Praha - Praha 3. března (ČTK) - Televize Prima zařazuje reklamu do ztišených pasáží pořadů, čímž dosahuje výraznější hlasitosti reklamních sdělení. Uvedla to dnes Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Podle rady nejde o porušení zákona, ale o účelové chování, jehož řešením by byla novela zákona. Rada v této souvislosti již upozornila ministerstvo kultury, uvedla tiskové zprávě. Vyjádření Primy ČTK shání.
Zjištění vysílací rady vyplývá z analýzy, jejímž cílem kromě kontroly vybraných spotů na TV Barrandov, ČT2, NOVA a Prima bylo vyhodnotit to, zda provozovatelé nevkládají reklamu úmyslně do tichých částí pořadu."Na základě výstupů aktuálního měření hlasitosti bylo jednoznačně vyhodnoceno, že provozovatel FTV Prima, spol. s r.o. záměrně vkládá reklamu do tichých míst tak, aby byla oproti přerušovaným pořadům hlasitější. Stejné závěry byly přitom zjištěny taktéž v rámci předchozích monitoringů," uvedla rada. Rozdíly byly zaznamenány také u ostatních provozovatelů, v jejich případě ale byly z pohledu diváka prakticky nerozpoznatelné, dodala RRTV.Rada upozornila, že podobné zařazování "hlasité a rušivé" reklamy nemůže efektivně regulovat. Zákon totiž nezajišťuje totožnou hladinu obchodních sdělení a okolního vysílání, ale pamatuje pouze na hlasitost reklamy a dalších obchodních sdělení jako takových. "Zejména reklama vložená do tichého místa pořadu pak může v divákovi soustavně vyvolávat dojem přílišné hlasitosti, ačkoli k porušení zákona ve skutečnosti nedochází," uvedla rada. Řešením by podle ní byla pouze novela zákona.Měření hlasitosti reklamy rada zahájila předloni po nabytí účinnosti novely zákona a nové vyhlášky. Zároveň získala pravomoc provozovatelům za porušení zákona uložit pokutu až pět milionů korun.
24. prosince 2025 21:26
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
Související
RECENZE: Ve skečovitém pořadu Jakub a Sara se máme najít. Roztahaný formát spíš ubíjí
Události Petra Nutila: Vyhasínající Rajchl a ústavní Orel v hnízdě
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
před 1 hodinou
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
před 3 hodinami
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
před 4 hodinami
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
před 5 hodinami
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 6 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 7 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 8 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 9 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 11 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 12 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 13 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
Slovenské úřady se poprvé vyjádřily k poškození lodi plující pod slovenskou vlajkou, kterou zasáhli Rusové při útoku na přístav v ukrajinské Oděse. Žádný diplomatický protest zatím do Moskvy nemíří. Bratislava pouze potvrdila, že se na plavidle nikomu nic nestalo.
Zdroj: Lucie Podzimková