Stalinův pomník se vrátí do Prahy. Stál na místě chystaného maxibulváru

Praha - Svého času to byl největší monument oslavující něčí kult. Josif Vissarionovič Džugašvili se na něj ale nikdy nemohl podívat, protože i když se začal stavět za jeho života, dokončen byl příliš pozdě.

Pokud se v Praze projdete Pařížskou ulicí, asi těžko si mnozí z nás uvědomí, že tato dnes nejhonosnější ulice nejen v Praze, ale nejspíš v celé naší vlasti je jen zlomečkem obrovského projektu, který měl začínat u Národního muzea na Václavském náměstí a končit v Dejvicích. 

Návrh architekta Jana Kouly z roku 1909. Letenský průkop ale nebyl nikdy realizován (archiv EuroZprávy.cz)

Skutečně se plánovala asanace domů, které stály v cestě "prodloužení" cesty z "Václaváku" na Staroměstské náměstí, odtud pak měl obrovský bulvár pokračovat přes Pařížskou třídu a Čechův most skrz Letenskou pláň obloukem až na dejvický "Kulaťák". Postarat se o to měl ambiciózní Letenský průkop, jehož řešení bylo několikrát předmětem veřejných architektonických soutěží. Oblast za ním se měla stát centrem kulturního a vědeckého života, průkop měly lemovat knihovny, studovny a muzea. Z celé této veleakce zůstalo jen nedokončnené Vítězné náměstí. Letnou totiž čekal jiný úděl.

Fronta na maso

Letenský průkop nebyl jediným návrhem, jak zcela přetvořit Letenskou pláň. Padaly i návrhy na pomníky Tyrše a Fügnera, kněžny Libuše, prezidenta Tomáše Garrique Masaryka, jedním z dalších plánů byla i monumentální budova chystané Národní galerie, krátce po II. světové válce se uvažovalo, že se nad Čechovým mostem bude vypínat okázala budova československého parlamentu.

Monstrózní sousoší si vysloužilo hanlivý přídomek "fronta na maso" (zdroj: Wikipedia)

Místo toho však začala na Letenské pláni růst docela jiná stavba. Pamětníci žijící na Starém městě a Josefově byli značně znechucení nejen vizí megalomanského pomníku, ale i problematickými událostmi doprovázející stavbu jako takovou. Architekt Otakar Švec, který mimochodem navrhl pro totéž místo, ovšem podstatně dříve Masarykovu sochu, zadal ve veřejné soutěži se svou ženou Vlastou  v roce 1949 návrh na sousoší s přesvědčením, že bude odmítnut, protože privilegovanou režimní osobou měl být jeho kolega arch. Pokorný. Osud ale někdy umí být krutý. Švec byl po vybrání a realizaci projektu napadán za poklonkování režimu, jeho manželka spáchala sebevraždu a sám Švec, necelý měsíc před slavnostním odhalením pomníku, provedl 4. dubna 1955 to samé. 

Monstrózní, svého času největší sousoší v Evropě, na nějž byla použita kvalitní liberecká žula, bylo "uvedena do provozu" na Svátek práce 1955. Prakticky od samého počátku však bylo jasné, že zde nebude na věčné časy, jak se předpokládalo, protože po Stalinově smrti (1953) začal jeho nástupce Nikita Sergejevič Chruščov rozbíjet kult osobnosti sovětského krutovládce. Po sedmi letech byl pomník se značnými potížemi zlikvidován, ovšem tato akce je provázena množstvím obrovských spekulací, protože šlo možná o složitější záležitost než samotnou stavbu.

Příprava repliky části pomníku trvala týden (zdroj: Robert Pavelka, EuroZprávy.cz)

Na místě pomníku se vystřídalo několik objektů, prozatím tu stojí metronom sochaře Vratislava Karla Nováka, který má být svědkem ubíhajícího času. Spíš je ale ukázkou pomíjivosti jistot, protože je s přestávkami uváděn do provozu pouze tehdy, když je nějaký sponzor ochoten jeho provoz zaplatit. Místo je také občasným terčem recesistů, značnou kontroverzi vyvolal obrovský billboard Václava Klause, tehdy ještě v barvách ODS. Při návštěvě Michaela Jacksona v Praze a jeho koncertu na Letné byla na místě Stalina vztyčena dočasná socha krále popu v nadživotní velikosti.

Stalina nakrátko oživilo Monstrum

Chystaný televizní film o Otakaru Švecovi a jeho osudovém díle nesoucí název Monstrum znamenal krátký návrat alespoň části pomínku na místa, kde oněch sedm let stával. Režisér Viktor Polesný využil jeho kašírovanou podobu pro dvě scény s hlavním představitelem architekta Švece Janem Novotným a Martinem Krausem v roli jeho žáka Pavla Soukupa. Polesný roli vybíral s ohledem na podobu a věk architekta, podobné to bylo i v případě jeho manželky Vlasty, kterou ztělesní Zuzana Stivínová. Filmování je plánováno na 19 natáčecích dnů, ten na Letné (obraz 77) byl pátý v pořadí je vlastně závěrem celého snímku, kdy tvůrce bez ohledu na kontroverznost celého díla cítí jistou hrdost nad tím, co bylo vytvořeno. Vždyť šlo skutečně o inženýrsky nesmírně náročnou záležitost, vysokou 15 metrů a vážící 17 000 tun (jen Stalinova hlava vykazovala 40 tun). Stavba, která začala tři roky po zadání soutěže, trvala rovněž tři roky a vyšla na 140 milionů tehdejších korun. 

Spisovatel Pavel Kohout a režisér Viktor Polesný jsou pamětníky pomníku (zdroj. Robert Pavelka, EuroZprávy.cz)

Film Monstrum, který bude zahrnovat časový úsek v letech 1949-1955 počítá s ilustračními dobovými záběry. Jeho premiéra na obrazovkách je předběžně plánována na jaro příštího roku, práce zahrnující 19 natáčecích dnů by měly skončit 15. června tohoto roku. Záběrům z Letné byl vyhrazen jediný den (20. května).

Související

Stalinův pomník ze západní strany

Fronta na maso. Stalinův pomník na Letné vydržel jen sedm let

Obří kamenná socha sovětského vůdce Josifa Stalina měla podle představ svých objednavatelů shlížet z pražské Letenské pláně na věčné časy. Nedlouho po slavnostním odhalení pomníku před 65 lety, 1. května 1955, se však nad Stalinovým odkazem začala stahovat mračna.

Více souvisejících

Stalinův pomník film Monstrum Viktor Polesný (režisér)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy