Brněnský Biskupský dvůr je centrem open air představení

Tak se nám to už končí. Léto bohaté na kulturní akce. Stojí za to se ohlédnout, třeba jen po nejbližším okolí. Pro mne to byly akce na brněnském Biskupském dvoře. Nejdřív pár základních informací: Jádro objektu Biskupský dvůr v Brně tvoří gotické proboštství brněnské kapituly, z něhož se dochovala gotická věž. Autorem renesanční přestavby z konce 16. století je stavitel Antonio Gabri.

Po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2009 se stal Biskupský dvůr jedním z kulturních center města. Iniciátorem pravidelných letních divadelních přehlídek je zde po mnoho let Moravská galerie (majitel objektu), Městské divadlo v Brně a agentura Snip and Co. Letos se ke stálé trojici organizátorů léta pod širým nebem přidalo i Divadlo Bolka Polívky a brněnské Národní divadlo a další hosté. Tedy pestrý umělecký program. Biskupskému dvoru divadlo skutečně sluší. Inscenace, hrané na pozadí nádherné katedrály sv. Petra a Pavla, to je nevšední zážitek.

V červenci to nejdřív byla premiéra Romea a Julie Williama Shakespeara, v podání Městského divadla, kde v režii Stanislava Slováka překvapili diváky mladí protagonisté, Romeo v podání Tomáše Daleckého a Julie, začínající herečka Esther Mertová. Oba předvedli výborné herectví, které navíc krášlilo mládí. Po šesti reprízách se na prknech pod Petrovem objevili čtyři krát za sebou Tři mušketýři, zase z repertoáru Městského divadla. Výborně pasovali do toho renesančního nádvoří. A další čtyři večery patřily už klasickému titulu z repertoáru MDB, My Fair Lady ze Zelňáku. Pak ještě tři večery Noci na Karlštejně, kde se zase výborně hodilo pozadí, dekorace renesančního nádvoří Biskupského dvora a potom titul, který byl napsán přímo pro toto nádvoří, vtipná Vzpoura hrášků o životě badatele Mendela. A zase čtyři krát Romeo a Julie a večery Městského divadla završil po tři krát Molierův Lakomec, s Bolkem Polívkou. V ten poslední večer principál divadla Bolek Polívka oslavil své sedmdesátiny.

Další dny byly ve znamení Divadla Boka Polívky. Nejdřív Podivné odpoledne Zvonimíra Burkeho, dnes už slavná Smočkova inscenace Činoherního klubu z Prahy, o lidumilovi, který se stal málem mnohonásobným vrahem. A zase v té komedii exceloval Bolek Polívka. Pak ještě diváci viděli herecký koncert Milana Kňažka v titulu Horská dráha, kde exceloval se spoluhráčkouEvou Novotnou (aletrnuje Jitka Ježova). Šest tanečních hodin v šesti týdnech je zase z dílny Divadla Bolka Polívky, kde v režii Zdeňka Duška vystoupila Chantal Poullain a Martin Kraus. Nádherná podívaná!

V gesci Městského divadla ještě diváci viděli koncert Hany a Petra Ulrychových, Melody Makers Ondřeje Havelky, Bludařovo Seznamme se, nebo Sex pro pokročilé Jany Krausové a Karla Rodena v lechtivé inscenaci Kanaďanky Michale Rimi. Začátkem srpna mohli ještě diváci vidět Výjimečný stav, komedii Milana Tesaře z Divadla na Fidlovačce a z divadla Bolka Polívky jeho známou inscenaci Šašek a syn.

Divadlo na Vinohradech pak uvedlo po tři večery Goldmanovo drama Lev v zimě, kde excelovali Dagmar Havlová-Veškrnová a Tomáš Töpfer. Vlastně všichni protagonisté v režii Jana Buriana podali skvělý výkon a k tomu atmosféra renesančního nádvoří… Co si divák mohl přát víc!

Balet Národního divadla Brno právě završuje čtyřmi večery ten svátek umění pod širým nebem , Letním baLetním koktejlem 2019, ve kterém se umně setkávají fragmenty klasického i moderního repertoáru. A umělci Baletu NDB mají opravdu co ukázat. Bude to důstojné zakončení celé letní sezony na Biskupském dvoře.

Každým rokem jsou představení v tomto prostředí divadelním svátkem. Ale rok 2019 byl výjimečný. Věřme, že se to úsilí několika divadel bude i za rok opakovat.

Biskupský dvůr Brno Městské divadlo Brno (MdB)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

včera

V Evropě se nikdo nechystá poslat vojáky na Ukrajinu, reagoval Fiala na interpelaci

Evropské země se nechystají poslat vojáky na Ukrajinu, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v rámci čtvrtečních interpelací v Poslanecké sněmovně. Odpovídal na dotaz, který vyplýval z předchozích slov francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy