Sněžný pluh proti mafii? Může to fungovat...

RECENZE - U filmů s podtitulem mafiánské jsme si zvykli spíše na potemnělé ulice velkoměst nebo mondénní podniky drogových bossů. To ostatně nabízí snímek John Wick, vstupující do našich kin ve stejné době jako tato severská akční podívaná. A určitě bude zajímavé obě provedení srovnat.

Padesátník Nils Dickman žije nevzrušený, poklidný život řidiče sněžného pluhu. Denně projíždí na norském severu zaváté silnice a s železnou pravidelností opětovně spojuje místa krátkodobě odříznutá od světa. Ostatní lidé v kraji ho uznávají a výsledkem jejich respektu k Nilsově práci a životnímu postoji je ocenění Občan roku. Oslavu však Dickmanovi a jeho ženě Gudrun zcela zbortí zpráva o smrti syna Ingvara. Jako příčina úmrtí je uvedeno předávkování drogami, ale zoufalý otec závěru policie nevěří, což mu zakrátko potvrdí synův spolupracovník Finn. Přizná, že se zapletl s dealery drog a k Ingvarovi si bez jeho vědomí schoval tašku s kompromitujícím drogovým kontrabandem. Nils chce znát jména překupníků a záhy se na seznamu mrtvých objevují první jména: Jappe, Ronaldo, Strike. Přes všechno varování Dickman odmítá svou pomstu ukončit, chce znát indetitu velkých ryb figurujících na samé špici distribuce drog. Chce se tím vykoupit nařčení vlastní ženy, že nedokázal synově smrti zabránit.

Hon začíná, křížků u jmen bude postupně přibývat (Foto: Film Europe CZ)

Na scéně se ocitá "hrabě" Greven, znepokojený úbytkem svých lidí. Odmítá připustit jakoukoli jinou variantu, než že za jejich likvidací stojí někdo jiný než konkurenční srbská skupina. Vyšle své muže, aby zaútočili na nejcitlivější místo patriarchy zvaného Papa, což rozpoutá vyvražďovací spirálu, do níž se shodou okolností dostává i Nilsův bratr Wingman, velice dobře znající praktiky mafiánských bossů. Přes narůstající komplikace a nebezpečně rostoucí počet odepsaných zabijáků se Nils odmítá vzdát svého cíle, ačkoliv ho to může stát život.

"Hrabě" Greven ztrácí nervy a dělá fatální rozhodnutí. (Foto: Film Europe CZ)

Pokud se řadíte mezi fanoušky severských filmů, jejichž počet v posledních letech utěšeně vzrůstá, určitě si všimnete opakovaného spojení trojice režisér-scénárista-hlavní představitel. Už před čtyřmi roky se Hanz Peter Moland, Kim Fupz Aakeson a Stellan Skarsgård sešli u snímku Bezva chlap (En Ganske snill mann). A nedosti na tom, je tu ještě čtvrtý do party, kameraman Philip Øgaard. Jejich nové společné dílo v sobě kombinuje bezutěšenou střídmost, s jakou se zlomený otec pokouší pomstít synovu smrt, jemnou ironii, blízkou spíše anglickému humoru, i rozvinutá vedlejší témata, mezi něž patří rozhodně vykreslení postavy „hraběte" Grevena. Vlastně všechny tři vrcholy soupeřícího trojúhelníku – Dickman, Papa a Greven – jsou tu představeni nejen jako lidé věnující se svým aktivitám (bez ohledu na jejich smysl a spravedlivost), ale také jako rodiče, pro něž je vztah k potomkovi mnohdy víc než všechno ostatní.

Papa má stejné pohnutky jako jeho hlavní protivníci. (Foto: Film Europe CZ)

Snímek využívá i nádherné scenérie zasněžených severských plání a drsné přírody, ale pokud někdo čeká, že vedle zmíněných postav bude v hlavní roli především mohutné zařízení na protahování zasypaných cest, bude poněkud zklamán. Nebudeme svědky variace na Spielbergův Duel (1974), neboť Nils volí prostředky poněkud osvědčenější a spolehlivější, i když milovníci těžké techniky docela zkrátka nepřijdou. Pokud by snad byli absencí demoličních scén poněkud zklamáni, určitě jim to vynahradí velice kvalitní herecké obsazení. Hvězda mezinárodního věhlasu Skarsgård už zde zmíněn byl, kvalitně mu sekunduje jeden z nejslavnějších Hitlerů všech dob, takto Bruno Ganz. Opomenut nesmí být ani Pål Svetre Valheim Hagen, jehož Greven zabírá velice širokou škálu hereckých výrazů, od přezírání inklinujícího až k hlouposti přes chladnou bezcitnost k otcovské namyšlenosti a přístupu – mám dost peněz, tak mohu vše.

Tato dvojice ovlivní osudy všech zúčastněných. (Foto: Film Europe CZ)

Nebýt poslední čtvrtiny filmu, v níž se do té doby originálně pojatá likvidace nevinných i odpovědných lidí za drogový problém mění ve vyvražďovací řemeslo v duchu amerických vybíječek (snad je to úlitba eventualitě, že by tvůrci film hodlali nabídnout i do této destinace), jednalo by se o nadprůměrnou podívanou okořeněnou malými dávkami černého humoru a několika originalitami, mezi něž patří i důsledné zaznamenávání zabitých jedinců v podobě zvláštního titulku. Že však neobvykle pojatý souboj drogových distributorů má svou kvalitu, dokazuje i nominace na Zlatého medvěda na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně 2014.

Boj sněžného pluhu s mafií (Kraftidioten)

113 minut, Norsko, Švédsko, DánskoPremiéra v ČR: 6. 11. 2014

Režie: Hans Petter MolandScénář: Kim Fupz AakesonKamera: Philip ØgaardHudba: Kåre Vestrheim, Kaspar Kaae, Brian Batz

Hrají: Stellan Skarsgård, Bruno Ganz, Pål Svetre Valheim Hagen, Sergej Trifunović, Anders Baasmo Christiansen, Birgitte Hjort Sørensen, Aron Horowitz, Peter Andersson, Hildegun Riise, Jakob Oftebro, Goran Navojeć.

film Boj sněžného pluhu s mafií Stellan Skarsgard Bruno Ganz

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 7 hodinami

před 8 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

Británie: Neutrální státy by měly být v NATO, pokud chtějí ochranu

Neutrální země, které nejsou členy Severoatlantické aliance, ale využívají její "ochranný deštník", by měly vstoupit do NATO. Uvedl to dnes britský ministr obrany Grant Shapps. Informace přinesl zpravodajský portál Politico.eu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy