RECENZE Zvěrstva dokáže páchat i spolužák. Silný příběh v Komedii

RECENZE – Do divadla si jde člověk většinou odpočinout a málokdy si tak z nabízeného repertoáru vybere drama, neboť psychicky náročných okamžiků v životě je spousta. Tento týden se mi však naskytla možnost vidět v pražském Divadle Komedie drama Naše třída od Tadeusze Słobodzianka a jsem ráda, že jsem tuto příležitost měla.

Za druhé světové války bylo několik set Židů upáleno ve stodole v polském Jedwabne svými sousedy. K tomuto činu je přesvědčila nacistická propaganda, podle které Židé pomáhali na sovětských zločinech, a antisemitismus, který byl u mnohých Poláků silně zakořeněný. Jedwabne se totiž v letech 1939 až 1941 nacházelo v sovětské okupační zóně, v roce 1941 bylo obsazeno nacisty a došlo k pogromu. Na čtyřicet mužů bylo povražděno ve stodole, ve které bylo následně upáleno na tři sta mužů, žen a dětí.

Po druhé světové válce probíhalo vyšetřování masakru komunistickou Polskou lidovou republikou a za viníka byli označeni němečtí nacisti. Na přelomu tisíciletí vyšla kniha Sousedé od amerického historika polského původu Jana Tomasze Grosse, která změnila pohled na pogrom v Jedwabne. Gross napsal, že vražda byla spáchána asi čtyřicítkou místních Poláků za přihlížení Němců.

Tuto hrůznou událost polských dějin vypráví drama Naše třída očima deseti spolužáků, z nichž polovinu tvoří Židé. Zpočátku, jak to tak mezi dětmi bývá, nevnímají mezi sebou rozdíly, s pubertou vznikají vzájemné animozity, které jsou vyvolány mimo jiné právě i původem a náboženstvím, během dospívání pak vstupují do různých spolků, které je ve „správnosti" přesvědčení utvrzují.

A pak přijde rok 1941 a zasáhne výrazně do života všech spolužáků, jen do každého jinak. Někteří se podílejí na vraždění, druzí se stanou oběťmi, některým se podaří zachránit některého z židovských spolužáků. Drama tak představuje průřez osobnostních charakterů tehdejšího městečka Jedwabne.

Důsledky křivdy však zůstávají ve společnosti dál, stejně tak zůstávají šrámy způsobené masakrem i v Naší třídě, jejíž vyprávění nekončí masakrem, ale popisuje životní příběhy spolužáků během jejich dalšího života v Polsku i emigraci, kdy do vývoje společnosti vstoupil monopol komunistické strany a za dlouhých čtyřicet let demokracie. Naše třída je polskou historií dvacátého století „ve čtrnácti lekcích".

Na jevišti se však neodehrávají všechny okamžiky historie a životních příběhů, ale často jsou jen vyprávěny jednotlivými postavami. Tadeusz Słobodzianek podle mého názoru rozhodně věděl, co dělá. Pokud by události byly hrány, hrozilo by nebezpečí, že soubor sklouzne k přehrávání, což by mohlo být vzhledem k námětu příšerné a odporné (hledala jsem přijatelnější výrazy, ale žádné nebyly tak výstižné).

Z divadelních prken dýchá zvláštní napětí, minimální navazování očního kontaktu s publikem a prázdné výrazy očí podtrhují sílu příběhu, o němž drama vypravuje. Napětí je vidět i na jednotlivých představitelích, u kterých je vidět jakási strnulost. Není drama jako drama – pro herce musí být těžké představovat někoho, kdo byl upálený či naopak vraždu spoluzavinil.

Rekvizity představující jednotlivá období z historie zůstávají ležet na jevišti a zůstávají tak krom závěrečného vyprávění o životě jednotlivých postav další připomínkou toho, co všechno se během sedmdesáti let postavilo spolužákům do cesty a dalo směr vývoji jejich vztahů i životů.

Musím smeknout před Janem Novotným, který divadelní soubor v této hře vede jako režisér. Divadelní soubor citlivě přistoupil k nelehkému tématu, náročnému textu a dokázal tak, že patří mezi nejlepší.

Ačkoli je Naše třída na repertoáru Divadla Komedie již od roku 2012, kdy se divadelní soubor přestěhoval do Komedie ze Strašnic, tato inscenace rozhodně stojí za připomenutí. Málokteré představení divákovi dá tolik a málokteré představení vás donutí, abyste otevřeli knihy o historii ihned po návratu z divadla.

Ačkoli nastudování hry v podání Divadla Komedie je perfektní, tento článek vznikal jen těžce, kdy se hlídám více než kdy jindy, abych se vyhnula jakémukoli klišé. O to víc považuji za obdivuhodnou jak práci dramatika Tadeusze Słobodzianka, tak divadelního souboru Divadla Komedie.

Nejbližší repríza je na programu Divadla Komedie 1. října.

Naše třída / Nasza klasa (Tadeusz Słobodzianek, 2008)

Kostýmy: Jana HauskrechtováScéna: Milan DavidDramaturgie: Markéta Bidlasová, Eva BergerováPřeklad: Eva BergerováRežie: Jan Novotný

Hrají:Zocha – Hana KusnjerováMenachem – Jakub ChromečekDora – Kristýna LeichtováRysiek – Filip KaňkovskýJakub Kac – Vilém UdatnýAbram – Jan HofmanWladek – Jiří RacekZygmunt – Jaromír Nosek, Petr JeništaRachelka, později Mariana – Eva VrbkováHeniek – Michal SlanýPremiéra v Divadle Komedie: 12. prosince 2012

Související

Eva Vrbková a Hana Kusnjerová v inscenaci Maryša

RECENZE: Maryša – stále silný příběh

RECENZE - Divadlo Komedie před dvěma lety nastudovalo nejznámější moravskou vesnickou tragédii z roku 1894, která je vrcholem společného díla bratří Mrštíků. Přestože od jejího prvního uvedení uběhlo 121 let, téma domácího násilí a moci peněz, kterého se drama dotýká, je stále aktuální. V titulní roli exceluje Hana Kusnjerová.

Více souvisejících

Divadlo Komedie Jan Novotný (herec)

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 2 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy