestuje v rámci maďarské politiky, tato tvrzení narážejí na politickou realitu, kdy je Maďarsko odpovědné za chod a agendu Rady EU.

Sám Szijjártó odcestoval do Ruska před Orbánem v březnu tohoto roku, čímž potvrdil skutečné zahraničněpolitické směřování své země. V Soči šéf maďarské diplomacie prohlásil, že podporuje zintenzivnění dodávek ruského zemního plynu prostřednictvím plynovodu Turkish Stream.

Je zřejmé, že zájmy Maďarska sahají daleko za „mír“ - je to jen zástěrka. Orbán si nyní v Rusku a Číně vytvořil auru „mírotvorce“ a obě země budou díky jeho iniciativě mnohem radši obchodovat s Maďarskem než s kýmkoli jiným na evropském kontinentu, včetně dlouholetého ruského spojence Srbska.

Přední maďarští politici opakovaně tvrdí, že jednají „v zájmu lidu“. Jejich tvrzení jsou však přinejmenším populistická a zavádějící, spíše však lživá. Maďarské vládě nejde o nic jiného než o upevnění svého postavení mezi Moskvou a Washingtonem – zřejmě se ještě nevzpamatovala ze zklamání z rozpadu rakousko-uherské monarchie v roce 1918.

Orbánovi zřejmě nikdo neřekl, že Maďarsko už pravděpodobně nikdy nebude takovou velmocí jako dříve. Doby maďarské převahy v Evropě jsou dávno pryč a nyní slabá, středně velká země s ambicemi stát se významným hráčem vstupuje do velmocenského zmatku.

Tím však ambice končí. Maďarsko nemůže mít nic jiného. Orbánem evropští politici v Bruselu pohrdají a diktátor Vladimir Putin toho chce využít. Ať už je důvod jeho iniciativy jakýkoli, musí si co nejdříve vybrat, na kterou stranu se postaví.

Budapešť se postupně stává překážkou pro schopnost Evropské unie postupovat jednotně a hladce proti ruské hrozbě – a jakmile se Rusko rozhodne k velkému výpadu na západ, bude mu stát v cestě právě Maďarsko.

Místo cesty k míru zajistil Orbán Maďarsku cestu k záhubě, pokud se skutečně začne lámat chleba a Rusko a Evropa se pustí do války. Evropská unie a Severoatlantická aliance udělají vše pro to, aby jejich pomoc v případě útoku na Maďarsko byla co nejslabší – tedy pokud se Orbán nebo směřování vlády jako celku zcela nezmění. A Rusko bude maďarské území válcovat se zadostiučiněním – protože nebude potřebovat vrcholné vládní politiky v Budapešti.

Související

Volodymyr Zelenskyj Komentář

Zelenského plán je troufalý, ambiciózní. A neuskutečnitelný

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj představil svým občanům plán na ukončení války. Stalo se tak poté, co ho za uplynulé týdny a měsíce představoval předním západním lídrům. Plán je to tak troufalý, že prakticky neexistuje šance na jeho uskutečnění – leda, pokud se do války zapojí i západní spojenci. Což se ale nestane.

Více souvisejících

komentář Viktor Orbán

Aktuálně se děje

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj poprvé mluvil s Ficem, který podle něj podceňuje Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se poprvé setkal se slovenským premiérem Robertem Firem (Smer-SD) a řekl mu mnoho věcí. Prozradil to na tiskové konferenci s novým generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem. Slovensko by mělo Ukrajině pomáhat, jinak pocítí, čeho je schopen ruský prezident Vladimir Putin, varoval Zelenskyj. 

včera

Dokonalý cizinec

Filmy a seriály týdne: Katastrofické natáčení, potoky krve a dějiny českého filmu

V pravidelných týdenních tipech vybíráme pět nejzajímavějších filmů a seriálů, kterých se tento týden můžete dočkat v kinech, na VOD, případně v televizi. Tento týden můžete vyrazit na fyzickou jízdu o tom, co všechno jsme ochotni zaplatit za slávu, doma pan na vás čeká satirický seriál z filmařského prostředí či novinka Alfonsa Cuaróna.

včera

Ilustrační fotografie.

Češi s Ukrajinou jen remizovali. V Lize národů vedou skupinu

Po páteční domácí výhře nad Albánií (2:0) se v pondělí večer družina trenéra Ivana Haška představila v dalším zápase fotbalové Ligy národů v polské Vratislavi proti Ukrajině. Češi měli jistě v úmyslu přinejmenším výsledkově navázat na poslední měsíc starý vzájemný duel v Praze, kde vyhráli 3:2. Duel začal nadějně, když v 18. minutě svou premiérovou trefu v reprezentaci zaznamenal Lukáš Červ. Do druhé půle nastoupili Češi s tím, že chtějí vedení udržet a ideálně ještě navýšit. Krátce po návratu z kabiny ale zahrál navrátilec Krejčí nešťastně rukou v šestnáctce a z následné penalty na konečných 1:1 srovnal Dovbyk. I přes tuto remízu se ale Češi mohou těšit z prvního místa ve skupině.

včera

včera

Jahjá Sinvár, šéf Hamásu v Gaze zvaný

Potvrzeno. Izraelci zabili šéfa Hamásu Sinvára

Podle nejmenovaných představitelů palestinského radikálního hnutí Hamás existují důkazy, které naznačují, že vůdce Hamásu Jahjá Sinvár mohl být zabit při izraelském útoku v Pásmu Gazy. O této možnosti informoval francouzský deník Le Figaro.

včera

Sídlo Evropského parlamentu

Summit EU v závěrech o Ukrajině zcela vynechal Zelenského vítězný plán

Ve čtvrtek skončily v Bruselu diskuse lídrů členských zemí EU o Ukrajině. Ačkoli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj představil svůj „plán vítězství“, jeho návrh nebyl detailně projednán. Přesto několik států, včetně Česka, Dánska a Nizozemska, oznámilo, že budou pokračovat v dodávkách munice pro Ukrajinu i v roce 2025.

včera

včera

včera

včera

Jahjá Sinvár, šéf Hamásu v Gaze zvaný

Izraelci možná zabili hlavu Hamásu Sinvára

Izraelská armáda prověřuje možnost, že jedním ze tří militantů zabitých nedávno při izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy mohl být vůdce palestinského militantního hnutí Hamás, Jahjá Sinvár. Informaci ve čtvrtek přinesl server Times of Israel.

včera

Olaf Scholz

Spor o azylovou reformu: Scholz o ní pochybuje, Česko nabízí pomoc

Německý kancléř Olaf Scholz ve čtvrtek při příchodu na summit Evropské unie v Bruselu vyzval k urychlení reformy azylového systému EU. Migrace je hlavním tématem tohoto summitu, a Scholz zároveň vyjádřil pochybnosti o efektivitě plánovaných přijímacích center mimo EU.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí v Evropě se otepluje nejrychleji na světě a EU s tím nic nedělá, varují auditoři

Politika Evropské unie zaměřená na přizpůsobení se změnám klimatu nemusí být dostatečně rychlá a efektivní, aby držela krok s rostoucími extrémy počasí. Vlny veder, sucha a záplavy jsou stále častější a závažnější, což má značné ekonomické důsledky. Evropský účetní dvůr (EÚD) ve své středeční zprávě upozornil na nedostatky v zavádění adaptačních opatření.

včera

včera

včera

Rutte sebral Zelenskému vítr z plachet. Jeho vítězný plán NATO nepodpoří

V Bruselu se ve čtvrtek sešli ministři obrany členských zemí NATO na dvoudenních jednáních, která se zaměřují především na válku na Ukrajině a budoucnost obranného průmyslu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy