Star Wars: šílenství nebo bezmezný obdiv? Rytíři Jedi mají vlastní církev

Londýn - Mnohokrát jsme svědky, jak nevinný nápad spustí lavinovitou reakci, která přeroste v mnohonásobně větší fenomén. Kdo by v době prvního filmu Star Wars očekával, že rytíři Jedi jednou vstoupí do reality?

Ten údaj byl v roce 2001 považován spíš za vtip. Při sčítání církví a náboženství byl zaregistrován Chrám rytířů Jedi (Church of Jediism). Jestliže v roce 2011 se k tomuto náboženskému směru - jak je prezentován - hlásilo 177 000 registrovaných členů, nyní už jejich počet dosahuje čtvrt milionu. Uvádí to britský deník The Telegraph.

V současné době zaznamenává Church of Jediism doslova masivní přírůstek nových členů - vliv na to pochopitelně má chystaná premiéra sedmé epizody řady Star Wars: The Force Awakens. Film bude do našich kin uveden ve čtvrtek 17. prosince (první američtí fanoušci už si premiéru odbyli v pondělí 14. prosince za přísných bezpečnostních opatření). Očekávání je obrovské a člen britské rady rytířů Jedi Patrick Day Childs potvrdil, že popularita filmu napomáhá příchodu nových členů do náboženské komunity.

"Přibylo jich v posledních dnech opravdu obrovské množství. Někdy je to až tisícovka denně. Pro nás ale nastane skutečný test až za pár dní, kdy všechen ten humbuk kolem filmu ustane," vysvětluje Childs a dodává, že Church of Jediism je založen na "vnímání, učení a splynutí se Sílou", zároveň jej také popsal jako mírumilovný a tolenrantní. Zajímavé zcela určitě je, že Chrám rytířů Jedi má svou pobočku i v České republice a ta byla oficiálně zaregistrována v posledních volbách.

"Myslím, že lidé se vyhýbají tradičnímu náboženství, protože plně nereflektuje na jejich názory. My nemáme problémy s homosexualitou nebo něčím podobným. Jsme všem otevření," dodáva Childs. Při té příležitosti se určitě vybaví obrovský skandál z roku 1966, který se rozpoutal kolem někdejšího Lennonova výroku "Beatles jsou slavnější než Ježíš". Až po dlouhých 42 letech Vatikán oficiálně odpustil kytaristovi britské skupiny, který v té době byl už 28 let mrtev, jeho kontroverzní výrok.

Zajímavé je, že také u nás panuje podobný fenomén, který spustil legendární Jaroslav Foglar. Jeho vybájená čtvrť Stínadla a především chapecká komunita Vontů rovněž žije svým vlastním životem, její příslušnící po vzoru literární předlohy nosí žluté špendlíky a pořádají různé akce. K nim se řadí i výstava výtvarníka Richarda Fischera pražském podniku La Casa Blů na rozhraní Starého města a Josefova, nesoucí název Stínadla se boří.

Související

Star War - Síla se probouzí

Prosincové premiéry: Nové Star Wars, sequel Jumanji i komedie z českých hor

V prosinci nabídnou kina sequel Jumanji a Star Wars uzavře příběh rodu Skywalkerů. Řečeno řečí čísel, ve vzduchu visí potenciální dvě miliardy dolarů a spoustu rozbitých prasátek. Dále se dočkáme Špindlu 2, road movie Yao, feministického dramatu Portrét dívky v plamenech a herecké symfonie v dramatu Dokonalá lež.

Více souvisejících

film Star Wars Epizoda VII: Síla se probouzí premiéry

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 38 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy