RETRORECENZE: Ikárie XB 1 se vrací na plátna kin, nově bodovala v Cannes

Retrorecenze - Sci-fi tématika patří k nejoblíbenějším, ale zároveň nejožehavějším žánrům kinematografie. Především jsou výlety do budoucnosti poměrně nepředvídatelné, aby s odstupem i relativně krátkého času nepůsobily směšně. Tento týden vstupuje do kin restaurovaná verze více než půlstoletí starého snímku.

Navíc pokud se tvůrci nevypraví na bezpečné pole neutrálního času a prostoru, musí se investovat značné množství do futuristických interiérů a nutných trikových záběrů. Pravda, ty nestály tolik jako současné vypiplané počítačové animace, ale zase jsou o to obtížnější. Proto lze s uspokojením konstatovat, že zlaté české ručičky uspěly i v tak náročném prostředí.

Kosmická loď Ikárie XB-1 se vydává roku 2163 na cestu za hranice sluneční soustavy k planetám Alfa Centauri. Její čtyřicetičlenná posádka řeší zpočátku běžné starosti, vyrovnává se s faktem, že po návratu budou rodinní příslušníci podstatně starší, navazují se první těsnější vztahy a vznikají i konflikty, mající svůj původ ještě na zemi. Občasným zdrojem vtípků je matematik Hopkins se svým prehistorickým robotem Patrikem, středem pozornosti atraktivní Brigitta, kvůli níž hrozí i konflikt mezi některými mužskými členy posádky. Velitel Vladimir Abajev zase musí řešit choulostivou situaci, protože jeho manželka Rena kvůli těhotenství nebyla do posádky zařazena, ovšem jak vyšlo najevo, jiná členka Ikárie Štefa Wertbowska se ve stejném stavu na palubu dostala. První krizová situace nastane při oslavě Hopkinsových narozenin: posádka se musí vypořádat s existencí neznámého plavidla. Jeho průzkum končí tragicky, navíc po opravě zničeného výsadkového modulu se u dalších dvou členů posádky objevují podivné příznaky, které posléze zachvátí celou posádku. 

Dramatická situace na začátku filmu je vlastně i jeho závěrem (zdroj: Filmové Studio Barrandov)

Přestože se snímek až na krátké sekvence na povrchu lodi a v záhadném plavidle odehrává výlučně v interiéru Ikárie, nepůsobí bezpodmínečně chladně a odcizeně. I drobnosti a snaha posádku představit ne jako odtažité vědce, ale přirozené lidi s jejich radostmi a starostmi stírá onen sci-fi nános, který podobné filmy provází. Pravda, některé záměry, jako v případě komsického twistu, mohou vzbudit více než úsměv, ale připomeňme si třeba snímek Útěk z New Yorku, podle něhož měla být v roce 1999 na Manhattanu největší věznice světa. Děj Ikárie také nezabíhá do přílišných odborných poloh, takže divák, nemající patřičnou průpravu, může v klidu snímek sledovat a nebude mít dojem, že je za hlupáka. 

Ačkoliv se vyskytly určité názory o poplatnosti díla a propagaci komunismu, žádá si to hodně bujnou fantazii a hledání podobných příměru tak trochu "za každou cenu". Ostatně pokud se budete na film pozorně dívat, problémy a jejich řešení jsou výhradně technická nebo vztahová. Zvláště pak v druhé polovině filmu, kde se ohrožení celé posádky vyhrotí, rozhodně nejde mluvit o politické agitce. 

Ve filmu je akční stránka rovnocenná s tou vztahovou (zdroj: Filmové Studio Barrandov)

Snímek natočený v roce 1963 za 6 milionů korun mohl vstoupit do dějin kinematografie jako Stříbrná kometa nebo s ohledem na dobu natáčení pod názvem Dvě stě let koncem června. Pochpitelně se hledaly spojitosti s jinými díly, zejména Poláci s ohledem na významnou literární postavu Stanisława Lema tvrdili, že český film nese zjevné inspirační znaky knihy K mrakům Magellanovým (Obłok Magellana), vydané osm let před natočením filmu (ta je také v údajích o filmu uváděna jako předloha). Aby se vyplatily náročné dekorace, byl v nich souběžně natočen dětský snímek Klaun Ferdinand a raketa, který ovšem vstoupil do kin o několik měsíců dříve a v hlavní roli si všimneme Jiřího Vršťaly, který si v Ikárii zahrál pilota Svensona. Ale v některých případech vsadil štáb i na přirozené prostředí, což je příklad hluboké spojovací šachty - ve skutečnosti jde o útroby televizního vysílače Cukrák.

Bez nadsázky lze říci, že se ve filmu sešla plejáda herců tehdy řazených ke špičce, ale rovněž si můžeme všimnout několika zajímavých tváří v pozadí. Aby měl snímek patřičnou "šťávu", objevily se v epizodních rolích tehdejší manekýnky a pohlední muži, mající vytvořit iluzi spokojené komunity. Rozhodně se vyplatí si povšimnout budoucí hvězdy Olinky Bérové či Olly Schober, která tehdy ještě hrála jako Olga Schoberová, pozdějšího slovenského režiséra Martina Ťapáka, hudebníka Karla Duby nebo zpěvačky Věry Křesadlové. Pozici asistenta filmu si tu odbyl pozdější režisér seriálu Rychlé šípy Hynek Bočan, hutnou atmosféru filmu podtrhuje i výrazně "kosmická" hudba, pod níž se podepsal jeden z nejvýraznějších a neprávem opomíjených tvůrců Zdeněk Liška.

Piloti v šachtě Ikárie, tedy vlastně v tubusu vysílače Cukrák (zdroj: Filmové Studio Barrandov)

Ikárie XB-1 mohla a měla být barevná, ale protože byl zvolen formát CinemaScope, nehodil se materiál Agfa (typický modravý nádech), zatímco Kodak byl označen jako příliš drahý, koneckonců náklady na film byly považovány už tak za poměrně vysoké. V tomto sousedství působí zmínka o honorářích pro scénáristu Pavla Juráčka a režiséra Jindřicha Poláka, který tehdy studujícímu Juráčkovi pomáhal, spíše jako vtip (oba dostali jednorázovou částku 25 000 Kčs). 

Snímek, promítaný ve 42 státech světa, včetně USA, kteří si ho do jisté míry upravili dle svých potřeb (zkrácení o 26 minut a překopání českých jmen herců), žije svým životem do dnešních dní. Nákladem zhruba milion korun byla kompletně restaurována a dostalo se jí té cti, že byla vybrána z přibližně tisícovky konkurentů na letošní filmový festival v Cannes do sekce Cannes Classic, kde sklidila nemalý zájem. Sluší se připomenout, že film na svém kontě má jedno ocenění, a sice Zlatou kosmickou loď z Mezinárodního filmového vědeckofantastického festivalu v Terstu v roce jeho vzniku. Pro letošní rok je naplánováno promítání na různých festivalech a kdo si bude chtít připomenout Ikárii XB-1 na velkém plátně, nechť zavítá v červnu letošního roku do pražského kina Světozor, kde může být účastníkem obnovené premiéry.

Hodnocení EuroZprávy.cz: 75 %

IKÁRIE XB-1

Hrají: Zdeněk Štěpánek (kpt. Vladimír Abajev), Radovan Lukavský (por. MacDonald), Otto Lackovič (koordinátor Michal), Jiří Vršťala (pilot Erik Svenson), František Smolík (matematik Anthony Hopkins), Dana Medřická (socioložka Nina Kirova), Miroslav Macháček (Marcel Bernard), Marcela Martínková (Štefa Werbowska), Jaroslav Mareš (Milek Werbowsky), Rudolf Deyl ml. (pilot Ervin Herold), Jozef Adamovič (koordinátor Zdeněk Lorenc), Irena Kačírková (Brigitta), Svatava Hubeňáková (Rena Abajeva), Růžena Urbanová (historička Eva), Jaroslav Rozsíval (palubní doktor).

Scénář: Jindřich Polák, Pavel JuráčekKamera: Jan KališHudba: Zdeněk LiškaRežie: Jindřich Polák

Československo, 1963, 82 min., sci-fi, přístupnýPůvodní premiéra: 26. července 1963

film Ikárie XB-1 festival Cannes RetroRecenze

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy