Moravské divadlo Olomouc zavede diváky do exotické Číny

Olomouc – Soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc připravuje inscenaci Lehárovy Země úsměvu, díky níž diváci zavítají do exotické Číny. Průvodci na cestě jim budou princ Su-Čong a Líza, která se do prince zamilovala a odjíždí z Vídně do neznámé země. Režie se ujala Dagmar Hlubková, která již v Olomouci uvedla úspěšné tituly Sugar, Noc na Karlštejně nebo Perly panny Serafínky.

Slavná Lehárova opereta Země úsměvů byla poprvé uvedena v roce 1923 ve Vídni pod názvem Žlutá kazajka, avšak s pramalým úspěchem u diváků. Skladatel tedy požádal libretisty Ludwiga Herzera a Fritze Löhnera, aby přepracovali původní libreto Victora Léona. Kromě řady úprav na partituře se také rozhodli dát dílu vážný konec, což se později setkalo s kladnými reakcemi.

„Jestliže se říká, že Don Giovanni je opera všech oper, pak Země úsměvů je operetou všech operet. Nabízí velké téma, s kterým se v tomto žánru málokdy setkáte, navíc téma současné. Hlavní hrdinka se zamiluje do cizince a odjede s ním do jeho země, bláhově přesvědčena o tom, že bude žít stejně jako dosud. Líza opouští moderní Vídeň a odjíždí do Číny, kde je zvykem, že služka dostane rány holí za to, že se na pána nevhodně podívala,“ zdůraznila režisérka Dagmar Hlubková, která v předchozích letech nastudovala tento titul v divadlech v Ostravě a Českých Budějovicích.

„Lehárova Země úsměvů mě provází už tři dekády. Předtím, než jsem tento titul režírovala, jsem měla možnost zahrát a zazpívat si roli Lízy,“ upozornila Hlubková, která v Moravském divadle Olomouc již uvedla úspěšné tituly, jako je Sugar, Noc na Karlštejně či Perly panny Serafínky.

Autorem hudebního nastudování je Tomáš Hanák, podle něhož Země úsměvů patří k tomu nejlepšímu, co může operetní žánr nabídnout. „Vypjaté pěvecké party hlavních představitelů jsou po pěvecké i výrazové stránce výzvou pro každého zpěváka. Roli Su-Čonga mají na repertoáru ti nejlepší světoví tenoristé. Exotická Čína, kde se odehrává druhá část operety, se naplno projevuje i v hudebním jazyku díla. Jde zejména o užívání pětitónové stupnice, jednohlasu ve sborových částech či sólové užití gongu,“ popsal Hanák. Opereta navíc obsahuje jednu z vůbec nejslavnějších tenorových árii – Své srdce tobě dám.

V roli Lízy uvidíme Lucii Janderkovou v alternaci s Olgou Jelínkovou. „Je to mé první setkání se Zemí úsměvů. Po hudební stránce je to překrásná opereta, jedna kouzelná melodie střídá druhou, Lehár dokonale využil exotické motivy. K tomu přidal vážné téma o střetu rozdílných kultur, lásce a velkomyslnosti,“ uvedla Jelínková.

Prince Su-Čonga ztvární Jakub Rousek v alternaci s hostujícím Martinem Šrejmou, v roli princovy sestry Mi-Tchu-sien uvidíme Lucii Kordovou nebo Barbaru Sabellu, dragounského poručíka Gustava von Pottenstein ztvární Martin Štolba a stálý host souboru Jakub Tolaš.

Výpravnou podívanou doplní scéna Jaroslava Milfajta a kostýmy Tomáše Kypty. V inscenaci bude mít důležitou úlohu i balet v choreografii Roberta Balogha. Lehárova Země úsměvů patří v Olomouci k populárním titulům. V minulosti se zde dočkala šesti nastudování, naposled v roce 2003 v režii Jana Štycha.

Premiéra operety Země úsměvů se koná v pátek 5. května v 19 hodin v Moravském divadle Olomouc.

Související

Elena Gazdíková v operetě Vinobraní (foto: Jan Procházka)

Moravské divadlo Olomouc chystá slavnostní koncert k výročí republiky

Olomouc - Letošní rok je pro Českou, potažmo Československou republiku ve znamení hned několika kulatých výročí. K oslavám se přidává i Moravské divadlo Olomouc, které přichystalo koncert ke stému výročí vzniku Československé republiky. V podání sólistů a sboru opery a operety a za doprovodu orchestru Moravského divadla zazní ukázky z děl Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany, slovenskou tvorbu bude zastupovat Eugen Suchoň.

Více souvisejících

Moravské divadlo Olomouc (MDO) Robert Balogh (režisér choreograf) operety Franz Lehár (skladatel) Dagmar Hlubková (režisérka) Divadla premiéry olomouc

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

Teenageři

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?

Letní prázdniny jsou pro školáky jedním z nejočekávanějších období školního roku, kdy si mohou odpočinout a načerpat nové síly před dalším školním rokem. Délka letních prázdnin se po celém světě výrazně liší, zatímco někde si studenti dopřávají několik málo týdnů, jinde mají až 3 měsíce volna.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nařídila americkým ambasádám, aby až do odvolání přestaly přijímat žádosti o studentská víza. Opatření přichází v době, kdy se připravuje rozšíření bezpečnostních prověrek uchazečů, včetně sledování jejich aktivit na sociálních sítích.

před 3 hodinami

Vědci, ilustrační foto

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem

Vědci se rozhodli pro netradiční formu protestu proti škrtům v oblasti klimatického a meteorologického výzkumu během druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa. Místo demonstrací s transparenty se obrací na veřejnost prostřednictvím vědeckého maratonu – sto hodin nepřetržitého živého vysílání prezentací, kde každých 15 minut vystoupí jiný odborník, aby představil svou práci a vysvětlil její význam pro americkou společnost.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

MS v hokeji

Rusko dostává body za nic. Spolu s Běloruskem by ho IIHF měla poslat do nižších divizí

Rusko se záhadným způsobem ocitlo na čele žebříčku Mezinárodní hokejové federace (IIHF), ačkoli se posledních tří mistrovství světa vůbec neúčastnilo. Za každý z těchto tří šampionátů mu však byly přiznány body odpovídající třetímu místu, a to bez jakéhokoli sportovního výkonu či účasti. Tato situace je zcela neudržitelná. Pokud se v budoucnu Rusko a Bělorusko vrátí do mezinárodního hokeje, měla by je IIHF zařadit do nižších divizí. Tam by si měly svou pozici vybojovat znovu, stejně jako to musí činit všechny ostatní reprezentace.

včera

Jana Černochová

Ministryně Černochová měla v centru Prahy dopravní nehodu

V úterý odpoledne došlo v centru Prahy k dopravní nehodě, které se účastnila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Incident se odehrál na křižovatce ulic Revoluční a Dlouhá, kde se srazila dvě vozidla. Podle dostupných informací nebyl při nehodě nikdo zraněn.

včera

Ilustrační foto

Nepochopitelný postup české justice: Nepřímé důkazy stačí k odsouzení, ale ne k vyšetřování krádeže

Slovenská režisérka Zuzana Piussi před nedávnem otevřela kauzu, jíž lze jen stěží uvěřit. České soudy v některých případech uznávají pachovou stopu jako dostatečný nepřímý důkaz k odsouzení. Paradoxem je, že v jiných kauzách nepřímé důkazy vyšetřovatelé prakticky ignorují, jak ukazuje zkušenost mediální společnosti INCORP v případu odcizení několika miliard korun. Tento rozdílný přístup vyvolává vážné pochybnosti o rovnosti před zákonem a o tom, zda česká justice měří všem stejně.

včera

euro, ilustrační fotografie

Eurozóna se rozroste. Od ledna bude platit eurem další evropský stát

Evropská unie se chystá dát zelenou přijetí Bulharska do eurozóny. Pokud půjde vše podle plánu, země se stane 21. členem měnové unie od 1. ledna 2026. Evropská komise a Evropská centrální banka (ECB) oznámí své finální hodnocení ve zprávě, která bude zveřejněna příští středu. Uvedlo to několik úředníků pro server Politico.

včera

včera

Vladimir Putin

Medveděv odhalil Putinovy cíle. Nárazníkovou zónu chce vytvořit na celé Ukrajině

Ruský vládce Vladimir Putin minulý týden oznámil, že ozbrojené síly Ruské federace vytvářejí podél hranic s Ukrajinou takzvanou „bezpečnostní nárazníkovou zónu“. Co si však pod tímto pojmem představit v ruském pojetí, zůstává krajně nejasné – a ještě méně zřetelné je, co dnes vlastně Moskva považuje za ukrajinské hranice. 

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz pohrozil zastavením evropských fondů Slovensku, Fico ostře zareagoval

Německý kancléř Friedrich Merz otevřeně varoval Slovensko a Maďarsko, že pokud budou nadále vybočovat ze společného směřování Evropské unie, může dojít až k pozastavení evropských fondů. Na pondělním fóru WDR Europaforum podle agentury Bloomberg uvedl, že Unie má k dispozici nástroje, jak reagovat na porušování zásad právního státu, včetně zastavení finanční podpory.

včera

Ilustrační foto

S internetovými podvody se roztrhl pytel. Lidé přicházejí o statisíce a pachatelé mizí beze stopy

Kybernetická kriminalita nabírá v Česku na síle – podvodníci mění taktiky, ale stále spoléhají na lidskou důvěřivost, spěch a nepozornost. WhatsApp, e-mail, falešné portály či napodobeniny známých značek – to vše jsou nástroje, které zločinci zneužívají k manipulaci, vydírání a finančním podvodům. Oběťmi se stávají lidé všech věkových kategorií. Pachatelé se vydávají za příbuzné, úředníky, zamilované partnery i obchodníky s auty. Společné mají jedno: z principu nekomunikují osobně a po inkasu peněz mizí beze stopy.

včera

včera

včera

USA a Evropa zrušily omezení doletu zbraní. Ukrajina může útočit hluboko v Rusku

Ukrajina získala od svých hlavních západních spojenců významné posílení schopnosti bránit se proti ruské agresi. Jak oznámil německý kancléř Friedrich Merz, Německo, Velká Británie, Francie a Spojené státy se dohodly na odstranění dosavadních omezení týkajících se doletu zbraní dodávaných Kyjevu. Tento zásadní posun znamená, že ukrajinské ozbrojené síly nyní mohou cílit na vojenské cíle i hluboko na území Ruské federace.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy