RECENZE: Nenaplněné sny, hebké věci a dojemný Lennie v Městském divadle Brno

RECENZE – Městské divadlo Brno uvedlo na své Činoherní scéně drama o naději, přátelství a nenaplněných snech. Příběh Johna Steinbecka O myších a lidech, který napsal současně jako novelu i jako drama, se dočkala mnoha divadelních uvedení. Jen u nás se hrálo třicet šest inscenací, z nichž první byla v brněnském Národním divadle. Inscenace Městského divadla Brno v režii Petra Gazdíka je plná vynikajících hereckých výkonů a působivé atmosféry nadčasového díla.

„Chlapi jako my, co dřou na rančích…“

Příběh o nesourodé dvojici přátel napsal držitel Nobelovy ceny za literaturu, John Steinbeck, v roce 1937 a dal mu zároveň prozaickou i dramatickou formu. Autor se inspiroval vlastními zážitky a stvořil postavy slaboduchého siláka Lennieho a jeho ochránce George, kteří společně přicházejí pracovat na jednu farmu v Kalifornii. Lennieho záliba v hlazení hebkých věcí se jim stane osudnou, Lennie totiž nechtěně zabije manželku šéfova syna.

Drama plné nadějí a nenaplněných snů bylo poprvé uvedeno v roce 1937 v broadwayském Music Box Theatru, kde se setkalo s velkým úspěchem. U nás jej poprvé uvedlo Národní divadlo Brno v roce 1945 a od té doby vzniklo ještě dalších třicet šest různých inscenací. Tou nejnovější je právě inscenace Petra Gazdíka v Městském divadle Brno.

Režisér Gazdík a dramaturg Jiří Záviš jsou zároveň autory nového překladu, který dal příběhu lepší srozumitelnost a jazyk přiblížil současné mluvě. Režisér se zároveň nesnažil drama celkově aktualizovat či výrazněji upravovat, spoléhal na nezpochybnitelnou nadčasovost příběhu, který se odehrává ve 30. letech.

Minimalistická režie Petra Gazdíka je založena na hereckých osobnostech a síle příběhu. Nesnaží se o originální interpretaci, v inscenaci nenajdeme v podstatě žádný režijní vklad než „pouhé“ převyprávění příběhu. Vzhledem ke kvalitě předlohy je však nutné uznat, že tentokrát to není na škodu. I pomalejší tempo inscenace je v tomto případě výjimečně pozitivním prvkem, který navozuje atmosféru „klidu před bouří“.

„Jak já bych si mohl krásně žít, kdybych tě neměl na krku…“

Inscenace je plná velmi působivých momentů. Jedním z nejsilnějších je pro mě zabití starého psa (na scéně se předtím navíc vyskytuje reálný pes) nebo Lennieho nechtěná vražda Curleyho ženy za zvuků koňského ržání. Výborná je také potyčka Lennieho s Curleym. Věrohodné bitky na scéně se hned tak nevidí, v tomto případě se však vydařila na výbornou.

Jednoduchá scénografie Emila Konečného je v úvodní scéně v podstatě abstraktní, tvoří ji pouze stěny s průhledem do prázdna. Teprve s příchodem hlavních hrdinů na farmu, kde se odehrává hlavní část příběhu, se scéna konkretizuje (postele, bedny atd). Efektně ji také doplňují přírodní materiály typu pytloviny nebo sena.

Jak již bylo řečeno, silnou stránkou inscenace jsou především herecké výkony. Jakub Uličník jako by se narodil pro roli slabomyslného Lennieho, který je v jeho podání přerostlým dítětem. Uličník svou postavu naplnil přirozeností a nutno říct i jistou roztomilostí, díky níž s ním divák soucítí a dokáže mu odpustit i krutosti, jichž se silák nevědomky dopouští. Uličníkovi zdatně sekunduje Ondřej Studénka jako poněkud prchlivý sympaťák George. Je nutné zmínit i půvabnou Kateřinu Marii Fialovou v roli Curleyho ženy a dojemného Karla Mišurce v roli starce Candyho.

Inscenace O myších a lidech je jedna z nejvydařenějších činoher z repertoáru Městského divadla Brno. Díky hereckým výkonům a kvalitě předlohy má sílu dojmout diváka a donutit jej přemýšlet.

Celkové hodnocení: 80 %

Městské divadlo BrnoJohn Steinbeck: O myších a lidechPremiéra: 18. února 2017Režie: Petr GazdíkPřeklad: Petr Gazdík, Jiří ZávišKostýmy: Eliška Lupačová OnráčkováDramaturg: Jiří ZávišScéna: Emil KonečnýSvětelný design: David KachlířObsazení: Ondřej Studénka (George), Jakub Uličník (Lennie), Karel Mišurec (Candy), Ladislav Kolář (Správce), Jan Brožek (Curley), Kateřina Marie Fialová (Curleyho žena), Viktor Skála (Slim), Martin Havelka (Carlson), Alan Novotný (Whit), Igor Ondříček (Crooks)

Související

Ti druzí

RECENZE: Poslední inscenace letošní sezóny Ti druzí je povedenou duchařskou komedií

Poslední inscenace sedmdesáté osmé sezóny Městského divadla v Brně je jenom třetí v této divadelní sezóně, protože jako všude jinde, i zde zasáhla pandemie, která omezila divadelní premiéry. O to větší svátek máme, když se objeví nová inscenace. Inu, čeho je méně, toho si více vážíme. Nejnovější premiéra inscenace Ti druzí, kterou v roce 2022 napsala již v té době známá britská autorka Pam Valentine, je duchařskou komedií, ovšem není to jenom zábava ke zasmání.

Více souvisejících

Městské divadlo Brno (MdB) Petr Gazdík (herec režisér) Martin Havelka (herec) Divadla recenze

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

před 6 hodinami

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

před 6 hodinami

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

před 8 hodinami

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

před 11 hodinami

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Pete Hegseth

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

před 13 hodinami

Do Vatikánu se začali sjíždět kardinálové. Dnes se rozhodne o pohřbu papeže Františka

Smrt papeže Františka otřásla nejen katolickým světem, ale i širokou veřejností napříč kontinenty. V úterý ráno se ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby v 9:00 rozhodli o datu pohřbu a dalších podrobnostech posledního rozloučení s hlavou katolické církve.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy