Brno - Poslední inscenací souboru činohry Národního divadla Brno se pro letošní sezónu stane Molièrův Don Juan, v režijní vizi Rastislava Balleka. Slovenský tvůrce tak pokračuje v dlouhodobé kontinuální sérii inscenačních projektů, v nichž metodou autorské dekonstrukce ohledává kanonická díla světové dramatiky.
Po Ibsenově Noře a Rosmersholmu, Shakespearovu Othellovi a Macbethovi, tak přichází na řadu radikální pitva nejslavnějšího prostopášníka a prototypu literárního libertina, jehož na prknech Mahenova divadla jedinečným způsobem ztvární Petr Bláha.
„Ze všeho, co jest věčné, láska je nejkratší.", tak zní jeden z nejcitovanějších Molièrových výroků, i když zcela jistě není Molière jeho autorem, stejně tak jako není ani autorem postavy Dona Juana. Molièrem revitalizovaná osoba Dona Juana je však předmětem znepokojivých myšlenek směrem k dnešku. Postava Dona Juana umírá, ale persona uniká, aby se opětovně zjevovala v souvislosti mezi láskou, sexualitou smrtí či mezi krátkostí okamžiku.
Ballek inscenaci vytvořil s osvěčeným týmem spolupracovníků, mezi které patří například dramaturg Martin Kubran, hudební skladatel Andrej Kalinka nebo scénografka a kostýmní výtvarnice Katarína Holková. V jejich podání cílí Don Juan na diváka poučeného, ochotného unést zážitky značně netradiční, i adrenalinové divadelní sporty.
Činoherní inscenace má premiéru 17. června v 19:00 v Mahenově divadle.
Související
RECENZE: Lhář. Nová inscenace v Národním divadle v Brně odhaluje naši nepoučitelnost
RECENZE: Liliom. Hra Ference Molnára, která v divákovi zanechá hlubokou stopu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Francie ohlásila první případ eboly na svém území
před 1 hodinou
Počasí: V zahraničí už padl. Současná vlna veder může za pár dní překonat absolutní rekord i v Česku
před 2 hodinami
Střelba v Ostravě. Muž zranil ženu, policisté ho našli mrtvého
před 2 hodinami
Pavel požádal ÚS o předběžné opatření, které mu umožní jet na summit NATO
před 3 hodinami
OSN: Izrael pokračuje v páchání genocidy v Pásmu Gazy
před 4 hodinami
Extrémní počasí peče Evropu. Francie zaznamenala absolutní rekord, Británie uzavřela školy
před 5 hodinami
Bílý dům pod palbou kritiky: Mírové memorandum působí proíránsky, Teherán navíc řadu věcí popírá
před 6 hodinami
Počasí: Do Česka míří extrémní tropy, naměřit můžeme až 39 stupňů
včera
Rubio: USA nedovolí žádné zemi, včetně Íránu, vybírat poplatky za plavbu v Hormuzském průlivu
včera
Extrémní počasí si už v Evropě vyžádalo desítky lidských životů
včera
Dagmar Havlová odebrala Knihovně souhlas s užíváním jména exprezidenta
včera
Dustin Hoffman bude hvězdou karlovarského festivalu. Obdrží Křišťálový glóbus
včera
Nové informace. Učitel, po němž pátraly desítky hlídek, spolupracuje s policií
včera
Karel III. jako první britský král odtajní daňové přiznání, oznámil palác
včera
Počasí může v části Česka způsobit požáry, varuje ČHMÚ. Výstraha platí do odvolání
včera
Meloniová je jen špičkou ledovce. Jak Trump přichází o partnery, s nimiž budoval přátelství desítky let?
včera
Zelenskyj kvůli diplomatickému sporu s Nawrockým odmítl jet na konferenci o obnově Ukrajiny
včera
Neuvěřitelná transformace Ukrajiny: Kyjev ukázal Putinovi i celému světu, jak se ve 21. století vedou války
Aktualizováno včera
Policejní manévry kvůli ozbrojenému muži jsou u konce. Našli ho v Praze
včera
O žalobě Pavla na vládu už informují i světová média
O tom, že prezident Petr Pavel podal kompetenční žalobu na vládu kvůli rozhodnutí premiéra Andreje Babiše nezařadit ho do oficiální delegace na červencový summit NATO v Ankaře, už informují i světová média. Server Politico připomíná, že jde o další vyostření napjatých vztahů. Agentura Reuters uvádí, že podle Babiše se jedná o speciální summit.
Zdroj: Libor Novák