Anesteziolog s exhibicionistickým genem vzal ztečí česká divadla. A slaví úspěch

ROZHOVOR - Mezi nejvýraznější slovenské dramatiky současnosti patří Viliam Klimáček. Jeho hry jsou populární u diváků, ale ocení je i mnozí akademici, což není příliš obvyklé, ohlédneme-li se ke skutečnosti, že je autorem komedií.

V červnu byla premiérově uvedena jeho hra Ježíškova armáda v Divadle Komedie, kterou přímo pro toto pražské divadlo napsal. V krátkém rozhovoru jsme se Viliama Klimáčka zeptali nejen na spolupráci s uvedeným divadlem, ale i na to, jakým způsobem tvoří.

V Divadle Komedie před koncem sezony uvedli Vaší hru, Ježíškova armáda. Jak probíhá spolupráce mezi Vámi a tímto pražským divadlem?

Už druhýkrát všetko prebehlo v obojstrannom porozumení. Pred pár rokmi mi tam uviedli hru Rozkvetly sekyry a teraz Ježiškovu armádu. Tú si u mňa objednali a ja som prikývol, lebo ma už pri prvej premiére presvedčilo ich nadšenie a nasadenie, s akým robili v ťažkých podmienkach v starom divadle v Strašnicích. A keď sa presunuli do Komedie, rád musím konštatovať, že sa ľudsky nezmenili a že hra, ktorú som napísal pre konkrétnych hercov, ich bavila a radi na nej robili.

Měl jste již příležitost vidět hru v podání souboru Divadla Komedie?

Bol som na premiére, smial som sa s publikom a spolu s ním som sa aj nechal očariť momentami poézie, ktoré v sebe tento zdanlivo brutálny príbeh skrýva. Chcel som, aby súčasná hra o hľadaní viery, to podávanie nezaručenej správy o prítomnosti Boha v Zemiach Českých bolo nielen zábavné, ale aj mrazivé. Oboje som na javisku uvidel. Vďaka, Komedie!

Vaše hry jsou pro diváky poutavé i tím, že sami sebe snadno najdou mezi postavami, které se objevují na jevišti. Nebojí se na druhou stranu Vaše okolí, že se stane nevědomky předlohou pro nějakou postavu v nové hře?

Zatiaľ sa mi nikto na chodníku nevyhýba, aj priateli sú ochotní si so mnou sadnúť na pohár vína...

Máte v tuto chvíli rozepsanou novou hru?

Dokončujem pre Slovenské národné divadlo hru o Cyrilovi a Metodovi, ovšem veľmi nepietne podávanú, možno až škandalóznu, neviem. Nemám rád prilepšovanie dejín a mýty okolo postáv, po ktorých ostali v kronikách len dva riadky. Tým samozrejme nemyslím solúnskych učencov, ale našich miestnych vládcov, konkrétne Svätopluka, ktorý sa pričinil o vyhnanie Metodových žiakov, odvrhol slovanskú abecedu a nakoniec stratil aj ríšu, ktorú ohňom a mečom vybudoval.

Jakým způsobem pracujete? Jste pod tlakem termínu nebo píšete dle Vaší aktuální nálady?

Aj - aj. Je veľkým šťastím pre autora, ak ho oslovujú dramaturgie divadiel, či by pre nich nenapísal hru, ale rovnako šťastím je, ak má čas písať len tak pre radosť, z čoho sa môže, ale nemusí raz narodiť poriadna hra. Stále mám v hlave pár projektov, ktoré chcem napísať, potom na ne zabudnem a ak si po roku spomeniem aspoň na jeden, je to znak, že asi za to stál. A vtedy sa ho pokúšam dostať na papier.

Vystudoval jste lékařskou fakultu a následně byl anesteziolog. Proč jste s touto prací skončil a začal se plně věnovat divadlu?

Už ako študent medicíny som hral amatérske divadlo, mal som v sebe „exhibicionistický gén", aj po absolvovaní univerzity som si založil vlastné divadlo, volá sa GUnaGU a existuje dodnes. Mal to byť pôvodne iba relax po práci, ale prerástlo to najprv v obrovskú záľubu a nakoniec aj do nového zamestnania. Nechal som medicínu a venujem sa už len písaniu a divadlu. Najťažšia bola tá chvíľa, kedy sa bolo třeba rozhodnúť, čo nechám za sebou. Za nekonečnými operáciami, za nočnými službami cez Vianoce a Veľkú noc, ktoré som ako mladý doktor dostával, naozaj neľutujem. Dnes je GunaGU profesionálne divadlo, režírujem v ňom, píšem preň a užívam si slobody na vlastnej scéne. A tuším si to aj diváci užívajú so mnou. Tento rok práve oslavujeme tridsiate výročie. Kto má chuť, pozývam ho v októbri a v novembri do pražského Rubínu, kde bude GUnaGU hosťovať.

Viliam Klimáček (*1958) je slovenský dramatik, básník, prozaik, čemuž se však začal plně věnovat až poté, co zanechal práce anesteziologa. Po odchodu z lékařské praxe v roce 1992 se naplno pustil do práce v bratislavském divadle GUnaGU, které spoluzaložil v roce 1985 a od té doby zde působí jako umělecký šéf. Věnujete se režii, scenáristice i herectví.

Viliam Klimáček je sedminásobný nositel Ceny Alfréda Radoka, která je udělovaná za nejlepší českou a slovenskou hru roku. Tvorba Viliama Klimáčka, ať už se jedná o divadelní hry či knihy, je specifická poněkud netradičně pojatými tradičními motivy. Na témata historická či z každodenního života pohlíží humorně a z nového úhlu pohledu.

Již názvy jeho her vám leccos prozradí. V současné době má bratislavské divadlo GUnaGU na repertoáru řadu Klimáčkových her, uvádí například Underground (Historky z bratislavského metra), Baletky, hackeri, homlesáci & manažéri (Papier znesie všetko), Díleri (Všetko je na predaj), Pitbull (Hra o Slovensko), Kill Hill (Pochovajte ma s mojima rolexkami) či Nízkotučný život (Nejen, nežijem, nemilujem).

Poslední z uvedených her budete mít příležitost vidět v podání divadla GUnaGU v rámci programu Léto slovenských hvězd na letní scéně Studio Dva na Vyšehradě v úterý 26. srpna. V České republice nedávno uvedli Klimáčkovu hru v Divadle Komedie. Komedii Ježíškova armáda má zde po letní přestávce nejbližší reprízu 19. září.

Související

Eva Vrbková a Hana Kusnjerová v inscenaci Maryša

RECENZE: Maryša – stále silný příběh

RECENZE - Divadlo Komedie před dvěma lety nastudovalo nejznámější moravskou vesnickou tragédii z roku 1894, která je vrcholem společného díla bratří Mrštíků. Přestože od jejího prvního uvedení uběhlo 121 let, téma domácího násilí a moci peněz, kterého se drama dotýká, je stále aktuální. V titulní roli exceluje Hana Kusnjerová.

Více souvisejících

Divadlo Komedie Viliam Klimáček (dramatik)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 6 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 7 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy