KOMENTÁŘ | Zamrzlý trh práce není problémem jen v Česku. A bez rázného zásahu jen tak neroztaje

Českým firmám chybí k obsazení pracovních míst stále desítky tisíc lidí. Není to nová zpráva. Jenže, ač si firmy v tuzemsku naříkají na nedostatek potřebných zaměstnanců, seč mohou, tak nějak se stále nedaří ten „zamrzlý“ či chcete-li „přehřátý“ trh práce rozmrazit. A je asi jedno, zda je trh zmrzlý nebo přehřáty. A nyní, jak si třeba všimla i agentura Bloomberg, čelí téměř shodnému problému i pracovní trhy v Polsku a Maďarsku. I ty totiž vykazují nízkou nezaměstnanost, a opakující se volání po nových pracovních silách a nedostatku zaměstnanců. Jedno je tak jisté, lidi prostě nejsou nikde a „přetahovaná“ o ně má v každé zemi své nepřekročitelné mantinely. 

Nejen čeští byznysmeni, ale i stát moc dobře vědí, že pracovní trh nefunguje. Ten tuzemský navíc čekají nejrůznější změny v podobě daňových úprav či změn ve fungování nejrůznějších podob zaměstnaneckých vztahů. A otázka, zda českému pracovnímu trhu nějak výrazně pomohou třeba úpravy v nastavení tzv. „dohodářů“ se teprve plně prokáže. A to bez ohledu na již dnes často až hystericky vedené diskuze o tom, že těmto lidem spíše uškodí. Ale nebudu rozebírat „technikálie“ či politické dohady.

Jedno řešení, které by však mohlo výrazně pomoci zamrzlé pracovní trhy ve Východní Evropě rozhýbat, totiž je. Ale… Právě země jako Polsko či Maďarsko a přiznejme si, že i v časech vládnutí hnutí Ano, bylo ono řešení komplikovaných stavů pracovních trhů často až hystericky odmítáno a negováno. Jde totiž o „uprchlický“ scénář. Nejedna analýza a názory majitelů firem se právě shodují v tom, že krizi s nedostatkem lidí pomůže vyřešit přijímání většího počtu migrantů. 
 
Když jsem se zeptal v byznysových vodách několika známých, co si o nedostatku lidí myslí, shodli se. A to na tom, že bez nových lidí-zaměstnanců to prostě nepůjde. Pokud byste si ale mysleli, že nejvíce poptávanými pozicemi v celé Evropské unii jsou, třeba i na základě posledních zkušeností v tuzemsku, nějaké dělnické profese (byť i po nich je neustále vysoká poptávka), Evropa hledá něco jiného. Z evropských zdrojů vyplývá, že v členských zemích nejvíce chybějí lidé v IT oborech, zdravotnictví, stavebnictví a strojírenství. Evropský úřad práce si dal tu „práci“ a z dat z roku 2022 sestavil přehled nejžádanějších pozic, včetně Norska a Švýcarska. 
 
A aniž bych chtěl rozebírat fakta, třeba ta o tom, že evropská populace stárne, mění se charakter práce a přesuny poptávky po pracovních místech, vyvolané právě nejen populačním vývojem, ale také digitalizací a orientací zemí EU na udržitelný styl života, je spíše dobré se zaměřit na možné cesty k vyřešení nedostatku pracovníků. A tak kromě výše popsané možnosti, navrhuje Evropský úřad práce také zatraktivnit v členských zemích EU „přesun“ tzv. „přebytků“ pracovních pozic k „nedostatkům“. Podle tohoto zdroje totiž evropské statistiky ukazují, že na řadě pozic (jako třeba v administrativě, exekutivě či „sekretariátech“ a dalších) existuje až nemístně velký převis lidí, kteří by mohli pracovat právě jinde.  
 
Z veřejně dostupných zdrojů vyplývá, že až čtvrtina z 25 milionů malých a středních podniků v celé Evropě uvádí, že najímání kvalitních manažerů a zaměstnanců je nyní jejich největším problémem. Evropská komise proto doufá, že regionální a průmyslový nedostatek pracovních sil zmírní spuštěním nového mechanismu na podporu migrace ze třetích zemí do Evropské unie. Možná, že si řeknete, stejně jako jistě většina populistů a extremistů, těžících hlasy od lidí, kteří v odpovědi na tuto otázku mají předem jasno, že nic takového nepřijmete. No, dobrá. Jenže nejen prognózy vývoje pracovního trhu a socio-demografických dat jsou proti vám. Tak třeba data z domácího trhu práce říkají, že letos v červnu klesla nezaměstnanost na 3,4 procenta, ale počet volných pracovních míst stoupl. 
 
Zmiňovaná agentura Bloomberg doslova říká, že podle nejrůznějších odborných analýz může Evropské unii v důsledku demografických změn, pokud nic neudělá, v příštích letech scházet až několik milionů pracovníků. Možná, že populisticko-národoveckého obyvatele nejen této země jistě nebude zajímat to, že podobné tvrzení mají i své tvrdé ekonomické dopady. Nedostatek pracovních sil má totiž katastrofální cenu. Třeba jen v Německu 86 miliard eur ročně ve ztrátách produkce. Ať už se budou snahy o vyřešení problémy s nedostatkem lidí pro pracovní trhy nejen v Česku, ale i celé Evropě ubírat různými směry, stále více se ukazuje, zvláště v regionu Východní a Střední Evropy, že bez dalších lidí tady to s největší pravděpodobností nepůjde.  

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

komentář zaměstnání

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy