RECENZE: Tim Burton ztrácí dech. Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti zachraňuje pouze Eva Green

RECENZE - Děti jsou naše budoucnost. Jednoduché rčení, které přeneseně říká, že naše ratolesti jednou vyrostou a zestárnou. Co když se ale navždy zaseknou v jednom jediném dni, který prožívají pořád dokola? Co když v rámci této časové smyčky nezestárnou a nezemřou, ale nemohou ji nikdy opustit? A co když se chopí filmového zpracování populárního knižního díla pološílený režisér Tim Burton? Pak to nemůže dopadnout jinak než dobře, pomyslíte si. No, nejásejme předčasně.

Každý z nás slýchával v dětství příběhy o nejrůznějších příšerách a monstrech či lidech s nadpřirozenými schopnostmi. Mladý Jake Portman nebyl výjimkou a příběhům svého dědečka doprovázeným fotografiemi, na nichž jedna dívka létá, druhá má nadlidskou sílu, a další kluk je neviditelný, věřil. V průběhu dospívání však věřit přestal, ale poté, co jeho dědeček zemřel prapodivnou smrtí a Jake skončil v péči psychiatra, věřit znovu začal. Rozhodl se proto navštívit tajemný ostrov na kterém by se podle dědečkova vyprávění měl nacházet sirotčinec, který obývají podivné děti.

Tyto děti jsou všude mezi námi. Mají schopnosti, které jim umožňují létat, ovládat oheň, vzduch i zemi, mohou oživovat mrtvé nebo proměnit lidi v kámen. Kvůli těmto schopnostem vyrůstají v sirotčincích, kde se zastavil čas. Pod ochranou embryn, které o ně pečují, žijí v časových smyčkách a prožívají stále jeden a ten samý den, pořád dokola. Nezestárnou a nezemřou, ale nikdy nebudou v bezpečí. Venku na ně čekají monstra, která je chtějí zabít. Jake díky svým schopnostem, o kterých však netušil, do smyčky vstoupí a seznamuje se právě s těmi podivnými dětmi a jejich vychovatelkou slečnou Peregrinovou. Avšak zlo nikdy nespí a monstra v čele se zlým vědcem jsou Jakeovi v patách a děti i samotná slečna Peregrinová se dostávají do smrtelného nebezpečí.

Fakt, že jde o remake populární stejnojmenné knihy, hned zpočátku filmu ubírá na kráse. Málokdy se povede natočit filmové zpracování natolik dokonale, aby knihu překonalo nebo se jí alespoň vyrovnalo, v případě Sirotčince se však hodí pouze slovní spojení "na motivy". Znalci předlohy se neubrání zklamání ze scén, na které se těšili, ale ve snímku se neobjevily, a naopak odsoudí záběry, které nemají s knihou mnoho společného. Ti, co knižní dílo mladého spisovatele Ransoma Riggse nečetli, tak mají mírně navrch. Naopak ale budou tápat a zřejmě nedocení kvalitu příběhu, který je svým způsobem originální a hlavně zábavný.

Příběh založený na dětských hlavních hrdinech hned zpočátku eliminuje několik stěžejních pilířů, na kterých dnes stojí většina filmů. Nedočkáme se tak žádné velké lovestory či milostných scén. Málokdo by si také troufl děti zabíjet, a tudíž ani krvavé scény nejsou na pořadu dne. Pokud nikoho nenalákaly superschopnosti ani děj, může být poměrně slibným tahákem populární režisér Tim Burton. A jeho rukopis je ve snímku opravdu vidět, do doby, než mu dojde dech. Film by se totiž dal rozdělit na dvě poloviny, z nichž ta první vypadá slibně a nese se v duchu Burtnových klasických snímků, ta druhá však působí zmatečně, směšně a trapně. Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti například obsahuje všeho všudy tři akční scény a právě na nich je ale vidět velký rozdíl mezi první a druhou polovinou filmu.

V jednu chvíli sledujeme souboj oživlých figurek bojujících na ostří nože, a ačkoliv jde pouze o neživé předměty, diváka scéna zaujme a jde nepochybně vidět Burtonovo dílo. O něco později na scénu nastoupí monstra, která svými rozměry, čepelemi místo končetin a mnoha jazyky sice působí typicky Burtonovsky, strach z nich ale moc nejde. Finální scéna pak zahazuje jakoukoliv temnou a po mnoho desítek minut budovanou atmosféru a působí jako z černobílé grotesky, s tím rozdílem, že je až moc barevná. Nutno přiznat, že tvůrci filmu se museli vypořádat s faktem, že monstra vidí pouze Jake, jejich řešení ale není příliš šťastné.

Zdroj: YouTube

Burton se svou oblibou v šílenostech a podivných lidech vůbec, nijak netají. Střihoruký Edward, Batman, Alenka v říši divů, Karlík a továrna na čokoládu nebo Ospalá díra sice nejsou pro každého stravitelné, dokáží ale pobavit a zaujmout. Sirotčinec je v tomto ohledu výjimkou a tam, kde by měl bavit, přicházejí zmatené scény s časovými smyčkami a cestováním do minulosti. Nešťastně působí i fakt, že si scénáristé vypůjčili některé kulisy z druhého dílu knihy. Anglie třesoucí se strachy před nálety nacistických vojsk za druhé světové války a klauni a kolotoče zkrátka nejdou dohromady.

Sirotčinec sice není o superhrdinech, je ale o dětech, a ty tvoří hlavní herecké obsazení. Té nejdůležitější role se chopil mladý Asa Butterfield, který není před kamerou žádným nováčkem. Postavu Jaka bezesporu ztvárnil nejlépe jak dovede, bohužel to ale nestačilo. Ne, že by byl špatný herec, měl ale raději zůstat u emotivnější Enderovy hry, tady ho bohužel zastínila celá řada dalších herců, kteří se nebáli dát svým emocím větší průběh. Špatně si nevedla například Ella Purnell v roli Emmy Bloomové, ani ona ale nedosáhla kvalit dvou hlavních představitelů "dospěláckých rolí", a sice Samuela L. Jacksona v roli největšího záporáka, a perfektní Emmy Green, která se chopila postavy samotné slečny Peregrinové. A nutno dodat, že opravdu přesvědčivě a zábavně.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti pokryl na jednu stranu vše, co by měla správná novodobá městská fantasy obsahovat. Dočkáme se monster, cestování časem, oživlých mrtvých, temné atmosféry a velké spousty lidí kolem, kteří o světě podivných nic netuší. Jako celek ale film nepůsobí přesvědčivě a chybí mu nejen náboj, ale hlavně atmosféra, která se ztrácí v záplavě zbytečností. Snímek zkrátka působí jako slepenec speciálních efektů s osekaným dějem, které jsou bez většího smyslu nahuštěny do zhruba dvou hodin. Nutno přiznat, že napínavých, ale doprovázených hořkou pachutí zklamání.

Celkové hodnocení: 70%

SIROTČINEC SLEČNY PEREGRINOVÉ PRO PODIVNÉ DĚTI

FantasyUSA, 2016, 128 min

Režie: Tim BurtonPředloha: Ransom Riggs (kniha)Scénář: Jane GoldmanKamera: Bruno DelbonnelHudba: Michael Higham, Matthew MargesonHrají: Eva Green, Samuel L. Jackson, Asa Butterfield, Ella Purnell, Allison Janney, Chris O'Dowd, Terence Stamp, Rupert Everett, Milo Parker, Kim Dickens, Judi Dench, Ella Wahlestedt, Pixie Davies, O-Lan Jones, Scott Handy, Nicholas Amer, Jason Redshaw, Patricia Winker, Kornelia Horvath

film Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti Tim Burton (režisér) recenze

Aktuálně se děje

před 53 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy