Petr Brandl: Geniální umělec, ale také nezodpovědný dlužník a sukničkář

Dne 24. října roku 1668, tedy před 350 lety, se narodil Petr Brandl. Byl to bezpochyby geniální barokní umělec, ale také nezodpovědný dlužník a nenapravitelný sukničkář.

První písemná zmínka o Petru Janu Brandlovi pochází ze dne 24. října roku 1668, kdy se konal jeho křest v kostele sv. Václava na Malé Straně v Praze. Letos je to tedy 350 let, co se barokní malíř narodil. Petr Brandl pocházel z poměrně chudého prostředí. Jeho otec Michal Brandl se živil jako krejčí a příležitostný prodavač piva.

Petru Brandlovi se dostalo kvalitního vzdělání. Absolvoval jezuitské gymnázium u sv. Mikuláše na pražské Malé Straně. Osvojil si latinu, češtinu i němčinu. Později získal vzdělání v oboru malířství u Kristiána Schrödera, dvorního malíře císaře a krále, a správce obrazárny na Pražském hradě. Tehdy se Brandl naučil základům renesančního malířství, manýrismu i barokního umění.

Petr Brandl měl coby malíř údajně svou hlavu a svůj vlastní styl. Z roku 1689 o něm pochází zpráva od cechovních mistrů v Praze, kteří ho označili za „štolíře“, tedy někoho, kdo se staví proti zavedeným pravidlům. Petr Brandl nechtěl být pouze jakýmsi řemeslníkem v oboru malířství, ale skutečným umělcem. Odmítl proto dodržovat stanovená cechovní pravidla.

Roku 1693 si Petr Brandl vzal za manželku Františku Helenu Klossovou. Jejím otcem byl malíř a sběratel rytin a obrazů Jan Bartoloměj Kloss. Petru Brandlovi se narodili celkem tři děti – jedna dcera a dva synové. Manželství ovšem nebylo šťastné. Petr Brandl byl totiž protikladem své klidné a spořádané ženy. Velmi často se zadlužoval (prakticky celý svůj život) a byl nenapravitelným sukničkářem.

Petr Brandl si zkrátka chtěl žít v luxusu. Dochovaly se záznamy o jeho dluzích a účtech, z nichž se můžeme dozvědět, že malíř velmi často utrácel například za pistácie a mandle, za citrony, kanárské víno, italské sýry, lanýže, ale také za kvalitní a drahý tabák. Kvůli těmto a jiným rozmarům si umělec často půjčoval peníze, které však zřídka kdy vracel. V oblasti financí byl velmi nezodpovědný. Protože se domníval, že svou uměleckou tvorbou hodně vydělá, neváhal si půjčovat i velké finanční obnosy.

Z dochovaných účtů lze také vyčíst, že se Brandl s oblibou věnoval hrám v pražské míčovně na Malé Straně, kde se scházela tehdejší smetánka. Zde sice umělec našel několik svých zákazníků, ovšem také se zde zadlužil. Za víno dovezené z Kanárských ostrovů pak dlužil Brandl malostranskému obchodníkovi Jakubovi Antonínovi Cerminattimu takový finanční obnos, že dotyčný obchodník požadoval jeho zatčení a uvěznění. K tomu však nakonec nedošlo.

Mnohdy Petr Brandl před dluhy utíkal z Prahy. Azyl pak hledal na panství svých mecenášů, tedy například u Františka Josefa Černína, Václava Vojtěcha ze Šternberka nebo Otmara Daniela Zinkeho. Jeho manželka tímto jeho chováním trpěla. Zatímco si Brandl žil v přepychu na šlechtických dvorech, své ženě do Prahy neposílal téměř žádné peníze.

Brandl se brzy potřeboval finančně zahojit. Proto začal těžit zlato v Jílovém u Prahy. Tehdy také na krátký čas přestal malovat. Těžbou zlata však bohužel nezbohatl, jak si představoval. Vrátil se tedy k malování. A brzy přišla velká zakázka. Mezi léty 1718 a 1723 vytvořil šest oltářních obrazů pro kostel sv. Markéty v areálu břevnovského benediktinského kláštera.

Ve 20. letech 18. století se již začalo manželství Brandlových hroutit. Františka Helena Brandlová na svém muži vymáhala dluhy. Odstěhovala se ze společného domu, vzala s sebou i některé věci svého manžela. Navíc přemýšlela o rozvodu. Jako vdaná žena si však mohla na dluhy svého muže stěžovat u císaře, což také roku 1723 skutečně udělala.

Petr Brandl se stále častěji musel ukrývat před věřiteli. Na podzim roku 1728 byl dokonce zatčen v Hradci Králové za neschopnost splácet své dluhy. Odsouzen byl k domácímu vězení. Netrvalo však dlouho a zase si začal žít na vysoké noze. Snažil se stylem svého života přiblížit šlechtickému stavu. A proto utrácel za dobré jídlo a pití, nechával si šít obleky z luxusních látek – a znovu se zadlužoval. Účty z této doby také dokazují, že Brandl značné finanční obnosy investoval do léků a afrodiziak. Záliba v mladších ženách mu tedy zůstala i v pokročilém věku.

Ke konci svého života Brandl pobýval v Kutné Hoře a potýkal se se zdravotními problémy, konkrétně revmatem, srdeční slabostí i žaludečními obtížemi. Dne 24. září 1735 barokní umělec zemřel, v hostinci U Černého koníčka v Kutné Hoře. Zemřel zadlužen a v bídě.

Skandální umělec po sobě však zanechal úžasná barokní malířská díla, jako je například Klanění tří Králů, Zvěstování, Simeon s Ježíškem či Křest Kristův. Byl bezpochyby jedním z nejvýznamnějších a nejtalentovanějších malířů své doby v celé Evropě.

Petr Brandl baroko

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 3 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 17 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy