Brněnský Biskupský dvůr je centrem open air představení

Tak se nám to už končí. Léto bohaté na kulturní akce. Stojí za to se ohlédnout, třeba jen po nejbližším okolí. Pro mne to byly akce na brněnském Biskupském dvoře. Nejdřív pár základních informací: Jádro objektu Biskupský dvůr v Brně tvoří gotické proboštství brněnské kapituly, z něhož se dochovala gotická věž. Autorem renesanční přestavby z konce 16. století je stavitel Antonio Gabri.

Po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2009 se stal Biskupský dvůr jedním z kulturních center města. Iniciátorem pravidelných letních divadelních přehlídek je zde po mnoho let Moravská galerie (majitel objektu), Městské divadlo v Brně a agentura Snip and Co. Letos se ke stálé trojici organizátorů léta pod širým nebem přidalo i Divadlo Bolka Polívky a brněnské Národní divadlo a další hosté. Tedy pestrý umělecký program. Biskupskému dvoru divadlo skutečně sluší. Inscenace, hrané na pozadí nádherné katedrály sv. Petra a Pavla, to je nevšední zážitek.

V červenci to nejdřív byla premiéra Romea a Julie Williama Shakespeara, v podání Městského divadla, kde v režii Stanislava Slováka překvapili diváky mladí protagonisté, Romeo v podání Tomáše Daleckého a Julie, začínající herečka Esther Mertová. Oba předvedli výborné herectví, které navíc krášlilo mládí. Po šesti reprízách se na prknech pod Petrovem objevili čtyři krát za sebou Tři mušketýři, zase z repertoáru Městského divadla. Výborně pasovali do toho renesančního nádvoří. A další čtyři večery patřily už klasickému titulu z repertoáru MDB, My Fair Lady ze Zelňáku. Pak ještě tři večery Noci na Karlštejně, kde se zase výborně hodilo pozadí, dekorace renesančního nádvoří Biskupského dvora a potom titul, který byl napsán přímo pro toto nádvoří, vtipná Vzpoura hrášků o životě badatele Mendela. A zase čtyři krát Romeo a Julie a večery Městského divadla završil po tři krát Molierův Lakomec, s Bolkem Polívkou. V ten poslední večer principál divadla Bolek Polívka oslavil své sedmdesátiny.

Další dny byly ve znamení Divadla Boka Polívky. Nejdřív Podivné odpoledne Zvonimíra Burkeho, dnes už slavná Smočkova inscenace Činoherního klubu z Prahy, o lidumilovi, který se stal málem mnohonásobným vrahem. A zase v té komedii exceloval Bolek Polívka. Pak ještě diváci viděli herecký koncert Milana Kňažka v titulu Horská dráha, kde exceloval se spoluhráčkouEvou Novotnou (aletrnuje Jitka Ježova). Šest tanečních hodin v šesti týdnech je zase z dílny Divadla Bolka Polívky, kde v režii Zdeňka Duška vystoupila Chantal Poullain a Martin Kraus. Nádherná podívaná!

V gesci Městského divadla ještě diváci viděli koncert Hany a Petra Ulrychových, Melody Makers Ondřeje Havelky, Bludařovo Seznamme se, nebo Sex pro pokročilé Jany Krausové a Karla Rodena v lechtivé inscenaci Kanaďanky Michale Rimi. Začátkem srpna mohli ještě diváci vidět Výjimečný stav, komedii Milana Tesaře z Divadla na Fidlovačce a z divadla Bolka Polívky jeho známou inscenaci Šašek a syn.

Divadlo na Vinohradech pak uvedlo po tři večery Goldmanovo drama Lev v zimě, kde excelovali Dagmar Havlová-Veškrnová a Tomáš Töpfer. Vlastně všichni protagonisté v režii Jana Buriana podali skvělý výkon a k tomu atmosféra renesančního nádvoří… Co si divák mohl přát víc!

Balet Národního divadla Brno právě završuje čtyřmi večery ten svátek umění pod širým nebem , Letním baLetním koktejlem 2019, ve kterém se umně setkávají fragmenty klasického i moderního repertoáru. A umělci Baletu NDB mají opravdu co ukázat. Bude to důstojné zakončení celé letní sezony na Biskupském dvoře.

Každým rokem jsou představení v tomto prostředí divadelním svátkem. Ale rok 2019 byl výjimečný. Věřme, že se to úsilí několika divadel bude i za rok opakovat.

Biskupský dvůr Brno Městské divadlo Brno (MdB)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Tankery plné ropy se obrací zpět. Svět se po útoku USA obává ekonomických dopadů

Napětí na Blízkém východě eskaluje a mezinárodní společenství se obává ekonomických důsledků. Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová varovala, že americké útoky na Írán a následná íránská hrozba uzavření strategického průlivu Hormuz by mohly vážně poškodit globální hospodářský růst.

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační foto

Opravu hrozí Rusku ekonomický kolaps? Nezhroutí se, zažilo i horší časy, varuje ekonom

Od zahájení nelegální invaze na Ukrajinu v roce 2022 je Rusko nejvíce sankcionovanou zemí světa, přesto jeho ekonomika vykazuje nečekanou odolnost. Podle oficiálních údajů ruské vlády dokonce v roce 2024 ekonomika země rostla rychleji než všechny státy G7 – tedy Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Velké Británie a Spojených států. Růst ruského HDP činil 4,3 %, zatímco například v Británii to bylo 1,1 % a v USA 2,8 %.

včera

Ilustrační foto

Jak Írán zareaguje na americký útok? Může to být podobná, ale daleko rozsáhlejší reakce než po zabití Sulejmáního, míní Salem

Napětí mezi Íránem, Izraelem a Spojenými státy se dále vyostřuje. Podle experta Paula Salema z Middle East Institute může Teherán odpovědět na útoky „ve zřetelně větším měřítku“, i když se bude snažit vyhnout přímé konfrontaci. Cílem Íránu je ukončení izraelských úderů a omezení americké eskalace. Opatrná deeskalace je podle něj možná, ale dohoda s USA zůstává nepravděpodobná.

včera

Summit NATO

NATO se dohodlo na cíli 5 % HDP na obranu, Španělsko dostalo výjimku

Spojenci Severoatlantické aliance dosáhli dohody o novém obranném výdajovém cíli ve výši 5 % hrubého domácího produktu. S výjimkou pro Španělsko, které si v poslední chvíli vyjednalo volnější podmínky, se na něm podle informací serveru Politico dohodli představitelé NATO během příprav nadcházejícího summitu v Haagu. Impuls k navýšení obranného rozpočtu vzešel přímo od amerického prezidenta Donalda Trumpa, který dlouhodobě kritizuje evropské spojence za nízké výdaje na obranu.

včera

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Soud zrušil osvobození Babiše. Kauzu Čapí hnízdo vrátil na začátek

Případ známý jako kauza Čapí hnízdo se opět vrací do soudní síně. Vrchní soud v Praze v pondělí zrušil osvobozující rozsudek Městského soudu a nařídil nové projednání případu. Hlavními aktéry jsou předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně, dnes europoslankyně Jana Nagyová. Oba dosud jakoukoliv vinu odmítají.

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Pondělní počasí si žádá novou výstrahu. Bouřky hrozí až do noci

Bouřky se v Česku vyskytly už ráno a dopoledne, ale varování jsou v platnosti i nadále. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) po poledni časově upřesnil výstrahu před velmi silnými bouřkami a snížil stupeň nebezpečí pro západní a severní části Čech. Meteorologové také rozšířili území platnost varování před vysokými teplotami.

včera

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Soud dnes rozhodne v kauze Čapí hnízdo. Bez účasti Babiše a Nagyové

Pražský vrchní soud dnes rozhoduje o osudu Andreje Babiše a Jany Nagyové v kauze spojené s farmou Čapí hnízdo. Oba obžalovaní se však závěrečného vyhlášení rozsudku nezúčastní – omluvili se z jednání. Babiš u soudu opakovaně prohlašuje, že je nevinný, že případ považuje za politicky motivovaný a že se stal terčem kvůli svému vstupu do politiky.

včera

Teherán pod útokem

Masivní nálety na Írán: Izrael útočí na vládní i vojenské budovy, zasáhl i komplex Fordo

Izrael podniká masivní sérii leteckých úderů proti strategickým cílům v Íránu, přičemž terčem se stal i podzemní jaderný komplex Fordo. Jak informují zahraniční média, útok směřoval přímo na zařízení nacházející se v provincii Qom, jižně od Teheránu. Mluvčí místního krizového štábu potvrdil, že „agresor opět zaútočil na jaderné zařízení Fordo“.

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza

Americký útok na íránská jaderná zařízení, který prezident Donald Trump označil za „spektakulární vojenský úspěch“, sice způsobil rozsáhlé škody, ale zároveň může paradoxně urychlit ambice Teheránu získat jadernou zbraň. Analýza CNN poukazuje na to, že i když byly klíčové íránské jaderné komplexy silně zasaženy, neznamená to konec hrozby. Naopak – mohlo dojít k jejímu prohloubení.

včera

Ilustrační fotografie.

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě

Pod poklidným povrchem bývalého dolu Stocamine v alsaském městečku Wittelsheim leží ekologická časovaná bomba. V podzemí se nachází přibližně 42 000 tun nebezpečného odpadu – chemikálií, těžkých kovů i toxických látek, které by v případě úniku mohly kontaminovat jednu z největších podzemních vodních nádrží Evropy. Ta zásobuje pitnou vodou obyvatele Francie, Německa i Švýcarska.

včera

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?

Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy