RECENZE: Ze žlutého cirkusu se stává žlutá ponorka. Nezbývá než jet Trabantem do posledního dechu

Recenze - Je libo klokaní ocas, přírodu tak krásnou, až mrazí či nahlédnout do břicha monumentální betonové slepice, která slouží jako chrám? Vydejte se s Danem Přibáněm a jeho týmem specialistů/šílenců na jejich zatím nejnáročnější cestu napříč Austrálií.

Dan Přibáň a jeho „žlutý cirkus" je dnes pojem, který se do povědomí lidí dostal díky jeho neutuchající touze ostatním dokázat, že když člověk něco chce, stačí jenom trocha vůle a odvahy a dají se dokázat i věci zdánlivě nemožné. Ovšem v případě trabantistů je potřeba ke splnění snů notná dávka šílenosti, protože to, co zažívají na svých cestách oni, by skolilo i mnohdy světaznalého cestovatele. To, že svět má patřit bláznům a že šílenství je osvobozující, nám dokázali už v předchozím filmu Trabantem až na konec světa, ve kterém představili svojí cestu napříč Jižní Amerikou. Co ale dokázali ve filmu Trabantem do posledního dechu, některým divákům skutečně dech zatají.

Proč by někdo měl jít do kina na film, ve kterém parta lidí sedne do auta a rozjede se do světa? A proč vlastně ne. Není to totiž jen tak ledajaká parta lidí! Náčelník výpravy Dan Přibáň se obklopil týmem vskutku rozmanitým, ale taky mezinárodním, od Poláků a Slováků, přes svojí drahou polovičku až ke dvěma vozíčkářům. Všechny tyto různorodé osobnosti se dobrovolně zúčastnili žlutého cirkusu a spíš než cirkus to mnohdy připomínalo žlutou ponorku, protože několikaměsíční cesta doprovázená peripetiemi nejrůznějšího druhu si dřív nebo později vyžádá svojí daň. A když už máte pohromadě tým snů, proč nevyrazit třeba do Austrálie a nebo rovnou přes Tichomoří až Indonésie? Nakonec to, že pojedete v trabantech, „maluchovi" nebo na motorce, už je pouhá třešnička na dortu.

Jak už samotný název filmu napovídá, posádce během jejich putování skutečně docházel dech, ať už kvůli byrokratickým tahanicím, díky kterým čekali i několik týdnů na kontejner s vozidly nebo je trápila nepřízeň počasí a neustálé opravy aut. Austrálie je neskutečně rozmanitou zemí, krásnou, ale taky nebezpečnou, což dokazují situace, ve kterých šlo aktérům kolikrát až o život. Jeden pád z motorky střídá druhý a díky precizně zpracovaným kamerovým záběrům je má divák z první ruky. Stejně jako neustálé zvedání motorek z rozbahněných cest, i auta se rozhodla, že dají cestovatelům zabrat. I sám Přibáň měl někdy pocit, že trabanta pohromadě drží jen střešní zahrádka, jinak by se už dávno rozpadl.

Po zdolání nezkrotné Austrálie se přesouvají přes Východní Timor až do malebné Indonésie, ale ani během tohoto putování jim osud moc nepřeje. Kromě dalších a dalších oprav aut se dostaví i zdravotní problémy a jako jedni z mála mohli být svědky toho, jak ve skutečnosti vypadá vypalování pralesů za účelem získání palmového oleje. Několik týdnů bez slunečních paprsků, další byrokratická tahanice, problémy gradují a situace se zdá být den ode dne bezvýchodnější, dokončení cesty je v ohrožení, až nakonec náčelník přijde s dalším, ještě šílenějším řešením.

Jejich cesta je plná nástrah a nepřízní osudu, které zajdou tak daleko, že podstoupí rituál, ve kterém žádají o pomoc samotné bohy a to všechno se samozřejmě podepisuje na psychice posádky. Ono už jen to, že je v týmu pár, s sebou nese jisté podezření na nadcházející ponorkovou nemoc, ale ani ostatním aktérům není mnohdy moc do smíchu. A tohle je právě stěžejní prvek, který se Přibáň ve svém filmu snaží dostat do popředí. Už to nejsou jen záběry na jedoucí vozový park a následné povyprávění historek, je to pohled do duše vozů a do srdcí účastníků. Díky tomu má divák jedinečný pocit, že i on je součást týmu a jejich strasti, ale i nezapomenutelné zážitky může sdílet s nimi.

Zdroj: YouTube

Teď se film může jevit jako drama s prvky hororu, ale opak je pravdou. Divák bude svědkem neutuchajícího humoru navzdory nástrahám cest, uvidí nekonečnou houževnatost posádky, nemluvě o Kristíně Madajové a Jakubu Kouckém, kteří to díky svému handicapu měli mnohdy o dost těžší. Nakonec však podle oblíbené fráze Dana Přibáně: ,,Svět patří těm, co se neposerou," dali vzniknout autu ve kterém není ani noha a přesto jede. Na filmu je velice sympatický fakt, že i když se jedná o celovečerní film, nejsou v něm skuteční herci a žádná událost není předem přichystaná, i přesto že je mnohdy těžko uvěřitelná.

Během přípravy filmu vytvořil Dan Přibáň sérii přednášek právě o této australské výpravě a zájem o ně byl enormní. Ale pokud budou jejich účastníci očekávat, že ve filmu uvidí stejné fotky z přednášky „v pohybu", velká část z nich bude zklamaná, protože přednáška zachycuje ty klíčové okamžiky a dává obrazový podklad „veselým historkám z natáčení", naproti tomu film má jasné poslání ukázat charaktery a chování lidí na tak náročné cestě.

O proti poslednímu „trabantímu filmu" je znát změna a to především v tom, že se nesnaží diváka zlákat na nevšední zážitky z cest, které jsou nabízeny na každém rohu. Dan Přibáň se hlavně snaží divákům ukázat, že ti šílenci na kolečkách jsou opravdu obyčejní lidé se sny a ideály, kteří se jen nebáli a dostáli tak svého postoje, že když se chce, člověk snadno dosáhne až ke hvězdám!

Celkové hodnocení: 85%

Dokumentární / Road movie

Česko, 2016, 96 minPremiéra 17. března 2016

Režie: Dan PřibáňScénář: Dan PřibáňKamera: Zdeněk KrátkýHrají: Dan Přibáň, Vojtěch Duchoslav, Dominika Gawliczková, Jakub Koucký, Zdeněk Krátký,Marek Duranský, Marek Slobodník, Kristína Madajová, Radoslaw Jona, Marcin Obałek, David Novotný

Související

Více souvisejících

Film Trabantem do posledního dechu Trabantem napříč kontinenty recenze

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy