Komunisti ho dohnali k infarktu, dnes herec Karel Höger spočinul na Slavíně

Praha - Ostatky předního českého divadelního a filmového herců a člena Národního divadla Karla Högra (1909-1977) byly dnes před polednem uloženy na vyšehradském Slavíně v Praze. Urna s jeho popelem spočinula na jednom z posledních volných míst této krypty, jejímž správcem je spolek Svatobor.

Úvodem pietního aktu řekl předseda spolku Václav Liška, že přivítali možnost, aby umělec vpravdě národní mohl být uložen na tomto věhlasném místě, kde jsou pohřbeni velikáni české vědy a kultury. Žádost pětaosmdesátileté Evy Högrové, která se uložení urny zúčastnila, podpořily Herecká asociace, Český rozhlas i Národní muzeum, v jehož archivu je uložena hercova osobní pozůstalost. V době totality čelil závisti a rozešel se ve zlém s Národním divadlem, 2. května 1977 dal výpověď na protest proti vyhazovu Vlasty Fabiánové. Dva dny nato dostal infarkt a 4. května zemřel.

"Spolu s panem Högrem je tu pochováno 56 osobností, přičemž v kryptě zůstává jedna hrobka volná. Ta je určena k uložení buď jedné rakve, či maximálně šesti uren. O tom, kdo by tam měl být pochován, ale nespekulujeme, protože by to nebylo etické, necháváme to běhu doby," řekl ČTK jednatel spolku Svatobor Václav Potoček.

Upozornil, že způsob hromadného čestného pohřbívání na jednom místě je v Česku už uzavřenou kapitolou; pozůstalí význačných lidí je ukládají do rodinných hrobů. Přitom, těch, kteří by tu měli být, je podle něho dost. "Například Jaroslav Seifert je uložen u rodičů v Kralupech, Radovan Lukavský či Rudolf Hrušínský jsou na Olšanech," dodal.

Celková rozloha hřbitova, který obklopuje chrám svatého Petra a Pavla dosahuje přes osmdesát hektarů. Mramorové náhrobky v jižní a východní části hřbitova pocházejí z dílny Antonína Barvitia. Dominantní postavení mezi náhrobky však zaujímá Slavín.

Slavín představuje monumentální hrobku, ve které jsou uloženi významné české osobnosti. Slavín na vyšehradském hřbitově vyrostl v roce 1889 díky spolku Svatobor. Hlavním iniciátorem byl spisovatel a obrozenec František Palacký. Pohřebiště slavných osobností navrhl architekt Antonín Wiehl. Bohatá je také sochařská výzdoba hrobky, které dominuje okřídlená postava Génia vlasti. Při příchodu ke Slavínu upoutají návštěvníky tři tabule. Jména, která jsou zde uvedena, patří prvním umělcům, kteří byli na Slavíně pohřbeni. Jako první zde byl pochován v roce 1901 slavný básník Julius Zeyer.

V areálu hřbitova se však nacházejí hroby, které jsou pouze symbolické. To znamená, že zde nejsou uloženy ostatky zemřelé osoby. Jedná se o hrob malíře a spisovatele Josefa Čapka a političky Milady Horákové.

Související

Ilustrační fotografie.

V Rusku pohřbili Prigožinovu pravou ruku. Utkin spočinul v Moskvě

V Rusku pohřbili další z prominentních obětí pádu letounu se zakladatelem žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenijem Prigožinem. Lidé ve čtvrtek vyprovodili na poslední cestu Dmitrije Utkina, který řídil vojenské operace a byl považován za pravou ruku Prigožina. 
Ilustrační fotografie.

Z Ruska uprchl aktivista, který informoval o hřbitově padlých Wagnerovců

Ruský aktivista Vitalij Votanovskij opustil po řadě vyhrůžek smrtí Rusko. Jako první zveřejnil informace o nechvalně proslulém hřbitově pro bojovníky žoldnéřské Wagnerovy skupiny, kteří padli během nynější války na Ukrajině. Informovala o tom dnes stanice BBC, s níž protiválečný aktivista hovořil z arménského Jerevanu.

Více souvisejících

Hřbitov Praha - Vyšehrad

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 32 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 54 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy