Brno - 7. listopadu 2015 proběhne první premiéra 41. první sezóny HaDivadla, jejíž téma zní „Společnost individualismu“. Autorem i režisérem scénické variace na známý román Gustava Flauberta je nový umělecký šéf Ivan Buraj. Příběh Emy Bovaryové vznikl před více jak sto padesáti lety, ale hlavní hrdinka je postavou,která je příznačná pro celou moderní dobu a zůstává aktuální i pro náš dnešek. Ema Bovaryová chce uniknout z nudy manželského života, chce najít samu sebe a dosáhnout výjimečnosti vlastního Já. Vydává se na cestu za naplněním svých snů a imaginací formovaných popkulturou.
Román Paní Bovaryová pat ří ke klasickým dílům světové literatury devatenáctého století. Jako výchozí inspirace Flaubertovi posloužila skute čná událost popsaná v černé kronice. Flaubert kromě toho, že tímto románem de facto etablovat realismus jako styl i na literárním poli, se pokusil popsat velmi sporné dědictví romantismu, ke kterému se sice hlásil, ale po událostech revolučního roku 1848 ho pociťoval jako problematický. Ema Bovaryová uvězněná ve snech o svém ideálním životě se stává obětí vlastních iluzí a tužeb, které se nečekaně prudce mění v noční můru reality.
Zaskočena prudkostí s jakou se vnější svět, který nevnímala kvůli „projektu hledání sebe sama "v jejím životě objeví a vyžaduje po ní řešení. A právě tuto ignoraci skutečnosti obklopující naše komfortní uživatelská rozhraní a následný střet iluzí jedince s nesmlouvavostí reality, která nezáleží pouze na našich přáních, považuje autor scénické variace a režisér inscenace Ivan Buraj za rys celé současné západní společnosti a dodává: „Současná globalizovaná společnost pod vlivem neoliberalismu žije v představě, že prakticky vše je možné, že se můžeme stát a být kým chceme - stačí když se budeme snažit. Máme dojem, že v našich životech jde především o nás samotné a naplnění našich snů a tužeb, které ale nejsou ve skutečnosti ani tolik naše. Spíše to jsou zrecyklované a zreprodukované obrazy z médií, sociálních sítí a popkultury. Tak jsou naše Já a jejich jedinečnost značně zpochybněny perspektivou nové, rafinovanější, uniformity konzumentů." Snaha o zdůraznění klamnosti současného individualismu a sledování jeho společenskypolitických kontextů se v inscenaci odráží i ve vyvázání příběhu z kulis 19. století a přenesení do současnosti. Dramaturgyně Dagmar Radová tento moment upřesňuje: „Ema Bovaryová v této interpretaci už není vášnivou čtenářkou románů, ale současnou ženou, která chce o sobě dát vědět světu. Realizovat tuto touhu dnes je díky médiím a sociálním sítím velmi snadné. Ovšem stejně tak iluzorní.", upřesňuje dramaturgyně Dagmar Radová. Ema je přesvědčena, že svou představu spokojeného a krásného života může apriori naplnit, protože je svobodným individuem. V inscenaci říká: „Maminko, věřte, že můj svět bude krásnej, protože je to můj svět a ne váš," a vydává na cestu za svým Já. Postupně se ale vyhrocuje její individualismus tak, že ztrácí jakoukoliv lidskou integritu a citlivost. Komplexní originální Já, které toužila nalézt, se roztéká a v realitě jejího života a možností vlastního obrazu. Nakonec jí zůstávají pouze dluhy a rozvrácené vztahy."
Paní Bovaryová je první inscenací z dramaturgické linie, která volně navazuje na dramaturgický cyklus Hrdinové a monstra. Zaměřuje se především na klasické tituly světové literatury osmnáctého, devatenáctého a dvacátého století se snahou o jejich radikální interpretace a současně tak o „revizi" naší kultury, kterou tato kanonická díla utvářejí.
Paní Bovaryová do jisté míry tvoří pendant k inscenaci Zámek: záře integrace, kterou Ivan Buraj vytvořil pro HaDivadlo se svým týmem před rokem. Spojitosti mezi inscenacemi jsou ale také tematické. Paní Bovaryová i Zámek se dotýkají tématu moci v konzumní společnosti, přičemž Zámek sleduje její zjevnější projevy v podobě úřadů a institucí, Paní Bovaryová se pak zaměřuje na moc a její působení v subtilnějších a méně viditelných formách, které ale netratí na své intenzitě.
V titulní roli Paní Bovaryové se představí mladá herečka Táňa Malíková a jako její manžel Karel Jiří M. Valůšek. V inscenaci se také v roli Leona objeví Jiří Svoboda, čerstvý absolvent JAMU a nový člen souboru HaDivadla.
Paní Bovaryová Autoři: Gustav Flaubert / Ivan BurajRežie: Ivan BurajDramaturgie: Dagmar RadováVýprava: Jana Boháčková & Lenka JabůrkováÚprava hudby: Pavel V. BoikoPremiéra 7. listopadu 2015
Aktualizováno 5. října 2024 23:28
Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie
Související
Klasika, která svou aktuálností stále oslovuje diváky. HaDivadlo připravuje Gorkého Maloměšťáky
RECENZE: Revoluce ve Francii není totéž co v Československu. Ale vždy rozhodne o osudech lidí
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
Dálnice D1 spojující Prahu a Brno je nejvytíženější českou dálnicí, na které často nastávají dopravní komplikace. Viníky jsou mnohdy samotní řidiči jako aktéři zbytečných a nebezpečných nehod. Policie se proto rozhodla ukázat záběry z několika havárií a apelovat na řidiče, aby byli za volantem obezřetní.
Zdroj: Jan Hrabě