Bonda vyzve na souboj Shakespeare. Bude z toho těžit divák? +TRAILERY

PREMIÉRY - Ve čtvrtek se diváci v České republice dočkají čtyřiadvacátého Bonda, proti němuž se v lítém premiérovém boji postaví shakesperovská klasika. Jak tento atraktivní souboj dopadne?

Zdánlivě má James Bond navrch - především díky poslednímu spektáklu nazvaném Skyfall (2012), jenže stejně jako ve sportu to favorité  nemají vždy jednoznačně dané. Určitá změna přístupu k dané látce už v případě Quantum of Solace mezi příznivci agenta 007 způsobila jisté rozepře. Také názor na šestého a zatím posledního Bonda není zcela jednoznačný. Vyčítá se přehršel bombastické zábavy, která odvádí diváka od poměrně slabého příběhu. Jenže pan Fleming už nějakou dobu nežije a kdo by pořád vymýšlel něco nového?

Na druhou stranu je pochopitelné, že fanoušci bondovek nejdou do kina na hlubokomyslné drama s vážnými myšlenkami. Hlavní je akce a té se dočkají více než dost. Nezanedbatelná je i herecká sestava, kde vedle již zmíněného Craiga figurují Ralph Fiennes, Christoph Waltz, Rory Kinnear, Léa Seydoux či Monica Belucci. To vše pod jistou rukou Sama Mendése. Nakolik bude pro diváka zásadní, že část hereckého ansámblu oblékali v prostějovské firmě, v dnešním globálním světě už taková informace nemá dostatečný dopad.

Pojďme nyní ke konkurenci. Shakespearovská témata stále táhnou a míra tajemství doprovázející tohoto autora (jemuž přispěl i Emmerichův velkofilm Anonym, který je dost možná s ohledem na okolnosti příští zařazen do televizního vysílání na páteční večer), je pro nemalý počet diváků hodně přitažlivá. Macbeth se ostatně dočkal několika verzí (a za nejlepší je považována televizní verze s Judi Dench a Ianem McKellenem z roku 1979) a bude otázkou, zda se jim verze režiséra Justina Kurzela vyrovná. První ohlasy poněkud žehrají na jisté úpravy stran postav a přílišnou monotónnost a temnotu, ale jaké jiné by toto drama mělo vlastně být? 

Michael Fassbender jako mocichtivý, ale depresemi sužovaný Macbeth (zdroj: Weinstein Company)

Ani tady se na kvalitním obsazení nešetřilo - Michael Fassbender už dokázal v mnoha filmech (rozhodně připomeňme Hanebný pancharty, Janu Eyrovou či 12 let v řetězech), že jeho hvězda nadále stoupá - a to má ještě v záloze novou verzi Steva Jobse. Marion Cotillard už se dávno z rozjuchané dívenky v Bessonově sérii Taxi propracovala do hollywoodského prostředí, což dokazuje nejen přítomnost v zatím posledním Batmanovi (Temný rytíř povstal) nebo výborném snímku Dva dny, jedna noc (2014), za nějž si vysloužila i nominaci na Oscara.

Jak tedy dopadne souboj klasického tématu s další klasikou, které od sebe sice dělí slušná řádka let, ale mají stejně nažhavěné a odhodlané obránce i odpůrce? Nepoznáme to lépe a jinak, než že si na ně zajdeme do kina.

Související

Momentka z filmu 1917

První dojmy: 1917 je nejlepší válečný film od Zachraňte vojína Ryana

Nervy drásající válečné drama o dvou vojácích, kteří musí splnit zdánlivě nesplnitelný úkol a dostat se přes nepřátelské území, aby zabránili katastrofě. Snímek 1917 je technicky dokonalý, ale přesto jej táhnou především výborné herecké výkony. Podle kritiků se jedná o adepta na několik Oscarů.

Více souvisejících

film Spectre film Macbeth upoutávka

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy