Recenze: Krkavci s Bohdankou míří na pohádkový vrchol

Pohádky byly vždy materiálem, který se transformoval v národní poklad a razil našim tvůrcům cestu i do cizích krajů. Ze zdánlivě nekonečné studnice takových příběhů nyní vyplouvá na hladinu Sedmero krkavců.

Leč i prostředí tu více či méně nadpřirozené se musí potýkat s těžkostmi ryze pozemskými. Byla doba, kdy pohádkám doba nepřála, finance je obcházely obloukem a scénáře čekaly někde v koutku jako dívka, lhostejno či na plese nebo venkovské tancovačce, nevyzvaná v tanci. Půst však netrvá věčně, a tak když onen nevyzpytatelný Čas posunul jím ovládané ručičky kupředu, mohlo se začít tvořit.

Matka před Bohdankou něco tají - o rodinné tragédii se těžko hovoří (foto: Bohemia Motion Pictures)

V rodině vesnického pekaře se narodí dcera Bohdanka. Od mládí si všímá zvláštního jednání rodičů a marně se snaží přijít na důvod, proč se k ní chovají zdánlivě odtažitě, přitom však přehnaně ohleduplně. Na půdě také najde podivnou truhlici plnou chlapeckých šatů. Poté, co vyslechne několik klepů svých kamarádek, rozhodne se navštívit údajnou čarodějnici Gabrielu - ta jí kromě rady poskytne kouzelný hřeben, jakýsi myšlenkový teleport, díky němuž se dívka dozví, že měla sedm bratrů, na něž matka v rozčilení seslala kletbu a přisoudila jim podobu krkavců. Gabriela Bohdance předestře nelehký úkol: musela by holýma rukama natrhat kopřivy, z nich upříst nitě, z těch utkat plátno a z něj ušít sedm košil pro své bratry. Nikdo jí však nesmí pomoci a ona sama má po celou dobu nedobrovolné krejčovské profese zakázáno říci byť jen jediné slovíčko. Bohdanka se přemístí na udanou louku, poblíž které je jeskyně, kde její bratři žijí, ale po nějaké době ji náhodou objeví dvojice princů Bartoloměj a Norbert. Je to první jmenovaný, prvorozený nástupce trůnu, který ji odvede na svůj hrad a nabídne ji místo po svém boku. Tím se však osud Bohdanky a jejich bratrů začíná komplikovat. 

Tehdy ještě princ Bartoloměj koktal a byl poněkud nerozhodný... (foto: Bohemia Motion Pictures)

Klasická pohádka, pod níž je podepsána Božena Němcová (1820-1862), nepochází přímo z jejího pera, ostatně slavná vídeňská rodačka žijící později v Ratibořicích u České Skalice některé pohádky pouze převyprávěla; v tomto případě jde o verzi převzatou od bratří Grimmů. Ani na poli filmovém nejde o první počin, zvláštní je, že předchozí snímky byly vždy něčím odlišné. V roce 1937 spatřila světlo světa německá loutková varianta, televizní film z roku 1967 pod vedením režiséra Ludvíka Ráži a s Klárou Jernekovou v hlavní roli byl černobílý. Ráža se ostatně k pohádce ještě jednou vrátil, o 26 let později za přispění Slovenky Márie Podhradské a Michala Dlouhého natočil ve stejném formátu tentokráte barevnou verzi. V ní se na rozdíl od té nynější daleko víc držel literární předlohy Boženy Němcové. Současní tvůrci rozvíjejí v ději ještě vedlejší motiv tragédie královské rodiny a přidávají další postavy (původně řeknou o nutnosti ušít košile Bohdance sami bratři). Přináší to mírné komplikace hlavně v závěru, kdy se musí kouzelný hřeben, umožňující číst myšlenky osobě, které jsou jím projížděny vlasy, hezky otáčet. Vztahy jednotlivých osob především v královské rodině pak vzbuzují asociace s legendární Pytlákovou schovankou, ale jsou natolik naznačované dopředu, že se dají poměrně spolehlivě odhalit. 

Setkání Bartoloměje a Bohdanky rozhodně není počátkem šťastných chvil (foto: Bohemia Motion Pictures)

Jak už bylo řečeno, pohádka byla původně plánována o nějaké desetiletí dříve, díky tomu hlavní představitelka poněkud nesedí do figury nejmladší sestřičky sedmi bratří. Není to jediná nesrovnalost, ačkoliv jistá zemitost a přímočarost Marthy Issové dojde ocenění. Bohužel jen na počátku, její mimika v době zákazu mluvení působí chvíli vtipně, ale někomu může připadat jako pohled na firemní večírek za využití společenských her a la Activity případě Alias. Nelze se také zbavit dojmu, že po úvodu, strhujícím a vtipném, dochází k jakési odpočinkové fázi až únavě, v níž se tvůrci perou s časem a nabízejí plno nesrovnalostí. Jistě, lze namítnout, že jde o pohádku a tam se leccos promíjí. Snad to je součást kletby, že mladíci v krkavčí podobě nestárnou, případně je to nějak podivně zařízeno i tak, aby nevysvětlili v době proměny do lidských těl, oč tu vlastně kráčí, což je především případ prince Bartoloměje. Spíš uhodí do očí fakt, že výroba sedmi košil trvá přibližně rok, aniž by to třeba bylo znát na okolním počasí - máme vlastně neustále léto, ačkoliv evidentní důkazy mluví o běžících měsících.

Kopřivové utrpení na Zelené mýtině začíná, a potáhne se celý rok(foto: Bohemia Motion Pictures)

Dominantními postavami jsou pochopitelně Martha Issová a Lukáš Příkazský, přestože jim v patách dusá slušná skupina sekundantů. Martha přes všechnu snahu ale nemůže ošálit bystré oko doprovodu dětského publika, registrující jednoznačně zkušenější ženu, což není výtka, jen konstatování. Sabina Remundová coby královna nevalných morálních hodnot setrvává v jediné rovině (byť by její temná aktivita přidělala vrásky i populárnímu šéfinspektoru Barnabymu z Vražd v Midsomeru) a Gabriela v podání Zuzany Bydžovské ničím nepřekvapí - tento projev funguje už nějaký ten pátek a mohli bychom jej přenést na jakoukoli jinou postavu. Aby však nedošlo k mýlce, herecké výkony jsou uvěřitelné a standardní, snad jen místy až příliš profesionální. Poměrně se šetří i s triky, které se soustředí v hlavní míře na proměny chlapců v opeřence a naopak, ale záběry letících ptáků už si nějakou tu digitální výpomoc vyžádaly. A jednu maličkou poznámku na adresu režisérky a jejího prohlášení - v téhle pohádce se i přes její tvrzení zabíjí, jak už to u lidí chodívá.

Pohádku, mající možnost využít nepřeberného množství památek přírodní scenérie - v tomto případě posloužil za královské sídlo na soutoku Vltavy a Otavy stojící hrad Zvíkov a krásná panoramata slovenských hor včetně skanzenu v Zuberci - tak lze rozdělit do tří fází: seznamovací jiskří humorem a vtipnými slovními přestřelkami, pak se děj jakoby zbrzdí a "hrají" především exteriéry. Poslední a rozhodující část v královských komnatách a nádvořích už padá na vyhrocenou dramatickou úroveň, kdy se množí intriky a jde o život. Řemeslně jsou všechny části odvedeny precizně, ostatně kdo jiný by měl tuto oblast zvládat, když na ni vedle Ruska máme de facto monopol? Ve světě se točí spíš fantasy příběhy nebo rozsáhlé ságy inklinující k legendám, takže kromě zmíněné velmoci nám mohou šlapat na paty snad jen bývalí federální spojenci ze Slovenska. 

Sedmero krkavců bude mít dozajista úspěch - s ohledem na to, že pro dnešní dětské publikum je pohodlnější shlédnout pohádku na plátně než si ji přečíst. Dá se předpokládat, že přes zmíněné drobnosti se přiřadí k tomu lepšímu z tradic naší filmové produkce.

SEDMERO KRKAVCŮ

Hrají: Martha Issová (Bohdanka), Lukáš Příkazký (princ Bartoloměj), Sabina Remundová (královna), Zuzana Bydžovská (Gabriela), Václav Neužil ml. (princ Norbert), Jana Oľhová (matka), Erika Stárková (mladá královna), Marián Geišberg (otec), Kristína Svarinská (služka), Jakub Zindulka, Miro Noga. 

Hudba: Vašo PatejdlKamera: Matěj CibulkaScénář a režie: Alice Nellis

97 minut, pohádkový, přístupnýPremiéra: 4. června 2015 (ČR)

Související

Více souvisejících

Pohádka Sedmero krkavců recenze Alice Nellis

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 1 hodinou

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 4 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 19 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) tvrdí, že mu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas Bratislavy se členstvím Ukrajiny v NATO. Fico zdůraznil, že je nadále proti. K názorovému střetu mezi oběma politiky došlo kvůli tranzitu plynu přes Ukrajinu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy