Antisystémový a dezinformační obsah během povodní škodí práci záchranářů a hasičů. Šiřitelé konspiračních teorií, nepravdivých a zavádějících informací využili strachu napříč českými občany, aby opět zaseli nenávist vůči vládě a státním institucím.
Během povodní se záchranné složky v řadě případů setkaly s odmítnutím evakuace. Zatímco někdy šlo o fixaci na domov, jindy lidé odmítali kvůli nedůvěře v systém. Hasičský záchranný sbor je totiž fakticky státní instituce, financovaná a řízená ministerstvem obrany.
Proč ale lidé systému nedůvěřují? Jde o důsledek posledních několika náročných let, kdy různá antisystémová hnutí nebo jedinci využívali nespokojenosti a strachu ve společnosti, aby ji pobouřili proti vládě či státu samotnému.
Začalo to hlavně během pandemie onemocnění covid-19. Dezinformační scéna vedená osobnostmi jako Jana Peterková nebo Pavel Zítko začala šířit nepravdivé a zavádějící informace o proticovidových opatřeních a vakcínách. Podařilo se jim ve společnosti probudit strach nejen z toho, co bude dál, ale také co s lidmi zamýšlí systém.
Pandemie postupně polevila a pár měsíců nato Rusové zaútočili na Ukrajinu. Úvodní vlna solidarity během následujících týdnů opadla a zase vznikl prostor pro dezinformační a antisystémový obsah. Tato masivní vlna proruských či dokonce Ruskem podporovaných aktivit pokračuje.
Projevilo se to i před letošními povodněmi. Dezinformátoři přišli s tvrzeními, že varování slouží pouze jako kampaň pro vládu před nastávajícími krajskými a senátními volbami, nebo že deštivé počastí vytvořil sám stát. K těmto tvrzením není potřeba ani žádný hlubší fact-check; povodně přišly a varování byla na místě, umělé vytváření deště lze nechat bez komentáře.
Během příprav na povodně dezinformační scéna ukázala, jak hluboko je ochotná klesnout, aby náhodou nemusela souhlasit s vládou. Nejde o nic jiného než úsilí říkat pravý opak, bohužel to ale vnímají i ti nejzranitelnější.
Kupříkladu staří lidé – tedy část populace extrémně ohrožená povodněmi – nedokáže řádně rozeznat informace, které se k nim dostávají. I proto vládní politici zvolili jednoduchou formu sdělení o různých opatřeních – aby to pochopili i lidé technologiemi nedotčení.
Prohlášení byla jasná a důrazná, stejně tak se chovali hasiči a záchranáři v terénu. Jenže ne všichni ohrožení občané se rozhodli jejich výzev uposlechnout, což v konečném důsledku příslušníkům záchranných sborů pouze stěžuje práci. Je pro ně jednodušší obyvatele evakuovat než vyprošťovat ze zatopených domovů či aut.
Nedůvěra v systém vyvolaná posledními několika lety vyústila v přímé ohrožení na životech. Společnost se k sobě začala podle toho chovat; upřímnou a nezištnou nabídku pomoci někteří lidé nedokážou přijmout a raději se vystaví smrtícímu nebezpečí.
Mají dezinformátoři a antisystémoví demagogové výčitky svědomí? Ne. Naopak – dále pokračují v šíření dezinformací a nepravd, straší lidi a zodpovědné politické strany pokračují v nenávist budící agendě.
Například opoziční SPD vyzývá vládu, ať lidem vrátí bilion. „V roce 2014 měla česká vláda výdaje 1,2 bilionu korun a schodek 79 miliard. Letos je to 2,2 bilionu, tedy o bilion více a schodek 250 miliard. To jsou peníze, které nám vytahali z kapes, prožrali a rozházeli,“ prohlásil lídr SPD Tomio Okamura.
Server Manipulatori.cz pak upozornil na konspirační teorie týkající se povodní. Internetem se masivně šířily dezinformace o chemtrails, systému na „ovládání počasí“ HAARP, příkazech USA na vyvolání povodní či genocidě Slovanů. Někteří zašli dokonce tak daleko, že označili povodně za jakousi přípravu útoku NATO na Rusko.
Lidé šířící tyto dezinformace dokazují, že prakticky cokoliv lze překroutit odpovídajícím způsobem tak, aby dokázali svou vlastní „pravdu“. Tvrzení o příkazech USA nebo přípravách NATO na válku s Ruskem jsou už za hranicí absurdity – a nelze ani odhadovat, jestli to šiřitelné těchto konspiračních teorií dělají za účelem zábavy, jakési pochybné slávy nebo ze své vlastní ignorace.
19. prosince 2024 15:10
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
Související
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů
komentář , povodně září 2024 , dezinformátoři , fake news
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
před 1 hodinou
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
před 2 hodinami
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
před 3 hodinami
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
před 4 hodinami
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
před 5 hodinami
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
před 6 hodinami
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
před 7 hodinami
Česko si připomíná oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
před 8 hodinami
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
před 9 hodinami
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
před 10 hodinami
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
včera
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
včera
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
včera
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
včera
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
včera
Rusko nesmí vyhrát. Budu jednat s Putinem, prohlásil Scholz
včera
USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa
včera
Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik
včera
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.
Zdroj: Libor Novák