Brno – Již příští týden uvede HaDivadlo inscenaci, která vznikla ve spolupráci s pražským Studiem Hrdinů. Režisérské duo Jan Horák a Michal Pěchouček zde pohlédnou na krutost i dno údělu (ne)kompromisního umělce díky tragikomedii Síla zvyku od rakouského skandalisty Thomase Bernharda.
Brněnské HaDivadlo pokračuje v současné sezóně s podtitulem My a oni. Nejnovější inscenace Síla zvyku vzniká ve spolupráci s pražským Studiem Hrdinů. Tragikomedii Thomase Bernharda se zde totiž režijně ujala dvojice spjatá právě s pražskou scénou – Jan Horák a Michal Pěchouček. Tvorba Studia Hrdinů je dramaturgii HaDivadla blízká – obě divadla vytvářejí společensky aktivní, sebereflexivní a výtvarně orientované kusy.
Před krátkou dobou v HaDivadle hostovalo Studio Hrdinů s úspěšnou inscenací Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny, která navíc nedávno získala Cenu divadelní kritiky za výkon Stanislava Majera. O den dříve bylo také zahájeno zkoušení inscenace Macocha podle textu Petry Hůlové, který také vzniká v koprodukci s pražskou scénou.
Obě spolupráce spojuje domovský dramaturg Matěj Nytra, který se podílí na inscenacích Macocha i Síla zvyku a který již dříve asistoval u adaptace scénáře Ester Krumbachové a Jana Němce O slavnosti a hostech, který Studio Hrdinů uvedlo v režii Kathariny Schmitt. Koprodukce těchto dvou výrazných souborů má za cíl propojit republikový kontext progresivní a ideově apelativní divadelní tvorby, obohatit místní diváky o svébytný inscenační styl a především zintenzivnit hlásaní směřování obou divadel k sebereflexivní, nadžánrové dramaturgii.
Síla zvyku v režii zakladatelského dua Studia Hrdinů Jana Horáka a Michala Pěchoučka bude znamenat krok ke hloubení ve vlastní tvůrčí zkušenosti s důrazem na dějové motivy sebezpytného uvažování nad údělem umělce a nad hrozbami kulturní poptávky. Hra rakouského skandalisty Thomase Bernharda tematizuje nadčasovou touhu po dokonalém, vysokém umění v rozporu s nevyhnutelnou blízkostí dna podbízivých příležitostí a jistot, nejčastěji spjatých s vyprázdněností a nonsensovou komikou.
Vysoké umění v textu představuje cirkusový bard Caribaldi, který se pokouší zahrát se svou skupinou pokrčených loutek-artistů přetěžký kvintet Pstruh od Franze Schuberta. „Na první pohled se zdá, že Caribaldiho svět je černobílý a že on sám je psychopatické monstrum. My ho ale nechceme hodnotit, a proto ho vidíme v barevnějším světelném spektru. Respektujeme a obdivujeme ho se vším, co k němu patří,“ komentují diktátorskou pozici Caribaldiho režiséři inscenace.
V hlavní roli Caribaldiho se představí nestor hadivadelní historie, herec Miloš Černoušek vystupující pod jménem Cyril Drozda. Právě on je pro inscenátory ideálním Caribaldim, tedy kreativcem, který málokdy sešel do stínů pohodlné kulturní komerce a pro kolektiv je ztělesněním úcty a zodpovědnosti. V dalších rolích uvidíme mladistvou sestavu v podání Jiřího Svobody, Agáty Kryštůfkové, Zbyška Humpolce a hostujícího studenta 3. ročníku herectví na JAMU, Marka Kristiána Hochmana.
Na inscenaci se dále podílí kostýmní výtvarnice Beáta Spáčilová nebo brněnská expertka multimediální kompozice při JAMU a absolventka ústavu hudební vědy Natálie Pleváková. Autorem videoprojekce je student ateliéru video na FaVU VUT Matěj Sláma.
Síla zvyku byla již v předstihu zařazena do programu blížící se 21. Divadelní Flory Olomouc, kde se zařadí mezi další díla Studia Hrdinů, kterému se letošní ročník festivalu věnuje.
Premiéra Síly zvyku se koná 28. dubna 2017 v HaDivadle v Brně.
Aktualizováno 5. října 2024 23:28
Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie
Související
"Ambasáda" nezávislé běloruské kultury v Brně pošle dopisy vězňům, jeden napsal Vystrčil
Brněnští divadelníci jsou unavení ze změn, pomáhají si navzájem
HaDivadlo , Studio Hrdinů , Jan Horák (režisér) , Michal Pěchouček (režisér) , Cyril Drozda (herec) , Divadla , premiéry , Brno
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 1 hodinou
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 7 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 9 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 10 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková