RECENZE – Divadlo Bolka Polívky uvedlo autorskou komedii divadelního a filmového režiséra Tomáše Svobody. Příběhy čtveřice zoufalých mužů s bizarními osudy se jednoho dne střetnou a jejich problémy vyřeší srnky. Všestranný umělec Svoboda se v inscenaci pohybuje na hranicích absurdního, chytrého i lacinějšího humoru. Hlubší sdělení nečekejte, divným chudákům se ale jistě každý od srdce zasměje.
Tomáš Svoboda je známý jako divadelní i filmový režisér. Na kontě má filmy Hodinový manžel nebo Jak se zbavit nevěsty. V divadle je jeho asi nejpopulárnějším počinem politický kabaret Blonďatá bestie (A studio Rubín, premiéra 2011). Absurdní komedii Srnky napsal v roce 2008 a získal za ni Cenu českého rozhlasu Vltava v rámci soutěže o Cenu Alfréda Radoka. Aktuálně ji má na repertoáru Divadlo F. X Šaldy Liberec a nově také brněnské Divadlo Bolka Polívky. V obou případech v režii samotného autora.
Hra Tomáše Svobody je plná geniálních nápadů, mezi které patří samotný námět a bizarní problémy všech čtyř hrdinů. Nejzábavnější je hned první příběh dirigenta Petra (Josef Polášek), který touží dirigovat orchestr Státní opery, ale je pouze vedoucím orchestru ostravské operety. Jeho kariéru, ač už dost smutnou, navíc překazí transplantace očních víček; jeho nová plastová víčka totiž při hlasitém mrkání ruší muzikanty v orchestru.
Petrovo vyprávění je nadto plné chytrých vtipů z muzikantského světa, autor se nebojí do příběhu začlenit i reálné osoby (např. dirigent Jiří Bělohlávek) a v důmyslné parodii použít klišé typu not padajících z „nebe" na dirigujícího Petra. Navíc podání Josefa Poláška je standardně výborné a zábavné.
Na nešťastného dirigenta navazuje příběh Patrika, který během jedné noci vyrostl a od té doby má zavrať, kdykoli se napřímí. Roli Patrika jako by autor psal na tělo Pavlu Šimčíkovi; nejvyšší český herec sám údajně měří dva metry. Zábava pokračuje při střetnutí Petra s Patrikem, dojem umocňuje reálná škodovka na scéně a píseň Půlnoční, kterou si noví přátelé spolu prozpěvují po cestě do Brna.
Ve třetím příběhu však jako by autor i režisér v jedné osobě ztrácel dech. Úředníka Karla, který pořád pláče, protože se stydí za své hříšné myšlenky ztvárnil Roman Blumaier s knírem a ulíznutými vlasy sice skvěle, v jeho vyprávění se však najde i několik vyloženě trapných míst, mezi které řadím například sex s kolegyní z kanceláře. Naopak výborná je „taneční" scéna Karla s jeho novou přítelkyní v podání Milady Vyhnálkové.
Přestože je inscenace plná výborných režijních nápadů, najde se i několik méně povedených a „hluchých" míst. Například když v závěru už všichni protagonisti společně jedí polévku a zní známá píseň Každá trampota má svou mez, tempo se zbytečně zpomaluje. Vzhledem k většinou povedeným komickým situacím během celé inscenace navíc divák čeká gradaci, ta se bohužel nekoná a pointa (kterou nechci prozrazovat, figurují v ní však samozřejmě srnky) může být pro mnohé zklamáním. Neubráním se navíc dojmu, že by všechny čtyři ženské role mohla klidně odehrát pouze jedna herečka. V příběhu, který se točí kolem našich čtyř mužských hrdinů, jsou ženské představitelky v inscenaci jaksi navíc.
Tomáš Svoboda však dokázal, že je nebývale všestranným umělcem. Kromě předlohy a režie má totiž na svědomí i návrhy scény a kostýmů. Sladil vzor tapety v pokoji, kde se celý děj odehrává bez ohledu na dané prostředí, se vzorem látky některých kostýmů, čímž velmi efektně dotvořil bizarní atmosféru inscenace.
Srnky v Divadle Bolka Polívky jsou i přes výhrady povedenou komedií, především pro ty, kteří si chtějí v divadle odpočinout. Hlubší myšlenku bychom zde sice hledali marně, neštěstí druhých lidí se však každý s chutí zasměje.
Celkové hodnocení: 70 %
Divadlo Bolka Polívky
Tomáš Svoboda: SrnkyAutor a režie: Tomáš SvobodaNávrh scény a kostýmů: Tomáš SvobodaProdukce: Ilona PawerováRealizace kostýmů: Barbora KuropatováSvětla: Michal FridrichZvuk: Leoš Janíček, Honza Horký ml.Hrají: Josef Polášek (Petr), Pavel Šimčík (Patrik), Miroslav Sýkora (Aleš), Milada Vyhnálková, Mariana Chmelařová, Irena Kristeková, Kristýna Štarhová, Roman Blumaier (Karel)Inscenace je nevhodná do 15 letPremiéra: 28. listopadu 2016
Aktualizováno 5. října 2024 23:28
Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie
Související
Zemřel Jiří Pfeifer, známý jako Fretti z Divadla Bolka Polívky
Divadlo Bolka Polívky a kino Scala v Brně se musí vystěhovat
Divadlo Bolka Polívky , recenze , Tomáš Svoboda (režisér)
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek