Nesourodá dvojice přátel v dramatu o snech a iluzích v Městském divadle Brno

Brno – Městské divadlo Brno uvádí příběh o zvláštní a poněkud nesourodé dvojici přátel, kteří táhnou za obživou z ranče na ranč. John Steinbeck napsal O myších a lidech v roce 1937 rovnou ve dvou formách – jako prózu i jako drama.

Ocitneme se ve 30. let, kdy se Spojené státy vzpamatovávaly z následků Velké krize. Spisovatel John Steinbeck tehdy působil jako zpravodaj vládního Úřadu pro ochranu farmářství v rámci reformního Rooseveltova programu Nový úděl. Zkoumal podmínky námezdních pracovníků na různých kalifornských rančích, ovocných plantážích a táborech migrantních zemědělských dělníků. Zkušenost pak autor popsal jak v novinových článcích, ale především v proslulém románu Hrozny hněvu a v příběhu O myších a lidech.

Tomu dal rovnou podobu prozaickou i dramatickou. Příběh o slaboduchém silákovi Lenniem a jeho ochránci Georgeovi, kteří přichází pracovat na jednu farmu do Salinaského údolí v Kalifornii. Nesourodá dvojice přítel spřádá iluze a sny o svém příštím životě – touží totiž mít vlastní malé hospodářství. Lennieho záliba v hlazení hebkých věcí jej ale vede do záhuby a ani Geroge ho nedokáže ochránit. Lennie totiž zlomí vaz ženě šéfova syna.

„Ty nejlepší plány myší a lidí / často nevycházejí.“ To je verš z básně Roberta Burnse To a Mouse (Polní myšce) z roku 1785, k níž odkazuje název O mycích a lidech. Geroge a Lennie mají také svůj plán, který nevyšel. Osudové zlo zde ztělesňuje zdánlivě žádostivá mladá žena, která je však v podstatě sestrou všech vyděděnců, a i ona si buduje vlastní utopickou vizi. Lennieho postava naplňuje Steinbeckův rámec primitivů chudých duchem, ale blízkým k Bohu a přírodě. Svou u tělesnou sílou a duševní slabostí představuje prazákladní atributy lidství.

Silný příběh o potřebě a zároveň bezmocnosti lidských iluzí, o odvěké touze někam patřit a o nejistotách života vynesl Steinbeckovi v roce 1962 Nobelovu cenu za literaturu. Švédští akademikové tenkrát označili dramatickou verzi O myších a lidech za „malé mistrovské dílo“.

Drama mělo světovou premiéru v roce 1937 na jevišti broadwayského Music Boy Theatre s velkým diváckých úspěchem, který potvrdila prestižní Cena Kruhu newyorských divadelních kritiků v kategorii „nejlepší americká hra“. Vzápětí se hra dostala do londýnských a pařížských divadel. Šířeji do Evropy pronikla po druhé světové válce a patřila k hojně uváděným titulům druhé poloviny 20. století.

V českých divadlech byla uvedena v třiceti šesti inscenacích – česká premiéra se konala roku 1945 v brněnském Národním divadle. Dosud naposledy ji uvedlo zlínské Městské divadlo. Příběh byl dvakrát předveden do filmové podoby – poprvé v roce 1939 Lewisem Milestonem, podruhé v roce 1992 Garym Sinisem, který ve filmu ztvárnil i roli George po boku Johna Malkoviche jako Lennieho.

Městské divadlo Brno hru uvádí v režii Petra Gazdíka. V roli Lennieho se objeví Jakub Uličník a jako George uvidíme Ondřeje Studénku. Další role ztvární Kateřina Marie Fialová, Viktor Skála, Karel Mišurec a další.

Premiéry se konají 18. a 19. února 2017 na Činoherní scéně Městského divadla Brno.

Související

Ti druzí

RECENZE: Poslední inscenace letošní sezóny Ti druzí je povedenou duchařskou komedií

Poslední inscenace sedmdesáté osmé sezóny Městského divadla v Brně je jenom třetí v této divadelní sezóně, protože jako všude jinde, i zde zasáhla pandemie, která omezila divadelní premiéry. O to větší svátek máme, když se objeví nová inscenace. Inu, čeho je méně, toho si více vážíme. Nejnovější premiéra inscenace Ti druzí, kterou v roce 2022 napsala již v té době známá britská autorka Pam Valentine, je duchařskou komedií, ovšem není to jenom zábava ke zasmání.

Více souvisejících

Městské divadlo Brno (MdB) Petr Gazdík

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy