Sněžný pluh proti mafii? Může to fungovat...

RECENZE - U filmů s podtitulem mafiánské jsme si zvykli spíše na potemnělé ulice velkoměst nebo mondénní podniky drogových bossů. To ostatně nabízí snímek John Wick, vstupující do našich kin ve stejné době jako tato severská akční podívaná. A určitě bude zajímavé obě provedení srovnat.

Padesátník Nils Dickman žije nevzrušený, poklidný život řidiče sněžného pluhu. Denně projíždí na norském severu zaváté silnice a s železnou pravidelností opětovně spojuje místa krátkodobě odříznutá od světa. Ostatní lidé v kraji ho uznávají a výsledkem jejich respektu k Nilsově práci a životnímu postoji je ocenění Občan roku. Oslavu však Dickmanovi a jeho ženě Gudrun zcela zbortí zpráva o smrti syna Ingvara. Jako příčina úmrtí je uvedeno předávkování drogami, ale zoufalý otec závěru policie nevěří, což mu zakrátko potvrdí synův spolupracovník Finn. Přizná, že se zapletl s dealery drog a k Ingvarovi si bez jeho vědomí schoval tašku s kompromitujícím drogovým kontrabandem. Nils chce znát jména překupníků a záhy se na seznamu mrtvých objevují první jména: Jappe, Ronaldo, Strike. Přes všechno varování Dickman odmítá svou pomstu ukončit, chce znát indetitu velkých ryb figurujících na samé špici distribuce drog. Chce se tím vykoupit nařčení vlastní ženy, že nedokázal synově smrti zabránit.

Hon začíná, křížků u jmen bude postupně přibývat (Foto: Film Europe CZ)

Na scéně se ocitá "hrabě" Greven, znepokojený úbytkem svých lidí. Odmítá připustit jakoukoli jinou variantu, než že za jejich likvidací stojí někdo jiný než konkurenční srbská skupina. Vyšle své muže, aby zaútočili na nejcitlivější místo patriarchy zvaného Papa, což rozpoutá vyvražďovací spirálu, do níž se shodou okolností dostává i Nilsův bratr Wingman, velice dobře znající praktiky mafiánských bossů. Přes narůstající komplikace a nebezpečně rostoucí počet odepsaných zabijáků se Nils odmítá vzdát svého cíle, ačkoliv ho to může stát život.

"Hrabě" Greven ztrácí nervy a dělá fatální rozhodnutí. (Foto: Film Europe CZ)

Pokud se řadíte mezi fanoušky severských filmů, jejichž počet v posledních letech utěšeně vzrůstá, určitě si všimnete opakovaného spojení trojice režisér-scénárista-hlavní představitel. Už před čtyřmi roky se Hanz Peter Moland, Kim Fupz Aakeson a Stellan Skarsgård sešli u snímku Bezva chlap (En Ganske snill mann). A nedosti na tom, je tu ještě čtvrtý do party, kameraman Philip Øgaard. Jejich nové společné dílo v sobě kombinuje bezutěšenou střídmost, s jakou se zlomený otec pokouší pomstít synovu smrt, jemnou ironii, blízkou spíše anglickému humoru, i rozvinutá vedlejší témata, mezi něž patří rozhodně vykreslení postavy „hraběte" Grevena. Vlastně všechny tři vrcholy soupeřícího trojúhelníku – Dickman, Papa a Greven – jsou tu představeni nejen jako lidé věnující se svým aktivitám (bez ohledu na jejich smysl a spravedlivost), ale také jako rodiče, pro něž je vztah k potomkovi mnohdy víc než všechno ostatní.

Papa má stejné pohnutky jako jeho hlavní protivníci. (Foto: Film Europe CZ)

Snímek využívá i nádherné scenérie zasněžených severských plání a drsné přírody, ale pokud někdo čeká, že vedle zmíněných postav bude v hlavní roli především mohutné zařízení na protahování zasypaných cest, bude poněkud zklamán. Nebudeme svědky variace na Spielbergův Duel (1974), neboť Nils volí prostředky poněkud osvědčenější a spolehlivější, i když milovníci těžké techniky docela zkrátka nepřijdou. Pokud by snad byli absencí demoličních scén poněkud zklamáni, určitě jim to vynahradí velice kvalitní herecké obsazení. Hvězda mezinárodního věhlasu Skarsgård už zde zmíněn byl, kvalitně mu sekunduje jeden z nejslavnějších Hitlerů všech dob, takto Bruno Ganz. Opomenut nesmí být ani Pål Svetre Valheim Hagen, jehož Greven zabírá velice širokou škálu hereckých výrazů, od přezírání inklinujícího až k hlouposti přes chladnou bezcitnost k otcovské namyšlenosti a přístupu – mám dost peněz, tak mohu vše.

Tato dvojice ovlivní osudy všech zúčastněných. (Foto: Film Europe CZ)

Nebýt poslední čtvrtiny filmu, v níž se do té doby originálně pojatá likvidace nevinných i odpovědných lidí za drogový problém mění ve vyvražďovací řemeslo v duchu amerických vybíječek (snad je to úlitba eventualitě, že by tvůrci film hodlali nabídnout i do této destinace), jednalo by se o nadprůměrnou podívanou okořeněnou malými dávkami černého humoru a několika originalitami, mezi něž patří i důsledné zaznamenávání zabitých jedinců v podobě zvláštního titulku. Že však neobvykle pojatý souboj drogových distributorů má svou kvalitu, dokazuje i nominace na Zlatého medvěda na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně 2014.

Boj sněžného pluhu s mafií (Kraftidioten)

113 minut, Norsko, Švédsko, DánskoPremiéra v ČR: 6. 11. 2014

Režie: Hans Petter MolandScénář: Kim Fupz AakesonKamera: Philip ØgaardHudba: Kåre Vestrheim, Kaspar Kaae, Brian Batz

Hrají: Stellan Skarsgård, Bruno Ganz, Pål Svetre Valheim Hagen, Sergej Trifunović, Anders Baasmo Christiansen, Birgitte Hjort Sørensen, Aron Horowitz, Peter Andersson, Hildegun Riise, Jakob Oftebro, Goran Navojeć.

film Boj sněžného pluhu s mafií Stellan Skarsgard Bruno Ganz

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy