Rudá mašina? Slavná pětka ničila svět

RECENZE - Reprezentační hokejový tým Sovětského svazu se čtyřicetkrát objevil na mistrovství světa či olympijských hrách. Ani jednou neodešel z žádné akce tohoto typu bez medaile. Zlato si mužstvo s písmeny CCCP na prsou odvezlo celkem třicetkrát - osmkrát to bylo z OH.

Je celkem pochopitelné, že tu vzývaná, tu proklínaná, tu obdivovaná, tu zatracovaná Kрасная машина (Rudá mašina) bývá předmětem zájmu dokumentaristů, což dokazuje například dvoudílná televizní Svéráz sovětského hokeje (2009). Tentokrát se do hlubin nejrychlejší kolektivní hry ponořil režisér Gabe Polsky (tvůrce filmu Motelové pokoje - 2012), aby poodkryl některá tajemství tréninkových metod a událostí v zákulisí sovětského týmu.

Zdroj: YouTube

Jenže do jisté míry jde o klam. Přes atraktivní a lákající titul nejde o příběh obávané Rudé mašiny, nýbrž o osudy jedné z nejúspěšnějších formací v její historii - útočného tria Makarov-Krutov-Larionov (familiérně zvaného KLM), ovšem hlavní postavou celého dokumentu je Vjačeslav Aleksandrovič Fetisov (*1958), fenomenální obránce a dlouholetý kapitán "sborné". Jeho očima nahlížíme na druhé nejúspěšnější období teamu CCCP, lemované roky 1977, kdy jako kapitán sovětské juniorky debutoval na MS ve Vídni, až po jeho dramatický boj o možnost si zahrát v NHL. Režisér a zároveň i autor scénáře Polsky dává prostor i dalším postavám majícím k hokeji tu bližší nebo odtažitý vztah. A tak nám před očima defilují Fetisovovi spoluhráči Vladislav Tretjak. jeden z nejúspěšnějších brankářů historie MS, Vjačeslavův kolega z obrany Alexej Kasatonov, útočník Vladimir Krutov, veterán Igor Romiševskij, novináři Lawrence Martin či Vladimir Pozner, ale také bývalý důstojník KGB Felix Nešepor. To vše je protkáno nemalým množstvím dobových záběrů, na kterých dominují strůjce Rudé mašiny, bývalý hráč a trenér Anatolij Vladimirovič Tarasov a pochopitelně i další muž, stojící za úspěchy reprezentace Viktor Vasiljevič Tichonov. Jak už to u dokumentů bývá, záběry ze samotných mistrovství či olympiád netvoří převažující část, vedle pohledů do tréninkových základen jsou páteří filmu rozhovory nejčastěji s Fetisovem, jehož doplňují svými názory na dané období Kasatonov a Krutov. Tvůrci se nevyhýbají ani některým nemilým tématům, mezi něj patří i smrt Vjačeslavova mladšího bratra Anatolije (1968-1985). Zahynul při automobilové nehodě ve voze, který Fetisov starší řídil. Samozřejmě má nemalý prostor vypjatá situace kolem požadovanho odchodu Fetisova do zámoří, při němž se střetl i s maršálem SSSR Dmitrijem Jazovem, což pro obránce mělo nepříjemné důsledky. Polsky pochopitelně nevynechává ani narůstající napětí uprostřed slavné pětky, ostatně měnící se vztahy mezi Fetisovem a Kasatonovem jsou dobře známy.

Není až tak podstatné, že ve filmu chybí jiné veličiny Rudé mašiny, které nemají s Fetisovovým příběhem tolik společného. Nečekejme tu ani velikány jako Bobrov, Staršinov, Firsov, Ragulin, Michajlov, Petrov, Charlamov, Malcev či mnoho dalších - maximálně se mihnou v kratičkých záběrech. O to více prostoru dostává Fetisovova manželka Ladlena, popisující detailně časový úsek týkající se manželovy snahy legálně dosáhnout smlouvy v NHL. Není až tak překvapivé, že se Fetisovovův největší rival, trenér Tichonov, odmítl filmu zúčastnit; spíš je s podivem, že tu prakticky chybí jakékoli komentáře Igora Larionova a Sergeje Marakova. Dostane se tak pouze na Vladimira Krutova, pro nějž to bylo poslední velké představení - krátce po natáčení totiž zemřel.

Kdo není znalcem hokeje, ten nepostřehne drobné přehmaty v historii - například Polsky zcela ignoruje slavnou Sérii století (1972) či první Kanadský pohár (1976) a tváří se, jako kdyby sovětský hokej doputoval do Kanady až v éře Fetisova. Polsky navíc ani nezastírá určitou politickou tendenčnost a zaujímá ryze zámořský pohled, proto si nemůže odpustit tradiční políček Rusům v podobě "zázraku na ledě" z olympiády v Lake Placid 1980, ale naštěstí se nesnaží snížit sovětské triumfy, byť třeba záběrů z OH v Sarajevu (1984) nebo Calgary (1988) najdeme v dokumentu minimum. Jen chci doufat, že před uvedením do kin distribuční společnost ještě jednou snímek prošla a opravila nebývalé velké množství chyb v titulcích. Je sice pravda, že společnost většinou gramatiku přehlíží, ale podobná skutečnost nepůsobí zrovna dobrým dojmem. Diskutovat by se dalo i o názvu, protože Rudá mašina je opravdu s ohledem na obsah dokumentu zavádějící, ale rozhodně atraktivnější než třeba Slávův boj (na vysvětlenou, v zámoří se takto upravilo Fetisovovo křestní jméno).

Suma sumárum: jde o zajímavý počin s mnohdy neviděnými záběry z historie sovětského hokeje, který rozvíjí známé skutečnosti plus přidá nějaký nový poznatek. Můžeme si prohlédnout sovětské bohatýry po letech a uvědomit si zejména u Fetisova jeho neskutečný osobní úspěch - ostatně trofejí posbíral tolik, že to na filmovém titulku ani nestihneme přečíst. Proto si svůj film zaslouží, třebaže ho zámořští tvůrci schovali pod všeobecný název.

RUDÁ MAŠINA (RED ARMY)Scénář a režie: Gabe PolskyKamera: Peter Zeitlinger, Svetlana CvetkoHudba: Christopher Beck, Leo Birenberg

USA, 2014, 85 min., dokument, přístupnýPremiéra: 23. dubna 2015 (ČR)

film Rudá mašina Vjačeslav Fetisov Viktor Tichonov

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Aktualizováno před 8 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc začíná. V USA se zavřely první místnosti

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

před 23 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?

Ačkoli je pro lidi s trestním záznamem na Floridě obvykle obtížné znovu získat právo volit, bývalý prezident Donald Trump dnes při hlasování žádné problémy mít nebude. Upozornil na to CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy