REPORTÁŽ: Na tiskové konferenci v Městském divadle Brno představil režisér Dodo Gombár svoji inscenaci Žítkovské bohyně (krev je krev). Po uvedení v Městském divadle Zlín před třemi lety se jedná o další Gombárovu dramatizaci, která se však od té zlínské liší. Brněnská inscenace bude komornější, sevřenější a objevují se v ní pouze ženské postavy.
Román Žítkovské bohyně brněnské spisovatelky Kateřiny Tučkové se v roce 2012 stal senzací a získal několik ocenění. Příběh o „ženách, které bohovaly“ a Doře Idesové, která v rámci studia etnografie pátrá po svých předcích a poznává neuvěřitelné osudy i temné stránky kopaničářských bohyní, inspiroval slovenského režiséra Dodo Gombára k dramatizaci, kterou ve vlastní režii uvedl v roce 2014 v Městském divadle Zlín.
Gombár nyní vytvořil zbrusu novou dramatizaci pro Městské divadlo Brno, která nese podtitul „krev je krev". Autor se v ní snažil o novou interpretaci, výsledek se tedy od zlínského uvedení značně liší. V této inscenaci se neobjeví žádná mužská postava (s výjimkou postavy Jakoubka Idese, který je však spíš chlapec než muž), je komornější a sevřenější.
Nový je také „spouštěč“ inscenace v úvodu, „Začínáme na internátě, kde se Doře začne zjevovat minulost“, vysvětlil Gombár. „Inscenace je mnohem více psychedelická. Odehrává se na rozhraní minulého a přítomného a vyzývá k hlubší myšlenkové spoluúčasti,“ řekl režisér, který dramatizaci konzultoval s autorkou předlohy, Kateřinou Tučkovou.
Scénu k inscenaci vytvořila Eva Jiřikovská, která dle slov dramaturgyně Martiny Kinské, „dokáže vytvořit prostor, který je dramatický sám od sebe.“ Scénografie je důsledně provázaná se situacemi a výrazným prvkem je zde klec, která je zároveň i školní šatnou.
Hlavní hrdinku Doru Idesovou ztvární dvě generačně rozdílné herečky – Svetlana Janotová se objeví jako Dora kolem třicítky a Nikol Wetterová ztvární Doru jako čtrnáctiletou. Dodo Gombár se do Městského divadla Brno vrací po dlouhých třinácti letech, kdy zde režíroval muzikál Vlasy, se současným souborem proto nebyl příliš obeznámen a obsazování rolí prý nebylo jednoduché. Od začátku měl jasno pouze o dvou představitelkách, a to zmíněné Svetlaně Janotové a o Zdeně Herfortové, která ztvární Irmu Gabrhelovou.
Zdena Herfortová při přípravě na roli přečetla jak román Tučkové, tak dvě knihy esejů od spisovatele a folkloristy Jiřího Jilíka, aby tak pronikla do jedinečného úkazu lidové magie. Podle herečky jsou příběhy o bohyních „nesmírně inspirativní“.
Kromě výše zmíněných hereček se v inscenaci objeví Radka Coufalová jako Janigena, Ivana Vaňková jako Dořina matka Irena, Alena Antalová v roli vychovatelky Hrtoňové, Vojtěch Blahuta jako Jakoubek Ides a další.
Premiéry inscenace Žítkovské bohyně (krev je krev) se uskuteční 20. a 21. května 2017 na Činoherní scéně Městského divadla Brno.
Aktualizováno 5. října 2024 23:28
Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie
Související
RECENZE: Poslední inscenace letošní sezóny Ti druzí je povedenou duchařskou komedií
Zemřela známá brněnská divadelní herečka Jana Gazdíková, bylo jí 79 let
Městské divadlo Brno (MdB) , Dodo Gombár (umělecký šéf Švandova divadla) , Radka Coufalová (herečka) , Zdena Herfortová , Alena Antalová , Eva Jelínková (herečka) , kultura , Divadla , Svetlana Janotová (herečka)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 2 hodinami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 8 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 11 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková