Lidská tragikomedie filosofa Klímy na jevišti Divadla v Dlouhé

Praha – Divadlo v Dlouhé má nově na svém repertoáru hru filosofa a spisovatele Ladislava Klímy LIDSKÁ TRAGIKOMEDIE. V inscenaci nastudované režisérkou Hanou Burešovou uvidíte například Jana Vondráčka, Miroslava Táborského či Magdalenu Zimovou.

Lidská tragikomedie je nejvýznamnější divadelní hrou originálního, ve své době nedoceněného českého filosofa a spisovatele Ladislava Klímy (1878 – 1928). Jedná se o groteskní filosofické drama, ve kterém se setkává pět spolužáků na oslavě maturity, poté po třiceti a následně po dalších pětadvaceti letech. Satiricko-ironická hra vychází ze ztroskotaných mladických snů v realitě skutečného života.

„Lidskou tragikomedii lze chápat jako Klímovu duchovní závěť. Zabývá se v ní svými stálými filozofickými tématy – vztah skutečnost a sen, smrt a život, což jsou kategorie, které se u Klímy prolínají. Stav mezi bděním a sněním je pro něj velmi příznačný. V textu lze zároveň cítit ironii i sebeironii, jako by přece jenom na sklonku života doznal, že jeho krajně subjektivistickou filozofii nelze na tomto světě zrealizovat. A jako by v něčem vítězila nakonec příroda," uvádí dramaturg Štěpán Otčenášek.

Ačkoli podání hry hraje důležitou roli, stejně podstatná je i role diváků, jak dodává Hana Burešová: „Sama jsem zvědavá na divácké reakce, protože už jsem pár tragikomedií inscenovala a vím, že někdy přijdou diváci naladění tak, že z toho vyjde tragédie, a někdy je to naopak spíš komedie. A v tomto případě se představení více než jindy tvoří až v interakci s diváky a je i částečně improvizované, zejména ve třetím dějství."

Ladislav Klíma napsal Lidskou tragikomedii na sklonku života, kdy žil v sanatoriu. Text hry diktoval své přítelkyni z hlavy, což je důvod, proč se některé pasáže opakovaly. Ty byly při úpravě textu v Divadle v Dlouhé vypuštěny, stejně jako některé složité filosofické pasáže.

Hana Burešová, která se ujala hry jako režisérka, společně se Štěpánem Otčenáškem jsou autory úpravy hry. Scénu připravil Martin Černý, kostýmy Jana Preková, hudbu Ivan Acher a projekce Noro Držiak s Janem Basetem Střítežským. V inscenaci hrají: Jan Vondráček, Miroslav Táborský, Miroslav Hanuš, Martin Matejka, Marek Němec, Vlastimil Zavřel, Veronika Lazorčáková, Magdalena Zimová Tomáš Turek a Jan Meduna.

Premiéra proběhla v Divadle v Dlouhé v sobotu 21. března 2015. Nejbližší reprízy jsou naplánované na 1. a 27. dubna.

Související

Více souvisejících

Divadlo v Dlouhé Miroslav Táborský (herec)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy