RECENZE: Nejkrásnější den ve stínu smrti? Má svou sílu i hodnotu

Recenze - Vydejme se na cestu, ve které je hlavní snahou ošálit čas. Právě této veličině se nedostává dvěma nesourodým třicátníkům, kteří touží po poslední "velké ráně", po svém Nejkrásnějším dnu.

Pokud se projdete světovou kinematografií, najdete hned několik příběhů umírajících hrdinů, kteří se chtějí zubaté s kosou ještě na chvíli vzepřít a ukázat jí, že nemá absolutní moc nad časem. Není naším záměrem tu předložit nějaký dlouhý seznam, ale sluší se připomenout snímky jako Jestřábi (Hawks, 1988), Klepání na nebeskou bránu (Knockin' On Heavens Door, 1997) a do jisté míry i drama Griffin a Phoenixová (Griffin And Phoenix: A Love Story, 1976), kteří si mnozí pamatují spíš z deset let starého remake. Je zcela lhostejné, zda má ten či onen snímek základ postavený na hořkém humoru, nadsázce nebo časově vymezené love story.

(zdroj: Bontonfilm.cz)

Andreas by rád hrál na klavír, ale postupné zajizvování plic krátí jeho čas na tomto světě. Pokouší se psát blog o umírání, ale prakticky bez jakéhokoli zájmu, užírá se sebelítostí a s ní také očekává svůj konec. Proto když se objeví ve vedlejším pokoji problematický Benno, je nejdřív zděšen jeho přístupem. Jeho nový soused má diagnostikován nádor na mozku, ale rozhodně odmítá být odevzdaným pacientem. Okamžitě nastíní Andimu svůj plán – seberou fůru peněz a pojedou si naposledy užít, udělají si svůj Nejkrásnější den. Andy se k této možnosti staví skepticky, navíc netuší, že Benno sleduje svůj vlastní cíl – chce se ještě jednou sejít s dcerou Lucy, se kterou jeho exmanželka Mona odjela do Jižní Afriky, kde žije se svým nastávajícím dr. Wüstem. Andimu celou záležitost podá tak, že udělají ze své poslední cesty fantastickou „reportáž", což je argument, na který pochybovačný třicátník skočí. Záhy však i životem ostřílený Benno pochopí, že sehnat hotovost na cestu nebude jen tak. Pomoci musí jeho bohaté známosti na hraně zákona, pak už se dvojice může vydat na africký kontinent. Stále se pozorující Andreas s nezbytnou kyslíkovou lahví a Benno coby neřízená střela působí nemálo komplikací, dokonce stráví noc na rameni jeřábu vysoko nad zemí. A pořád čekají na ten nejkrásnější den. Zdá se, že nepřijde, zvláště když to s Lucy a Monou je poněkud jinak. Ale to není poslední překvapení, které Benna a Andyho čeká.

Pokud máte příběh vystavený na základu, který nedovoluje příliš mnoho variant, přesto se o to tvůrci pokusili. Vystavěli opět nesourodou dvojici, tentokrát v podobě dojemného hypochondra a sebevědomého světáka, jejichž role se postupem času prolínají a občas si i pozice vymění. Pokud by se dalo snímku něco vytknout, pak to je určitá předvídatelnost, že závěr nebude jen o dvojím odchodu z tohoto světa. Snaha autorů zabudovat do tohoto syžetu i nový prvek sice nepůsobí nejpřirozeněji, ale dává mu nový rozměr, kterým se daří ho nasměrovat na odlišnou cestu. Je ovšem otázkou, jestli se tím původní téma příliš nerozmělňuje. Pochopitelně nechybí ani spousta eskapád, ale pokud je film avizován jako komedie, humor, pochopitelně ovlivněný tématem, tu vnímáme spíš podprahově. Za jednu z nejlepších, ne-li nejlepší vůbec, lze považovat scénu s nájemnými děvčaty, při níž si filmoví znalci určitě vzpomenou na jiný komediální snímek Ryba jménem Wanda (A Fish Named Wanda, 1988). Těch odkazů na jiné filmy tu najdeme více, například Bennova choroba se nápadně podobá problémům Ramenáče v u nás kdysi promítaném filmu Velký autobus (The Big Bus, 1976), což není zdaleka jediný případ.

Těžko si představit rozdílnější dvojici (zdroj: Warner Bros.)

V podobných případech je naprosto jasné, že hlavní roli pro sebe ukradnou oba protagonisté, a je potěšitelné, že vedle Floriana Davida Fitze, který si k roli Benna odskakoval z režisérské stoličky, zde předvedl brilantní výkon Matthias Schweighöfer, jenž se divákům poměrně nedávno představil v nepříliš povedeném Chůvákovi (Der Nanny). Zde dokazuje, že dokáže postavit vedle sebe ustrašeného a zároveň mentálně silného jedince. Z dalších tváří si určitě všimneme jediné výraznější ženské postavy – Alexandra Maria Lara se divákům do povědomí mohla zapsat coby Marlene Lauda v Howardových Rivalech (Rush, 2013), ale prostor jí vymezený nedovoluje příliš rozvinout postavu Mony, spíš se soustředí na krásu jejich očí.

Natáčení opravdu probíhalo v Jižní Africe, včetně sídla dr. Wüsta, u nějž bývalá Bennova manželka žije. Hospic byl umístěn do budovy někdejší pedagogické univerzity v Augsburku. I z tohoto výčtu je zřejmé, že lze film rozdělit na dvě základní roviny, ale to vůbec neznamená, že by byl něčím ochuzen. Pochopitelně se dostane i na jisté rozumování nad životem a jeho smyslem, ale není příliš zdlouhavé nebo samoúčelné. Závěr filmu lze přirovnat k tomu, co se praví ve slavné Brianově písni (Brian's Song, 1971), skutečným se stává příběh tehdy, když končí smrtí. Tady se dá očekávat, rozhodně je závěrečná scéna dostatečně jímavá, aby vyvolala i nějakou tu slzu, ale i v tomto případě není tak docela předvídatelná.

Na své si přijdou i milovníci romantických záběrů (zdroj: Warner Bros.)

Nejkrásnější den od zažitého schématu putuje svou vlastní cestou a přechází do polohy přátelství. Nikoli velkého, hlubokého a všeobjímajícího, ale svérázně fungujícího a především uvěřitelného. Můžeme k němu mít výhrady, ale rozhodně ho nelze zpochybňovat. Přestože je to film spíše posmutnělý, může vám hodně dát, což se o mnoha jeho souputnících říci nedá.

Celkové hodnocení: 75 %

DER GEILSTE TAG

Hrají: Florian David Fitz (Benno), Matthias Schweighöfer (Andreas), Rainer Bock (dr. Wüst), Alexandra Maria Lara (Mona), Frederic Linkemann (policista Frederic), Tanja Seiny, Maria Vos (společnice), Robert Nickisch (dr. Reiner), Robert Schupp (právník)

Scénář: Florian David FitzKamera: Bernhard JasperHudba: Siggi Müller, Egon SeidelRežie: Florian David Fitz

Německo, 2016, 113 min., drama, do 12 let nevhodnéPremiéra: 11. srpna 2016 (ČR)

Související

Více souvisejících

film Nejkrásnější den premiéry recenze

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 36 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy