RECENZE: Neuspořádaná lekce dějepisu aneb Hlas pro římského krále

Recenze - Česká televize nelenila a k sedmistému výročí krále Karla IV. pustila do světa film Hlas pro římského krále ve své televizní premiéře. Svým způsobem buďme za tuto formu projekce vděční, protože v kinech by se snímek s největší pravděpodobností neuchytil. Směle by jej převálcovaly americké velkofilmy ať už áčkového či béčkového ražení.

Někomu se může zdát, že srovnávat produkci České televize s hollywoodskými trháky je jako srovnávat římské panovníky s dnešními prezidenty. Faktem je, že se o to film zasloužil sám. Pompézní záběry na krvavé bitvy, bojovná hudba nutící v divákovi vzít do ruky meč a postavit se ve zbroji do boje za svou vlast, to vše funguje a pocit z trháku za stovky milionů dolarů skutečně nastoupí. Ovšem pouze na velmi krátké okamžiky.

Většinu času totiž budeme sledovat spletité intriky, které mladého krále Karla přivedly až na trůn získaný po Janu Lucemburském. V tom však tkví hlavní problém celého filmu. Lekce historie jako vystřižená z učebnic základní školy, bohužel podobně nezajímavě podaná. Divák, který má povědomí o historických reáliích v českých zemích, se bude těšit především na roli samotných klíčových postav. Místo toho se dočká vypravěčů v podobě herců ve vedlejších rolích, které táhnou příběh kupředu. No a divák, který se o historii příliš nezajímá, se o ní zde moc nedozví.

Nejde o to, že by byl film špatný po stránce nápadu, pokulhává ale realizace. Během 104 minut je na diváka vychrlen poměrně velký obsah historických informací a bez grafu panovnických rodů se bude v rodinných poutech kdekdo lehce ztrácet. Děj je neuspořádaný, vrací se dopředu i dozadu, střídá místa stejně hekticky jako čas, a když už přijde na scény, které dělají velkofilmy velkofilmem, netrvají dlouho. Mix mezi dokumentem a dramatem jednoduše nefunguje, pokud se jeho složky nevyváží. A to se, při vší smůle, nepovedlo.

Odkloníme-li se od příběhu samotného, dostaneme relativně slušnou porci ostatních součástí snímku. Dobové kostýmy jsou relativně věrné, hudba nenásilná prostředí líbezné a herecké výkony perfektní. Tedy alespoň v případě hlavních postav, ty vedlejší, jak už bylo řečeno výše, spíše plní funkci vypravěčů. Děj se snaží toporně posouvat kupředu, a zachovat snímku alespoň nějakou koncepci.

Zapracovat na délce a uspořádat děj a myšlenky do souvislejšího podání, dopadl by Hlas pro římského krále lépe, než Jan Hus, který vznikl k podobnému účelu a mohl by se tak dost dobře strhnout herecký souboj mezi bratry Hádkovými. Tímto výkonem opět zůstává Matěj hádek ve vedení a divákům nezbývá než čekat, s čím přijde Kryštof příšt. Seriálová forma by příběhu mladého Karla slušela více, bez ohledu na případné srovnání se Hrou o trůny nebo Spartakem. V tomto případě nejde o zaujetí milionů lidí po celém světě, ale o přiblížení největšího Čecha Čechům.

Generální ředitel České televize Petr Dvořák před uvedením filmu prohlásil, že se tuzemská audiovizuální hraná tvorba osobnosti našeho nejslavnějšího panovníka dosud spíše vyhýbala a že snímek Hlas pro římského krále má ambici tento pomyslný dluh částečně splatit. Částečně se to skutečně povedlo, pokud by se ale odpustilo od pompéznosti a přehnané dávky nejasně definované a místy konverzačně zmatečné historie, mohlo být z filmu poměrně slušné drama.

Celkové hodnocení 60%

HLAS PRO ŘÍMSKÉHO KRÁLE

Historický / Drama / ŽivotopisnýČesko, 2016, 104 min

Režie: Václav KřístekScénář: Václav KřístekKamera: David PloyharHudba: Daniel FikejzHrají: Kryštof Hádek, Stanislav Majer, Petr Štěpán, Jakub Kropáček, Petr Jeništa, Jan Plouhar, Hana Vagnerová, Tereza Voříšková, Jaroslav Plesl, Marián Geišberg, Norbert Lichý, Igor Chmela, Luboš Veselý, Jan Vondráček, Karel Zima, Štepánka Fingerhutová, Cyril Dobrý, Petr Šimčák, Anna Fialová, Jan Kačer, Jakub Zdeněk, Andrea Jeřábk

Související

Kryštof hádek jako mladý Karel IV.

Končí věk rytířů, začíná věk diplomacie: Kryštof Hádek v roli Karla IV.

Praha - Česká televize v rámci oslav sedmistého výročí narození Karla IV. uvede výpravný televizní velkofilm Hlas pro římského krále. V hlavní roli se představí Kryštof Hádek, který se jako mladý princ musí vymanit z područí panovačného otce a nalézt svou vlastní roli v historii svého národa a celé Evropy.

Více souvisejících

film Hlas pro římského krále Kryštof Hádek recenze

Aktuálně se děje

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy