Sněžný pluh proti mafii? Může to fungovat...

RECENZE - U filmů s podtitulem mafiánské jsme si zvykli spíše na potemnělé ulice velkoměst nebo mondénní podniky drogových bossů. To ostatně nabízí snímek John Wick, vstupující do našich kin ve stejné době jako tato severská akční podívaná. A určitě bude zajímavé obě provedení srovnat.

Padesátník Nils Dickman žije nevzrušený, poklidný život řidiče sněžného pluhu. Denně projíždí na norském severu zaváté silnice a s železnou pravidelností opětovně spojuje místa krátkodobě odříznutá od světa. Ostatní lidé v kraji ho uznávají a výsledkem jejich respektu k Nilsově práci a životnímu postoji je ocenění Občan roku. Oslavu však Dickmanovi a jeho ženě Gudrun zcela zbortí zpráva o smrti syna Ingvara. Jako příčina úmrtí je uvedeno předávkování drogami, ale zoufalý otec závěru policie nevěří, což mu zakrátko potvrdí synův spolupracovník Finn. Přizná, že se zapletl s dealery drog a k Ingvarovi si bez jeho vědomí schoval tašku s kompromitujícím drogovým kontrabandem. Nils chce znát jména překupníků a záhy se na seznamu mrtvých objevují první jména: Jappe, Ronaldo, Strike. Přes všechno varování Dickman odmítá svou pomstu ukončit, chce znát indetitu velkých ryb figurujících na samé špici distribuce drog. Chce se tím vykoupit nařčení vlastní ženy, že nedokázal synově smrti zabránit.

Hon začíná, křížků u jmen bude postupně přibývat (Foto: Film Europe CZ)

Na scéně se ocitá "hrabě" Greven, znepokojený úbytkem svých lidí. Odmítá připustit jakoukoli jinou variantu, než že za jejich likvidací stojí někdo jiný než konkurenční srbská skupina. Vyšle své muže, aby zaútočili na nejcitlivější místo patriarchy zvaného Papa, což rozpoutá vyvražďovací spirálu, do níž se shodou okolností dostává i Nilsův bratr Wingman, velice dobře znající praktiky mafiánských bossů. Přes narůstající komplikace a nebezpečně rostoucí počet odepsaných zabijáků se Nils odmítá vzdát svého cíle, ačkoliv ho to může stát život.

"Hrabě" Greven ztrácí nervy a dělá fatální rozhodnutí. (Foto: Film Europe CZ)

Pokud se řadíte mezi fanoušky severských filmů, jejichž počet v posledních letech utěšeně vzrůstá, určitě si všimnete opakovaného spojení trojice režisér-scénárista-hlavní představitel. Už před čtyřmi roky se Hanz Peter Moland, Kim Fupz Aakeson a Stellan Skarsgård sešli u snímku Bezva chlap (En Ganske snill mann). A nedosti na tom, je tu ještě čtvrtý do party, kameraman Philip Øgaard. Jejich nové společné dílo v sobě kombinuje bezutěšenou střídmost, s jakou se zlomený otec pokouší pomstít synovu smrt, jemnou ironii, blízkou spíše anglickému humoru, i rozvinutá vedlejší témata, mezi něž patří rozhodně vykreslení postavy „hraběte" Grevena. Vlastně všechny tři vrcholy soupeřícího trojúhelníku – Dickman, Papa a Greven – jsou tu představeni nejen jako lidé věnující se svým aktivitám (bez ohledu na jejich smysl a spravedlivost), ale také jako rodiče, pro něž je vztah k potomkovi mnohdy víc než všechno ostatní.

Papa má stejné pohnutky jako jeho hlavní protivníci. (Foto: Film Europe CZ)

Snímek využívá i nádherné scenérie zasněžených severských plání a drsné přírody, ale pokud někdo čeká, že vedle zmíněných postav bude v hlavní roli především mohutné zařízení na protahování zasypaných cest, bude poněkud zklamán. Nebudeme svědky variace na Spielbergův Duel (1974), neboť Nils volí prostředky poněkud osvědčenější a spolehlivější, i když milovníci těžké techniky docela zkrátka nepřijdou. Pokud by snad byli absencí demoličních scén poněkud zklamáni, určitě jim to vynahradí velice kvalitní herecké obsazení. Hvězda mezinárodního věhlasu Skarsgård už zde zmíněn byl, kvalitně mu sekunduje jeden z nejslavnějších Hitlerů všech dob, takto Bruno Ganz. Opomenut nesmí být ani Pål Svetre Valheim Hagen, jehož Greven zabírá velice širokou škálu hereckých výrazů, od přezírání inklinujícího až k hlouposti přes chladnou bezcitnost k otcovské namyšlenosti a přístupu – mám dost peněz, tak mohu vše.

Tato dvojice ovlivní osudy všech zúčastněných. (Foto: Film Europe CZ)

Nebýt poslední čtvrtiny filmu, v níž se do té doby originálně pojatá likvidace nevinných i odpovědných lidí za drogový problém mění ve vyvražďovací řemeslo v duchu amerických vybíječek (snad je to úlitba eventualitě, že by tvůrci film hodlali nabídnout i do této destinace), jednalo by se o nadprůměrnou podívanou okořeněnou malými dávkami černého humoru a několika originalitami, mezi něž patří i důsledné zaznamenávání zabitých jedinců v podobě zvláštního titulku. Že však neobvykle pojatý souboj drogových distributorů má svou kvalitu, dokazuje i nominace na Zlatého medvěda na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně 2014.

Boj sněžného pluhu s mafií (Kraftidioten)

113 minut, Norsko, Švédsko, DánskoPremiéra v ČR: 6. 11. 2014

Režie: Hans Petter MolandScénář: Kim Fupz AakesonKamera: Philip ØgaardHudba: Kåre Vestrheim, Kaspar Kaae, Brian Batz

Hrají: Stellan Skarsgård, Bruno Ganz, Pål Svetre Valheim Hagen, Sergej Trifunović, Anders Baasmo Christiansen, Birgitte Hjort Sørensen, Aron Horowitz, Peter Andersson, Hildegun Riise, Jakob Oftebro, Goran Navojeć.

film Boj sněžného pluhu s mafií Stellan Skarsgard Bruno Ganz

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy