KOMENTÁŘ | Trump může ukázat, jak za 24 hodin vyřeší konflikt na Ukrajině. Co znamená jeho vítězství pro svět?

Americké prezidentské volby jsou jedním z nejsledovanějších politických procesů na světě. Prezident Spojených států, jako představitel jedné z nejvýznamnějších světových mocností, má rozsáhlý vliv na mezinárodní vztahy a globální bezpečnost. Každé čtyři roky proto volby přitahují pozornost státníků, odborníků na mezinárodní vztahy i veřejnosti, která očekává, jakým směrem se politika USA vydá. Role USA na světové scéně a její závazky v rámci mezinárodních organizací činí z každé změny prezidenta událost s potenciálně dalekosáhlými dopady. Nynější vítězství Donalda Trumpu ve volbách je proto další důležitou kapitolou.

Historie amerických prezidentských voleb ukazuje, že každé volební období přináší novou kapitolu v oblasti zahraniční politiky. Od éry studené války, kdy se prezidentství Harryho S. Trumana až po Ronalda Reagana vyznačovalo především soupeřením se Sovětským svazem, až po moderní období, v němž Spojené státy řeší problémy terorismu, kybernetických hrozeb a vztahů s Čínou a Ruskem, je každá administrativa odpovědná za reakce na světové krize a bezpečnostní rizika. Rozdílné přístupy prezidentů, jejich priority a styl komunikace se světem mění podle osobnosti a přesvědčení každého zvoleného lídra.

Prezident George W. Bush šel do války v Afghánistánu a Iráku v rámci odpovědi na teroristické útoky z 11. září 2001, zatímco jeho nástupce Barack Obama kladl důraz na diplomacii a multilateralismus. Donald Trump zase vsadil na heslo „America First“ a změnil přístup k tradičním spojencům v NATO či obchodním partnerům v Evropě a Asii, čímž pozměnil globální stabilitu. Jeho následník Joe Biden se snažil o návrat ke spojenectví a ujištění tradičních partnerů USA o jejich spolehlivosti jako strategického aktéra. Pro Evropu se však moc nezměnilo, a to i z hlediska obchodních možností, protože Bidenova administrativa upřednostnila domácí trh.

Význam Spojených států pro NATO je nesmírný, neboť USA jsou nejsilnějším vojenským a finančním přispěvatelem této organizace. Každý prezident proto ovlivňuje směřování této organizace a její odolnost vůči hrozbám ze strany Ruska či teroristických organizací. Například Trumpovo vyjadřování o „zastaralosti NATO“ znepokojilo evropské spojence, kteří se obávali snížení amerického závazku v případě eskalace napětí s Ruskem. Bidenovo prezidentství se naopak zaměřilo na obnovu transatlantických vazeb a ujištění Evropy o podpoře bezpečnostních závazků. I zde však zůstalo mnoho amerických rozhodnutí za očekáváním, případně docházelo ke zpoždění v rozhodnutích o vojenské pomoci Ukrajině. Evropa přitom Američany nemůže plnohodnotně nahradit a je to dáno i tím, že evropské země si doposud stále neuvědomují, jak závažné je riziko další eskalace konfliktu, který navíc již zdaleka není pouze omezeným lokálním konfliktem, což dokazuje i nasazení Severokorejců na ukrajinském bojišti.

Konflikt na Ukrajině, který nezačal až ruskou invazí v úboru 2022, ale již anexí Krymu, patří mezi klíčové oblasti, kde mají Spojené státy zásadní vliv. Postoj USA v tomto konfliktu ovlivňuje nejen osud Ukrajiny, ale i stabilitu celé Evropy. Dosavadní podpora USA formou vojenské, finanční i humanitární pomoci je pro Ukrajinu klíčová v boji proti ruské agresi a posiluje také odstrašující signál směrem k Rusku. Každé americké prezidentské volby tedy vzbuzují otázku, zda bude podpora Ukrajiny pokračovat ve stejném rozsahu, případně zda bude pozměněna. Pokud by se Donald Trump rozhodl snížit či zastavit vojenskou pomoc, Ukrajina by se ocitla ve velmi zranitelné pozici, což by mohlo výrazně změnit dynamiku konfliktu ve prospěch Ruska. To z této války vyjde tak jako tak velmi oslabeno, protože žádné území navíc nemůže vynahradit to, co v této válce již ztratilo a velmi pravděpodobně ještě ztratí. Na akceschopnost Evropy a USA se však dívají i další země, které potenciálně zvažují řešení svých ambicí silou. Pokud bude Rusko za svou agresi jakýmkoliv způsobem odměněno, bude to signál, že se útočná válka vyplácí. A to není dobrá zpráva pro nikoho, protože se zde vracíme do dob, které se již opakovat neměly a lidstvo se mělo z tragických kapitol vzájemného soupeření provázeného destrukcí a smrtí milionů lidí poučit.

Asijsko-pacifická oblast je jedním z nejdynamičtějších a zároveň nejnapjatějších regionů světa. Vztahy mezi USA a Čínou byly zatěžkány během Trumpova prezidentství obchodními válkami a sankcemi, což způsobilo napětí nejen mezi oběma zeměmi, ale i mezi Čínou a jejími sousedy. Biden se pokusil uvolnit některé ekonomické tlaky, zároveň však rozšířil vojenskou přítomnost v oblasti, aby posílil alianční vazby například s Japonskem, Jižní Koreou a Austrálií. Výsledek voleb a Trumpův návrat může přinést změny v této geopoliticky klíčové oblasti, ať už v podobě zlepšení nebo dalšího zhoršení vztahů s Čínou, která přitom sleduje výhradně své vlastní cíle a konflikty ve světě ji spíše vyhovují, protože oslabují jak Rusko, nyní v roli pouhého surovinového přívěšku Číny, tak západní země.

S rostoucí digitalizací, nástupem umělé inteligence a dalším technologickým pokrokem se kybernetická bezpečnost stala zásadní oblastí mezinárodní bezpečnosti. Kyberútoky mohou ohrozit kritickou infrastrukturu, volební procesy, a dokonce i národní bezpečnost jednotlivých států. Během Trumpovy administrativy se řešily útoky ze strany Ruska, Číny a Íránu, přičemž bezpečnostní poradci zdůrazňovali význam posílení kybernetické obrany. Biden prosazoval politiku zvyšování kybernetické bezpečnosti a zahraniční spolupráce v této oblasti. Je možné, že Trump tento kurz změní a podobně jako v jiných oblastech bude upřednostňovat izolacionismus.

Americká prezidentská administrativa má vliv i na stabilitu v oblastech, jako je Střední východ a jihovýchodní Asie, kde dochází k častým konfliktům. Proměn ve vedení v USA může znamenat pozvolnou změnu postoje i k izraelsko-palestinskému konfliktu, politice vůči Íránu nebo angažovanosti v syrském konfliktu. Americké sankce a diplomatické kroky vůči těmto regionům jsou vnímány jako signály mezinárodních mocností, které přizpůsobují své jednání podle nové americké politiky. Každý americký prezident má možnost vstupovat do mezinárodních dohod nebo z nich odstupovat, což může významně změnit globální směřování. Spojené státy jsou členem organizací jako OSN, WTO, již zmíněného NATO a dalších, jejichž role v otázkách světového míru a bezpečnosti je klíčová. Za Trumpa došlo k mnohým překvapivý rozhodnutím, Biden se v této oblasti snažil o kontinuitu a obnovování vazeb. Zde se tak dá očekávat s návratem Trumpa turbulentní vývoj. Pokud nějaká organizace nebude v očích amerického prezidenta splňovat jeho očekávání, zachová se podobně nebo ještě razantněji než v minulosti.

Americké prezidentské volby zůstávají pro svět otázkou nejen vnitřní politiky USA, ale především příslibem nebo hrozbou pro mezinárodní bezpečnost. Současné globální krize od války na Ukrajině až po environmentální katastrofy vyžadují stabilní a silné vedení světových velmocí. Každá administrativa přichází s vlastním pohledem na zahraniční politiku, a tak je význam amerických voleb klíčový pro celý svět. Donald Trump bude mít možnost ukázat, zda skutečně zvládne vyřešit konflikt na Ukrajině do 24 hodin, jak jsme se od něj několikrát ve veřejných vystoupeních sebevědomě dozvěděli. Tím, že se jedná o jeho druhý mandát, nebude se muset ohlížet na případnou negativní odezvu a nebude podstupovat další volební test. Pro Evropu je tak evidentní, že se bude muset mnohem více soustředit na vlastní strategii obranyschopnosti, bezpečnosti i promyšlené a dlouhodobé hospodářské prosperity a nespoléhat na pomoc USA jako doposud. Věci se budou muset dát do pohybu a evropská jednota se přitom bude hledat velmi těžko. Změna v přístupu však je nevyhnutelná, a to bez ohledu na zvolení Donalda Trumpu prezidentem!

Související

Donald Trump

Jak výhra Trumpa změnila Ameriku? Řada lidí zcela mění svůj názor

Nové průzkumy Politico a Morning Consult, jeden provedený v posledních dnech před volbami a druhý po Trumpově vítězství, odhalují výrazné změny veřejného mínění v USA. Zatímco před volbami byl mezi Trumpovými voliči výrazný pocit nedůvěry k férovosti voleb, po jeho vítězství se situace zásadně změnila. Obdobně se změnily i postoje k ekonomice a očekávání spojená s jeho druhým prezidentským obdobím.

Více souvisejících

prezidentské volby USA 2024 komentář Donald Trump

Aktuálně se děje

před 40 minutami

včera

včera

včera

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

včera

včera

Bašár al-Asad

Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě

Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové. 

včera

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii

Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie. 

včera

včera

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

včera

Armáda Francie

Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem

Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setká s polským premiérem Donaldem Tuskem ve Varšavě, aby projednali možnost rozmístění mírových jednotek na Ukrajině po skončení války. Tato iniciativa, která zahrnuje vyslání zahraničních vojáků na ukrajinské území, má potenciál výrazně ovlivnit poválečné uspořádání regionu. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

Polsko, ilustrační foto

Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení

Polsko hodlá zaslat Rusku protestní nótu v souvislosti se zničením komplexu památníků polských vojáků, kteří padli během druhé světové války. Incident se odehrál ve městech Boroviči a Jogla na západě Ruska. Podle polského ministerstva zahraničních věcí byly památníky záměrně poničeny, což vyvolalo diplomatické napětí mezi oběma zeměmi.

včera

Ilustrační foto

Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě

Permafrost, tedy trvale zamrzlá půda, která se nachází v horských oblastech Evropy od severních Špicberků až po jižní Sierra Nevadu, prochází rychlým oteplováním. Studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature Communications, kterou vedla Jeannette Nötzliová ze švýcarského Institutu pro výzkum sněhu a lavin (SLF), ukazuje, že v letech 2013 až 2022 se teplota permafrostu v hloubce kolem deseti metrů zvýšila o jeden stupeň Celsia.

včera

včera

včera

včera

Sýrie

Situace je skličující: Kdokoli se ujme vlády v Sýrii, dostane na starost zničenou armádu a občanskou válku

Pád diktátorského režimu Bašára Asada přinesl zásadní změnu v mocenském uspořádání Sýrie a zajistil opozičním silám klíčovou roli ve vedení země. Mezi těmito skupinami se nacházejí i frakce, které byly v minulosti spojovány s al-Káidou. Ty nyní čelí výzvě zcela jiného charakteru – namísto ozbrojeného boje se musí naučit efektivně řídit stát a spravovat jeho instituce – a zároveň bojovat o přežití země.

včera

Kim vyměnil lidské životy za stíhačky? Objevuje se důvod, proč poslal vojáky bojovat na Ukrajinu

Spojené státy by měly pokračovat v posilování své odstrašující síly v asijsko-pacifickém regionu, uvedl admirál Samuel Paparo, velitel amerického Indo-pacifického velení (INDOPACOM). Paparo během fóra Reagan National Defense Forum oznámil, že mezi Ruskem a Severní Koreou probíhají jednání o možné dodávce ruských stíhacích letounů MiG-29 a Su-27 do KLDR.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy