Antisystémový a dezinformační obsah během povodní škodí práci záchranářů a hasičů. Šiřitelé konspiračních teorií, nepravdivých a zavádějících informací využili strachu napříč českými občany, aby opět zaseli nenávist vůči vládě a státním institucím.
Během povodní se záchranné složky v řadě případů setkaly s odmítnutím evakuace. Zatímco někdy šlo o fixaci na domov, jindy lidé odmítali kvůli nedůvěře v systém. Hasičský záchranný sbor je totiž fakticky státní instituce, financovaná a řízená ministerstvem obrany.
Proč ale lidé systému nedůvěřují? Jde o důsledek posledních několika náročných let, kdy různá antisystémová hnutí nebo jedinci využívali nespokojenosti a strachu ve společnosti, aby ji pobouřili proti vládě či státu samotnému.
Začalo to hlavně během pandemie onemocnění covid-19. Dezinformační scéna vedená osobnostmi jako Jana Peterková nebo Pavel Zítko začala šířit nepravdivé a zavádějící informace o proticovidových opatřeních a vakcínách. Podařilo se jim ve společnosti probudit strach nejen z toho, co bude dál, ale také co s lidmi zamýšlí systém.
Pandemie postupně polevila a pár měsíců nato Rusové zaútočili na Ukrajinu. Úvodní vlna solidarity během následujících týdnů opadla a zase vznikl prostor pro dezinformační a antisystémový obsah. Tato masivní vlna proruských či dokonce Ruskem podporovaných aktivit pokračuje.
Projevilo se to i před letošními povodněmi. Dezinformátoři přišli s tvrzeními, že varování slouží pouze jako kampaň pro vládu před nastávajícími krajskými a senátními volbami, nebo že deštivé počastí vytvořil sám stát. K těmto tvrzením není potřeba ani žádný hlubší fact-check; povodně přišly a varování byla na místě, umělé vytváření deště lze nechat bez komentáře.
Během příprav na povodně dezinformační scéna ukázala, jak hluboko je ochotná klesnout, aby náhodou nemusela souhlasit s vládou. Nejde o nic jiného než úsilí říkat pravý opak, bohužel to ale vnímají i ti nejzranitelnější.
Kupříkladu staří lidé – tedy část populace extrémně ohrožená povodněmi – nedokáže řádně rozeznat informace, které se k nim dostávají. I proto vládní politici zvolili jednoduchou formu sdělení o různých opatřeních – aby to pochopili i lidé technologiemi nedotčení.
Prohlášení byla jasná a důrazná, stejně tak se chovali hasiči a záchranáři v terénu. Jenže ne všichni ohrožení občané se rozhodli jejich výzev uposlechnout, což v konečném důsledku příslušníkům záchranných sborů pouze stěžuje práci. Je pro ně jednodušší obyvatele evakuovat než vyprošťovat ze zatopených domovů či aut.
Nedůvěra v systém vyvolaná posledními několika lety vyústila v přímé ohrožení na životech. Společnost se k sobě začala podle toho chovat; upřímnou a nezištnou nabídku pomoci někteří lidé nedokážou přijmout a raději se vystaví smrtícímu nebezpečí.
Mají dezinformátoři a antisystémoví demagogové výčitky svědomí? Ne. Naopak – dále pokračují v šíření dezinformací a nepravd, straší lidi a zodpovědné politické strany pokračují v nenávist budící agendě.
Například opoziční SPD vyzývá vládu, ať lidem vrátí bilion. „V roce 2014 měla česká vláda výdaje 1,2 bilionu korun a schodek 79 miliard. Letos je to 2,2 bilionu, tedy o bilion více a schodek 250 miliard. To jsou peníze, které nám vytahali z kapes, prožrali a rozházeli,“ prohlásil lídr SPD Tomio Okamura.
Server Manipulatori.cz pak upozornil na konspirační teorie týkající se povodní. Internetem se masivně šířily dezinformace o chemtrails, systému na „ovládání počasí“ HAARP, příkazech USA na vyvolání povodní či genocidě Slovanů. Někteří zašli dokonce tak daleko, že označili povodně za jakousi přípravu útoku NATO na Rusko.
Lidé šířící tyto dezinformace dokazují, že prakticky cokoliv lze překroutit odpovídajícím způsobem tak, aby dokázali svou vlastní „pravdu“. Tvrzení o příkazech USA nebo přípravách NATO na válku s Ruskem jsou už za hranicí absurdity – a nelze ani odhadovat, jestli to šiřitelné těchto konspiračních teorií dělají za účelem zábavy, jakési pochybné slávy nebo ze své vlastní ignorace.
Související
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
komentář , povodně září 2024 , dezinformátoři , fake news
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 39 minutami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 40 minutami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 47 minutami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 1 hodinou
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 1 hodinou
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
před 2 hodinami
Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní
před 2 hodinami
Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?
před 3 hodinami
Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii
před 4 hodinami
Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci
před 4 hodinami
Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?
před 6 hodinami
Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové
včera
Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou
včera
Muži hrozilo za zapálení baru v Liberci doživotí. Trest je nakonec nižší
včera
Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO
včera
Bláznivé počasí očima meteorologů. Na konci týdne přijde další zvrat
včera
Princ Harry na tetovacím křesle. Nové video má své vysvětlení
včera
RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi
včera
Pavel řekl, zda by Babišovi svěřil vládu. Může to ovlivnit jeho další kandidaturu
včera
Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS
Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.
Zdroj: David Holub