Star Wars: Síla se probouzí aneb jak lze vydělat jmění na něčem, co zpočátku nikdo nechtěl

Praha - Fanoušci galaktické ságy jsou na prahu dalšího ze snů, ačkoliv to nejdřív vypadalo, že duchovní otec Hvězdných válek George Lucas skončí u šesti epizod. Naštěstí pro ně se rozhodl naplnit svůj původní plán.

O Hvězdných válkách či Star Wars se popsaly stohy papíru a informace s obrázky a trailery zaplnily nemálo gigabytů na všech možných platformách. Informovali jsme, že kult této ságy zasáhl snad všechna myslitelná odvětví zábavního průmyslu a je lhostejné, zda to bylo s větším či menším úspěchem.

S ohledem na výdělky by se dalo říci, že George Lucas musí svůj kultovní výtvor milovat. Zdaleka ne vždy tak tomu bylo, zvláště v začátcích, kdy se zdály Star Wars jako nezpracovatelná látka. A tak bychom měli vedle Lucase velebit i Alana Ladda jr., syna známého herce a odpovědného muže 20th Century Fox, který se nenechal zviklat ani na tehdejší dobu značnými náklady, ustál i obvyklou noční můru všech filmových tvůrců, totiž přešvihnutý rozpočet a bez újmy na zdraví přežil krátce před závěrem natáčení nabídnutý rozpačitý čtyřicetiminutový sestřih, který vpadal všelijak, jen ne jako budoucí blockbuster.

Takhle začínala sága Star Wars pod velením George Lucase (zdroj: Lucasfilm.com)

Z dnešního pohledu vypadají plánované výdaje na první film vlastně směšně, ale je třeba říci, že původní záměr 8,5 milionu dolarů se o celý milion navýšil a v budoucnu se na něj nabalily další sumy, nutné k jeho revitalizaci a digitalizaci. I tak se v době premiéře konečná vydaná částka vrátila během jednoho jediného dne.

Ale zpět k Lucasovi - jeho původní šestnáctistránková synopse mohla těžko někoho oslovit, ostatně on sám neměl v mnoha věcech docela jasno. A to si mohl užívat relativně klidných časů, protože jeho překvapivá rána do černého, film American Graffiti (1973) vydělal padesátkrát víc než se za něj při natáčení utratilo. Jenže George míval "záchvaty nepsavosti", kdy prostě nebyl schopen vyplodit ani řádek. Do toho přišel už dříve zmíněný konflikt s jeho partou Industrial Light And Magic, který následoval po rozpačitém natáčení s herci. Ti si stěžovali, že nemohou pořádně hrát, protože vůbec netuší, jak se bude příběh vyvíjet. Bodejť by mohli, když děj znal jenom Lucas a odmítal ho prozradit. Výsledkem těchto "radostí" byla Lucasova neuróza, nespavost a nepříjemné bolesti žaludku. 

Mark Hamill se z role Luca Skywalkera vlastně nikdy nedokázal vymanit (zdroj: Lucasfilm.com)

Mýtická postava Obiwan Kenobiho mohla skončit na samém počátku, protože Lucasova manželka Marcia navrhla, aby učitel Luca Skywalkera a rytíř Jedi zahynul velice záhy poté, co se v příběhu objeví. Jenže když se to dozvěděl jeho představitel Alec Guinness, prohlásil, že v takovém případě hrát nebude. Nakonec tedy musel Lucas zasednout k psacímu stroji a doťukat další party. 

Když si uvědomíme, že autor ságy a v prvním (jak víme, ve skutečnosti IV. epizodě) filmu i režisér přijal od 20th Century Fox vlastně symbolický plat 50 000 $, napadne nás, že si Lucas musel zajistit jinou zlatou slípku. Vymínil si celých 40 % ze zisků a slušný podíl na doprovodném merchandisingu. A jak už jsme napsali, těch předmětů bylo tolik, že je těžko někdo dokáže vyjmenovat. Deset let po uvedení Star Wars: Nová naděje (episode IV.) se úhrnná suma z prodeje předmětů s logem Hvězdných válek pohybovala kolem 2,5 miliardy dolarů. Z toho už se dá vytěžit slušný podíl.

Scéna Han Sola s Jabbbou je jedna z těch, které se do prvního filmu Star Wars dodaly až při jejich digitalizaci (zdroj: Lucasfilm.com)

Spirála byla nastartována, další epizody Star Wars už vydělávaly někdy rozvážnějším, jindy překotnějším tempem. Nové filmové postupy a technologie dodaly této galaktické podívané další možnosti, i proto celý svět nedočkavě hledí vstříc sedmému pokračování, třebaže se ozvaly i kritické hlasy, mající Lucasovi za zlé, že reinkarnuje postavy s první série. Počkejme si tedy na 17. prosinec a masivní světový útok, při němž rozhodně několikrát zazní: Provázej vás síla.

Související

Star War - Síla se probouzí

Prosincové premiéry: Nové Star Wars, sequel Jumanji i komedie z českých hor

V prosinci nabídnou kina sequel Jumanji a Star Wars uzavře příběh rodu Skywalkerů. Řečeno řečí čísel, ve vzduchu visí potenciální dvě miliardy dolarů a spoustu rozbitých prasátek. Dále se dočkáme Špindlu 2, road movie Yao, feministického dramatu Portrét dívky v plamenech a herecké symfonie v dramatu Dokonalá lež.

Více souvisejících

film Star Wars George Lucas

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy