Petr Brandl: Geniální umělec, ale také nezodpovědný dlužník a sukničkář

Dne 24. října roku 1668, tedy před 350 lety, se narodil Petr Brandl. Byl to bezpochyby geniální barokní umělec, ale také nezodpovědný dlužník a nenapravitelný sukničkář.

První písemná zmínka o Petru Janu Brandlovi pochází ze dne 24. října roku 1668, kdy se konal jeho křest v kostele sv. Václava na Malé Straně v Praze. Letos je to tedy 350 let, co se barokní malíř narodil. Petr Brandl pocházel z poměrně chudého prostředí. Jeho otec Michal Brandl se živil jako krejčí a příležitostný prodavač piva.

Petru Brandlovi se dostalo kvalitního vzdělání. Absolvoval jezuitské gymnázium u sv. Mikuláše na pražské Malé Straně. Osvojil si latinu, češtinu i němčinu. Později získal vzdělání v oboru malířství u Kristiána Schrödera, dvorního malíře císaře a krále, a správce obrazárny na Pražském hradě. Tehdy se Brandl naučil základům renesančního malířství, manýrismu i barokního umění.

Petr Brandl měl coby malíř údajně svou hlavu a svůj vlastní styl. Z roku 1689 o něm pochází zpráva od cechovních mistrů v Praze, kteří ho označili za „štolíře“, tedy někoho, kdo se staví proti zavedeným pravidlům. Petr Brandl nechtěl být pouze jakýmsi řemeslníkem v oboru malířství, ale skutečným umělcem. Odmítl proto dodržovat stanovená cechovní pravidla.

Roku 1693 si Petr Brandl vzal za manželku Františku Helenu Klossovou. Jejím otcem byl malíř a sběratel rytin a obrazů Jan Bartoloměj Kloss. Petru Brandlovi se narodili celkem tři děti – jedna dcera a dva synové. Manželství ovšem nebylo šťastné. Petr Brandl byl totiž protikladem své klidné a spořádané ženy. Velmi často se zadlužoval (prakticky celý svůj život) a byl nenapravitelným sukničkářem.

Petr Brandl si zkrátka chtěl žít v luxusu. Dochovaly se záznamy o jeho dluzích a účtech, z nichž se můžeme dozvědět, že malíř velmi často utrácel například za pistácie a mandle, za citrony, kanárské víno, italské sýry, lanýže, ale také za kvalitní a drahý tabák. Kvůli těmto a jiným rozmarům si umělec často půjčoval peníze, které však zřídka kdy vracel. V oblasti financí byl velmi nezodpovědný. Protože se domníval, že svou uměleckou tvorbou hodně vydělá, neváhal si půjčovat i velké finanční obnosy.

Z dochovaných účtů lze také vyčíst, že se Brandl s oblibou věnoval hrám v pražské míčovně na Malé Straně, kde se scházela tehdejší smetánka. Zde sice umělec našel několik svých zákazníků, ovšem také se zde zadlužil. Za víno dovezené z Kanárských ostrovů pak dlužil Brandl malostranskému obchodníkovi Jakubovi Antonínovi Cerminattimu takový finanční obnos, že dotyčný obchodník požadoval jeho zatčení a uvěznění. K tomu však nakonec nedošlo.

Mnohdy Petr Brandl před dluhy utíkal z Prahy. Azyl pak hledal na panství svých mecenášů, tedy například u Františka Josefa Černína, Václava Vojtěcha ze Šternberka nebo Otmara Daniela Zinkeho. Jeho manželka tímto jeho chováním trpěla. Zatímco si Brandl žil v přepychu na šlechtických dvorech, své ženě do Prahy neposílal téměř žádné peníze.

Brandl se brzy potřeboval finančně zahojit. Proto začal těžit zlato v Jílovém u Prahy. Tehdy také na krátký čas přestal malovat. Těžbou zlata však bohužel nezbohatl, jak si představoval. Vrátil se tedy k malování. A brzy přišla velká zakázka. Mezi léty 1718 a 1723 vytvořil šest oltářních obrazů pro kostel sv. Markéty v areálu břevnovského benediktinského kláštera.

Ve 20. letech 18. století se již začalo manželství Brandlových hroutit. Františka Helena Brandlová na svém muži vymáhala dluhy. Odstěhovala se ze společného domu, vzala s sebou i některé věci svého manžela. Navíc přemýšlela o rozvodu. Jako vdaná žena si však mohla na dluhy svého muže stěžovat u císaře, což také roku 1723 skutečně udělala.

Petr Brandl se stále častěji musel ukrývat před věřiteli. Na podzim roku 1728 byl dokonce zatčen v Hradci Králové za neschopnost splácet své dluhy. Odsouzen byl k domácímu vězení. Netrvalo však dlouho a zase si začal žít na vysoké noze. Snažil se stylem svého života přiblížit šlechtickému stavu. A proto utrácel za dobré jídlo a pití, nechával si šít obleky z luxusních látek – a znovu se zadlužoval. Účty z této doby také dokazují, že Brandl značné finanční obnosy investoval do léků a afrodiziak. Záliba v mladších ženách mu tedy zůstala i v pokročilém věku.

Ke konci svého života Brandl pobýval v Kutné Hoře a potýkal se se zdravotními problémy, konkrétně revmatem, srdeční slabostí i žaludečními obtížemi. Dne 24. září 1735 barokní umělec zemřel, v hostinci U Černého koníčka v Kutné Hoře. Zemřel zadlužen a v bídě.

Skandální umělec po sobě však zanechal úžasná barokní malířská díla, jako je například Klanění tří Králů, Zvěstování, Simeon s Ježíškem či Křest Kristův. Byl bezpochyby jedním z nejvýznamnějších a nejtalentovanějších malířů své doby v celé Evropě.

Petr Brandl baroko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy