New York - Písmena ubíhající v zužujícím se pásu k obzoru a hlas, deklamující notoricky známý text: "Kdysi dávno, v předaleké galaxii..." Takhle svět oslovil v roce 1977 první příběh hrdinů ságy Star Wars neboli Hvězdných válek.
Ovšem zdaleka ne všechno bylo jednoduché. Hvězdné války vůbec nemusely vzniknout, protože je zpočátku provázela nedůvěra, ostatně jako všechno nové, neznámé a neokoukané. Pojďme si pár těch maličkostí připomenout, než krátce před letošními Vánoci zamíříme na titul Star Wars: Síla se probouzí.
1. Odmítnutí: George Lucas, ačkoliv už sklidil sympatický úspěch filmem American Graffiti (1973) neměl při prosazování své mezigalaktické vize vůbec jednoduchou cestu. Studio Universal jeho představu odmítlo, MGM vidělo sci-fi tématiku jako dlouho a obtížně návratnou. Nakonec se o Star Wars/Hvězdné války zasloužil Alan Ladd jr., který u 20th Century Fox dokázal obhájit Lucasovy nároky i přesto, že tento několikrát během realizace první epizody přešvihl rozpočet.
2. Problémy na place: O většinu efektů a 75 modelů vesmírných lodí, které na počátku ságy uvidíme, se postaralo víceméně dobrovolné sdružení, které Lucas nazval Industrial Light & Magic. Na studentské bázi založená skupina nadšenců musela dostat od Lucase několikrát pořádnou "čočku", aby pochopila, že tohle není jenom zábava, ale velký byznys. Problémy byly s rozhýbáním některých strojů, zasahovalo počasi i vzpurní herci. Když dostal Harrison Ford první verzi scénáře, vzkázal Lucasovi: "Tyhle sračky, George, můžeš naťukat na papír, ale do huby je nenacpeš." Lucas proto v dalších dílech přenechával práci na dialozích odborníkům.
3. Co mnozí přehlédli: Uvádí se, že velké množství diváků klidně pominulo, že první díl Hvězdné války: Nová naděje je vlastně čtvrtou epizodou. Od počátku se počítalo s devitidílnou ságou, i když po dotočení prvních tří epizod Lucas několikrát avizoval, že skončí jen u šesti příběhů, protože v tom posledním Hvězdné války: Návrat Jediho se vlastně všechno hezky uzavírá. Jak je vidět, i Lucas se řídí tím, co kdysi řekl James Bond - nikdy neříkej nikdy.
4. Vyspělá technika: Aby zejména "vesmírné" scény měly hloubku a byly něčím neopakovatelným, vyvinul John Dykstra (ILM) systém nazvaný Dykstraflex. Jde o počítačem řízenou aplikaci, která umožňuje přesné opakování určitého pohybu kamery kolem statických objektů. Dnes to zní jako legrace pro začátečníka v programování, ale nezapomeňme, že se psal rok 1976.
5. Merchandising: Jestliže Hvězdné války v kinech vydělávaly horentní sumy, pak to bylo nic ve srovnání s předměty, které se na původní i druhé trilogii svezly. Zavzpomínejte, kde všude bylo logo Hvězdných válek k vidění. Vznikly počítačové hry, interaktivní průvodce (ten první měl tu smůlu, že obsáhl jen epizody IV.-VI.), byla vyvinuta sběratelská edice hracích karet, i když nedosáhla věhlasu a obliby jiného, podobného počinu Magic The Gathering, sběratelé samolepek si mohli pořídit tématické album, existovalo nepřeberně modelů včetně plastikových stavebnic a papírových vystřihovánek, pochopitelně i hromada hraček a předmětů denní spotřeby. Star Wars pronikli i na lahve Pepsi Coly nebo do F1.
Nelze však pominout jednu skutečnost. Pět let před prvním Lucasovým filmem vyšel v časopise ABC kultovní komiks o Žluté planetě. Trilogie Příhody malého boha, Příchod Bohů a Kruanova dobrodružství už tehdy šla podobnou cestou, i když v omezené formě - byly k ní vydány papírové modely několika stěžejních strojů či kosmického modulu.
6. Inspirace: Co všechno se podle Hvězdných válek natočilo, udělalo, převzalo - to je téměř námět na samostatnou knihu. Připomeňme jen záplavu PC her, seriály, dokumenty - a hlavně jednu vynikající parodii nazvanou Spaceballs (1987) natočenou Melem Brooksem. Ve filmu je mnoho odkazů na Hvězdné války, ale nešlo o vykrádání - Lucas si Brooksův scénář přečetl a zřejmě se mu líbíl, když Melovi povolil film natočit. Úzký vztah k šesté epizodě má dvojice televizních filmů Dobrodružství Ewoků (1984) a Bitva o planetu Endor (1985). Jak název napovídá, hlavními hrdiny jsou chlupatí tvorečkové planety, na níž trávili svá dobrodružství Luke Skywalker a jeho blízcí.
7. Proč ne u nás? Tedy aspoň po nějakou dobu. Šlo o sci-fi pohádkový příběh, kde dobro vítězí nad zlem, tak co tedy vystavilo Lucasově první trilogii stopku? Pochopitelně název - nějaký horlivý úředníček zřejmě přišel na souvislost s válečným programem NATO podporovaný prezidentem Reaganem, nesoucí stejný název - a bylo, lidově řečeno, vymalováno. Pochopitelně po Sametové revoluci byly vrženy na trh zmíněné předměty a především trojice VHS kazet i se zajímavou předmluvou George Lucase.
8. Stárnoucí film. Technika letí kupředu milovými kroky a to platí i pro Star Wars. Co bylo problémem udělat na konci 70. let už o dvacet let později bylo hračkou. Proto před uvedením druhé trilogie (Skrytá hrozba, Klony útočí a Pomsta Sithů) byly původní díly IV až VI digitálně vyčištěny a doplněny do nich některé bojové scény a například vynechaný rozhovor Hana Sola v Jabbou Huttem (epizoda IV.)
9. Vytrvalci. Pro fanoušky celé série nebude určitě problémem vypočítat jména těch, kteří si odkroutili zatím všechny díly bez ohledu na časovou propast a jejich přítomnost je potvrzena i v epizodě chystané. Takže v pískajícím robůtkovi R2D2 opět bude sedět Kenny Baker, Anthony Daniels nám tradičně snese horu nářků jako 3P0 a Chewbacca neboli Žvejkal - toť umně skrytý Peter Mayhew. A nesmíme zapomenout na jednoho z nejdůležitějších - hudební mistr John Williams bude opět autorem podmanivých tónů.
10. Co lze říci na závěr? Kromě faktu, že na poslední, devátou epizodu budeme čekat do roku 2019 snad jen to, že nová série začne zhruba třicet let po závěru šesté epizody a vlastně žádná z důvěrně známých kladných postav původní trilogie nebude chybět. Takže uvidíme Harrisona Forda, Carrie Fisherovou či Marka Hamilla.
Nechť vás tedy provází síla.
20. listopadu 2024 18:30
RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi
Související
Prosincové premiéry: Nové Star Wars, sequel Jumanji i komedie z českých hor
Seriál Star Wars? Bude ho točit režisér Iron Mana
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 39 minutami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 1 hodinou
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 1 hodinou
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 1 hodinou
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 2 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 2 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 3 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 3 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 4 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 4 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 5 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 6 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 6 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 7 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že nová experimentální balistická raketa Oreshnik dosahuje rychlosti Mach 10, což odpovídá desetinásobku rychlosti zvuku, přibližně 3 kilometrům za sekundu.
Zdroj: Libor Novák