Bolek Polívka ztvární další velkou roli v Městském divadle Brno

Brno - Po dvou shakespearovských inscenacích se na jeviště Městského divadla Brno vrací Boleslav Polívka. Tentokrát vytvoří hlavní postavu Moliérovy slavné komedie Lakomec.

Po dvou shakespearovských inscenacích, Benátském kupci a Králi Learovi, se na jeviště Městského divadla Brno vrací herec Boleslav Polívka. Tentokrát vytvoří hlavní postavu slavné francouzské komedie Lakomec, Harpagona. 

Lakomce snad nejvíce ze všech Molièrových vrcholných komedií provázejí od počátku značně rozkolísané interpretace a rozdílné názory. Molièrův současník, básník a kritik Nicolas Boileau pokládal tuto hru za vůbec nejlepší, jakou kdy Molière napsal. Velký herec komedie dellʼarte Luigi Riccoboni jí opovrhoval coby pouhopouhým plagiátem. Osvícenský myslitel Gotthold Ephraim Lessing ji v Hamburské dramaturgii označil za autorský omyl, který místo zobrazení „lakomého člověka“ předkládá „podivné, odporné vylíčení vášně lakoty“; vylíčení, jež „nemá vzor v přírodě“ a jemuž chybí „síla a život“.

Johann Wolfgang Goethe ovšem mínil, že „Molièrův Lakomec, v němž neřest odstraňuje všecku úctu mezi otcem a synem, je zvlášť velký a navýsost tragický“. Na druhé straně slavný režisér Jean Vilar pokládal Lakomce za „jednu z nejživějších francouzských komedií“ a ve své inscenaci z roku 1952 dal hře – jak sám formuloval – „dráždivou chuť frašky, a to navzdory pochybné tradici devatenáctého století, která z Lakomce dělala realistické komické drama, drama "svobodomyslných dětí, utlačovaných egoistickými otci“.    

Jisté je, že jedno z nejslavnějších děl předního dramatika francouzského klasicismu baví již tři a půl století divadelní obecenstvo tím, jak bravurním způsobem předvádí, co všechno může přivodit chorobná posedlost penězi či náruživá závislost na mamonu. Velký mistr komických charakterů podává barvitý obraz nekonečných způsobů manipulace, klamu a přetvářky v nejintimnějším prostředí rodiny. Když jde o peníze, a o ty jde v této komedii až v první řadě, neplatí žádná pravidla slušnosti či úcty dětí k rodičům a rodičů k dětem.

Ovdovělý lichvář Harpagon zasvětil život hamižnosti, jeho svět se zúžil na touhu držet, vlastnit, akumulovat. Lakota je u něho neřestnou vášní, kterou omezuje své děti – syna Kleanta a dceru Elišku, o služebnictvu v jeho domě ani nemluvě. Umí peníze hromadit tvrdou lichvou i sebeodříkáním. Jeho děti neumějí nic, ale chtějí život žít a užívat, pokud možno s nataženou dlaní. Harpagonovo skrblictví v nich vzbuzuje nenávist a posměch – emoce o to silnější, o co více ve jménu chamtivosti otec manipuluje s jejich osudy: Elišku míní provdat za starého boháče Anselma, třebaže dcera miluje mladého Valéra, Kleanta oženit s bohatou vdovou, bez ohledu na to, že syn je zamilován do mladičké Mariany ze sousedství. Na sňatek s Marianou totiž pomýšlí on sám.

V tomto rodinném propletenci odhaluje Molière zhoubné důsledky Harpagonova egocentrického hamounství. To zejména natrvalo likviduje veškeré normální city: ničí nejen lásku otcovskou či lásku synovskou, ale i lásku vůbec, a jeho samotného vyřazuje z lidské pospolitosti. A jelikož ani ostatní postavy, Harpagonovi antagonisté, nejsou zrovna výlupky všech ctností, zanechává komedie i po pohádkovém (nebo snad ironickém?) happy endu jistou trpkost.

V líčení mravů vystupuje Molière jako moralista, ovšem jako moralista, který nemoralizuje; zároveň zůstává komediografem poučeným komedií dellʼarte a starofrancouzskou fraškou. Lakomec je tak poněkud pesimistickou výpovědí o stavu lidského ducha („Člověk je hnán láskou k sobě samému a k věcem, jež vlastní,“ řečeno sentencí Molièrova současníka Françoise de La Rochefoucaulda) a současně nabízí skvělou zábavu.

Inscenace vychází z nového překladu Zuzany Čtveráčkové, režie a úpravy textu se zhostil Stanislav Moša. Scénu vytvořil Jaroslav Milfajt, kostýmy navrhla Andrea Kučerová, hudbu složil Mirko Vuksanović. Na jevišti uvidíte Boleslava Polívku (Harpagon), Kristiana Pekara (Kleant), Svetlanu Janotovou (Eliška), Jiřího Macha (Valér), Dagmar Křížovou (Mariana), Alenu Antalovou (dohazovačka Frosina), Michala Isteníka (Harpagonův kuchař a kočí Jakub), Jana Mazáka (Kleantův sluha Flok), Zdeňka Junáka (Anselm) a další.

Premiéra se odehraje 24. a 25. března 2018 na Činoherní scéně Městského divadla Brno. 

Související

Ti druzí

RECENZE: Poslední inscenace letošní sezóny Ti druzí je povedenou duchařskou komedií

Poslední inscenace sedmdesáté osmé sezóny Městského divadla v Brně je jenom třetí v této divadelní sezóně, protože jako všude jinde, i zde zasáhla pandemie, která omezila divadelní premiéry. O to větší svátek máme, když se objeví nová inscenace. Inu, čeho je méně, toho si více vážíme. Nejnovější premiéra inscenace Ti druzí, kterou v roce 2022 napsala již v té době známá britská autorka Pam Valentine, je duchařskou komedií, ovšem není to jenom zábava ke zasmání.

Více souvisejících

Městské divadlo Brno (MdB) Boleslav Polívka Molière (vlastním jménem Jean-Baptiste Poquelin) kultura Divadla Stanislav Moša (MdB) Kristian Pekar (herec) Svetlana Janotová (herečka) Alena Antalová Michal Isteník (herec) - Jan Mazák (herec)

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy