Drahokam mezi balety. Spící krasavice se po dvaceti letech vrací do Brna

REPORTÁŽ: Umělecký tým v čele s šéfem Baletu Národního divadla Brno, Máriem Radačovským, na včerejší tiskové konferenci v Mahenově divadle představil novou baletní inscenaci, která na repertoár vstoupí již zítra. Poslední z trojice baletů Petra Iljiče Čajkovského, Spící krasavici, zde nastudoval režisér a choreograf Bachram Juldašev podle původní choreografie M. Petipy.

Inscenační tým společně se sólisty dorazil na tiskovou konferenci rovnou z generální zkoušky, premiéra Spící krasavice se totiž koná již zítra. Ještě před rozpravou nad samotnou inscenací se Mário Radačovský krátce vyjádřil k blížící se rekonstrukci Janáčkova divadla, o kterém jsme informovali dříve.

Stejně jako ostatní soubory i Balet NdB se pokusí přizpůsobit se opravám, a neochudit tak své diváky o zážitky z baletních inscenací. Proto budou inscenace jako Labutí jezero, Made in USA, Petite Mort a Sněhurka přeneseny do Mahenova divadla. Například oblíbeného Louskáčka však přenést nelze, na něj si budou muset diváci počkat až do znovuotevření Janáčkova divadla.

Novinková Spící krasavice však měla být uvedena v Mahenově divadle bez ohledu na rekonstrukci, je to totiž podle Radačovského jeden z baletů, kterému Mahenovo divadlo sluší.

Dramaturg Baletu NdB Karel Littera přišel na konferenci v kostýmu Krále, kterého v inscenaci ztvární, a promluvil k historii pohádkového baletu Spící krasavice, jenž měl světovou premiérou v roce 1890 pod dohledem samotného autora Petra Iljiče Čajkovského. Poslední z trojice slavných Čajkovského baletů (kromě zmíněné ještě Labutí jezero a Louskáček) vznikl na motivy známé pohádky o Šípkové Růžence Charlese Perraulta. Společně s choreografií Maria Petipy Čajkovskij stvořil snad nejnáročnější balet po hudební i taneční stránce. Littera Spící krasavici nazval drahokamem mezi balety a šperkem pro fajnšmekry.

V Brně byla Spící krasavice poprvé uvedena v roce 1952 v režii legendárního tanečníka a choreografa Iva Váni Psoty, který však během zkoušek zemřel a premiéru museli dokončit jeho žáci. Poslední brněnská inscenace tohoto pohádkového baletu se hrála během let 1984 až 1993, nyní se tedy vrací potřetí a po více než dvaceti letech.

Tvůrci nové inscenace Národního divadla Brno se rozhodli zdůraznit petrohradskou baletní tradici a ke spolupráci oslovili ruského baletního mistra a choreografa Bachrama Juldaševa. „Toto představení žádá špičkový výkon souboru,“ řekl Juldašev, který Spící krasavici s brněnským souborem nastudoval podle původní Petipovy choreografie. Protože však původní verze trvá tři a půl hodiny, Juldašev tu brněnskou musel zkrátit, a výsledný tvar tak bude trvat o hodinu méně.

Kromě náročnosti hudební a taneční složky klade dílo také velké nároky na bohatost a pompéznost scénické a kostýmní výpravy. Podle Radačovského je Spící krasavice po Labutím jezeře druhou nejdražší produkcí Baletu NdB. Podle kostýmní výtvarnice Ludmily Várossové bylo při tvorbě kostýmů použito 2 400 metrů materiálů.

Podle Várossové je klasický kostým baleríny ta nejtěžší práce a i pro výtvarníka s čtyřicetiletou praxí je to velká výzva. Po diskuzích s Radačovským se společně se scénografem Petrem Čaneckým rozhodli výtvarnou složku inscenace zařadit do stylu art deco, zároveň však ve spojení s obdobím rokoka, kde diváci dobové zasazení příběhu očekávají. Várossová na kostýmech pracovala s pomocí moderní technologie, díky níž přenášela design výšivek přímo z počítače na materiál.

Titulní roli Princezny Aurory ztvární Klaudia Radačovská v alternaci s Andreou Popov Smejkalovou a Eriko Wakizono. V roli Prince Desirého uvidíme Gregora Giselbrechta, Ivana Popova a hostujícího Karla Audyho, sólistu Baletu Národního divadla. Pro Radačovskou se jedná již o třetí setkání se Spící krasavicí, na prvním dokonce spolupracovala s Juldaševem. Byla to inscenace v Bratislavě z roku 2001, kde se však tanečnice objevila v menších rolích. V Bratislavě poté v dalším uvedení ztvárnila Auroru, k níž se nyní vrací.

Brněnský rodák Karel Audy se se Spící krasavicí setkává podruhé. Pražské Národní divadlo totiž pohádkový balet také mělo na repertoáru, hlavní role však na Audyho čeká až nyní v Brně.

K potěšení inscenačního týmu je o Spící krasavici velký zájem. Představení do konce června jsou téměř vyprodaná. V příští sezóně se inscenace vrátí hned v září.

Premiéra Spící krasavice se koná v sobotu 22. dubna 2017 v Mahenově divadle v Brně.

Související

Salome

RECENZE: Salome je bezchybně realizovaná opera Národního divadla v Brně

Triptych „ Tři povídky“ (Trois Contes) od Gustava Flauberta, poprvé vydané v roce 1877, je asi první moderní zpracování dávnověkého biblického příběhu, o Salome. Oscar Wilde pro napsání divadelní hry (1891) použil právě tento, dá se říct krvelačný biblický příběh o Salome, Herodiadě a stětí Jana Křtitele. Do Judeje přijíždí římský správce Sýrie a probíhá bohatě popisovaná opulentní hostina. Herodiada pomocí intriky přiměje svého manžela Heroda, aby se zamiloval do její dcery Salome. Jejím prostřednictvím pak dosáhne popravy proroka Joachanana, hlásajícího příchod Mesiáše.

Více souvisejících

Národní divadlo Brno Mahenovo divadlo Balet reportáž Petr Iljič Čajkovskij Mário Radačovský (umělecký šéf Baletu NdB) Bachram Juldašev (choreograf) Klaudia Radačovská (balerína) Karel Audy (tanečník) premiéry

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 51 minutami

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Petr Fiala

Fiala se s lékaři dohodl na smíru. Dostanou 9,8 miliardy

V pátek podepsali zástupci nespokojených lékařů dohodu o zvýšení platů s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Vláda na toto navýšení vyčlenila částku ve výši 9,8 miliardy korun. Premiér uvedl, že tato dohoda je významná nejen pro lékaře a zdravotníky, ale také pro občany, protože zajišťuje, že lidé v Česku nemusí mít obavy o dostupnost zdravotní péče.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tupolev Tu-95 (v kódu NATO „Bear“) , autor: RAF

Rusko zaútočilo na Kyjev řízenými střelami vypálenými z bombardérů

Rusko v noci na pátek vypálilo na Ukrajinu 19 střel s plochou dráhou letu, uvedlo ukrajinské letectvo s tím, že 14 z nich se podařilo zneškodnit. Podle kyjevských představitelů Rusové zaútočili na ukrajinskou metropoli tímto typem řízených střel poprvé po 79 dnech. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

důchody

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

před 9 hodinami

včera

Izrael by kvůli humanitární pomoci mohl otevřít další hraniční přechod s Pásmem Gazy

Náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Martin Griffiths ve čtvrtek uvedl, že by už brzy mohl být otevřen hraniční přechod Kerem Šalam mezi Izraelem a Pásmem Gazy. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy