Zračí snímek Jak jsme hráli čáru návrat k filmům pro děti?

RECENZE – Do českých kin ve čtvrtek vstoupil slovensko-český snímek JAK JSME HRÁLI ČÁRU. Rodinný film na pomezí dramatu a komedie o dětském světě, který se musí poprat se světem dospělých. Snímek Juraje Nvoty vyniká vytříbenými záběry a s jiným úhlem pohledu na československou historii. Ve filmu se představil také vnuk Mariana Labudy.

Film Jak jsme hráli čáru je o střetu dospělého a dětského světa v roce 1968. Pohledem malého Petra, jehož rodiče emigrovali do Vídně, a tak žije se svými prarodiči. Rodiče se jej snaží dostat do Vídně, což si přeje pochopitelně i malý chlapec, který se sám snaží vymyslet, jak se za rodiči dostat. Mezitím je však pro něj a jeho nejbližší kamarády větším bojem konfrontace s partou vrstevníků, kteří se nazývají černogardisté a libují si v šikaně slabších. I proto se Petr dostane před velitele místních pohraničníků, který se navzdory této hodnosti ukáže být člověkem s charakterem, když na území Československa vstoupí vojska varšavské smlouvy.

Snímek podle scénáře Petera Pišťaneka a Mariana Urbana je příjemný milými až poetickými záběry, které připomínají Bylo nás pět Karla Smyczka. Ačkoli tak snímek pojednává o nepříznivé době, je ukázán dětskýma očima, které vnímají jiné věci než zraky dospělých.

Název filmu není jen vzpomínkou na starou oblíbenou hru mezi dětmi, ale hlavně odráží ústřední téma snímku, kterým je snaha dostat se do zahraničí – dostat se za čáru. Tam chtějí Petra dostat rodiče, chce se tam dostat sám a také nad tím, jak to provést, přemýšlí jeho nejlepší kamarád, který si sice strašně vymýšlí, ale vzájemné předhánění se tak nějak k dětství patří.

Režisér Juraj Nvota obsadil řadu vynikajících herců. V rolích Petrových prarodičů se objevili Libuše Šafránková a Milan Lasica. Velitele pohraničníků zahrál Ondřej Vetchý, pro nějž jako by byly tyto role přímo psané. Dále ve filmu uvidíte Alexandra Bártu, Miro Nogu, Roberta Rotha, Slávku Halčákovou, Ondřeje Malého, Milana Ondríka a Mariana Labudu ml.

Tu nejdůležitější roli zahrál Richard Labuda, jehož dědou je Marián Labuda. Zdá se, že herecký talent mají v této rodině vyloženě v krvi. Jeho herecký projev je zcela přirozený, a tak se nám tu pravděpodobně představil budoucí pan herec.

Ačkoli se nejedná čistě o film pro děti, je snímek Jak jsme hráli čáru společně s filmem Jiřího Mádla Pojedeme k moři nadějí, že se filmoví tvůrci budou více věnovat této cílové skupině. V posledních letech vznikaly zejména filmy pro dospělé a dospívající, pro děti jako by byly určeny pouze pohádky.

Co uškodilo verzi, která putuje do českých kin, je dabing, který reaguje na skutečnost, že Češi slovenštinu neovládají. Autoři argumentují tím, že by mohlo diváky odradit, pokud by zjistili, že se jedná o film s titulky. Zvlášť když se jedná o film pro celou rodinu. Rozhodnutí zvolit dabing je podle mě pochopitelné, jen doufám, že Česká televize uvede snímek také v originálu.

Film Jak jsme hráli čáru Milan Lasica

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy