5+1 způsob, jakým Rogue One "vylepšila" staré Star Wars

Praha – Ať už se vám nový příběh ze světa Hvězdných válek líbil, nebo ne, jedno je jisté – posádka Rogue One svým dobrodružstvím navždy změnila způsob, jakým budeme na původní filmy nahlížet. Nejvíce se chapadla doplňků a úprav přisála k původním Star Wars – Nové naději. Jak by také ne, Epizoda IV je na nejnovější přírůstek do světa největšího z filmových fenoménů velmi hladce napojena jak chronologicky, tak příběhem. Pojďme se tedy společně podívat na způsoby, jimiž Rogue One: Star Wars Story rozšířila kánon. Varování – článek vyzrazuje děj Rogue One.

Mnoho našich agentů zemřelo, aby získalo tyto plány

Nevinná věta, jejíž váhu si v Epizodě IV pomalu ani neuvědomíme. Oproti tomu, co vidíme v Rogue One. Počet obětí pokusu zcizit plány Hvězdy smrti se šplhá do desítek, ne-li do stovek rebelů. Kromě bezejmenných hrdinů: zaměnitelných výsadkářů, pilotů stíhaček, důstojníků na křižnících či obyčejných údržbářů na týchž lodích pocítí Aliance i fanoušci ztrátu všech hlavních hrdinů první hrané ne-Epizody.

Pokud si divák k těmto postavám vytvořil alespoň nějaký citový vztah, může se na konci filmu cítit jako Dave Lister v první epizodě černohumorného Červeného trpaslíka: „Jyn Erso?“ „Je mrtvá, Dave.“ „A co K-2SO?“ „Umřel Dave, všichni umřeli.“ „Ale Chirrut Îmwe neumřel.“ „Umřel. Všichni jsou mrtví, Dave.“ „Takže i Cassian a Saw Gerrera a Baze Malbus?“ „Ano, Dave, ti jsou mrtví. Všichni jsou mrtví.“

Rebelové získali první velké vítězství nad Galaktickou říší zla

Tuto informaci se dozvíme v úvodních titulcích k Nové naději. Že povstalci už párkrát uspěli, ponechme stranou. Důležité zde je, že si divák může z původní trilogie udělat o Alianci zcela mylnou představu. Několik umouňených trosek skrývajících se v džungli? Ale kdeže. Disciplinovaná a dobře organizovaná armáda vesmírných guerill, která se sice s každou další bitvou více a více ztenčuje, ale stále je schopná narychlo naplánovat a uskutečnit přepad jednoho z nejstřeženějších strategických center Impéria.

Psali jsme: RECENZE: "Vložený" příběh Star Wars Story: Rogue One útočí na srdce fanoušků kultu Tarkin je frajer

Proč je generál Tarkin respektovaný samotným Darth Vaderem, jehož má podle slov princezny Leiy na vodítku, sice diváci znalí animovaných seriálů Star Wars: Povstalci a Star Wars: Klonové války dávno vědí (nemluvě o čtenářích knih), ovšem pro nás, co jsme dosud žili pouze ságou rodu Skywalkerů, mohl být tento paradox záhadou. Proč jeden z největších padouchů historie filmu a možná nejsilnější Jedi/Sith, který kdy žil, poslouchá stárnoucího pána s mrtvým pohledem a obličejem herecké legendy Petera Cushinga?

Odpověď je prostá – Tarkin je brilantní stratég, jehož chladnokrevná bezohlednost se může měřit i s tou Vaderovou. V Rogue One tahá za nitky a i přes jeho gumový CGI obličej z něj jde strach. To díky společnému úsilí těchto dvou mužů byly během klonových válek zbytky Republiky poraženy a poslední z Jediů, kteří přežili Rozkaz 66 zabiti.

Mustafar – lázně pro každého (polorobotického superpadoucha)

Pamatujete si lávovou planetu, na níž v Pomstě Sithů Obi Wan rozporcoval Anakina a nechal ho uhořet? Tak přesně tam si přeživší zmrzačený Darth Vader zařídil své padoušské doupě. Když pomineme, že je toto místo takříkajíc hustodémonsky krutopřísně stylové, mnoho lidí to jistě překvapilo. Anakin byl vždy pyšný a sebevědomý a málokdo by čekal, že se zabydlí právě v místě své největší porážky. Inu, vypadá to, že mladý Skywalker se ztrátou končetin zklidněl a možná i zmoudřel.

Z Nové naděje a knih víme, že Lord Vader prožívá nepopsatelné bolesti a že bez svého obleku přežije pouze ve své meditační komoře. V jak špatném stavu ale jeho tělo je jsme až dodnes neměli šanci spatřit. Zmíněná meditační komora je ale pouze cestovní verzí zařízení, v němž tráví čas na Mustafaru. Zde svým bolestem ulevuje v nádrži podobné té, která zachránila život jeho synovi v Impériu poté, co málem umrznul na ledové planetě Hoth. Právě v ní můžeme vidět rozsah jeho zranění poprvé od chvíle, kdy jeho ohořelé tělo našel na konci Epizody III Darth Sidious.

Chyba, která fanouškům nedala spát celá desetiletí

Star Wars jsou sice nejdříve vesmírnou fantasy a až potom sci-fi, ale přesto. Jak je možné, že jediný zásah blasterem dokáže zničit vesmírnou stanici o velikosti měsíce?! To si té přímé cesty ke generátoru nikdo nevšimnul?!

Inu, všimnul. Ba co víc, on ji tam takto vložil úmyslně. Proto až budete příště sledovat pokus Lukea o zničení první Hvězdy smrti, zkuste pro jednou namísto shovívavého protočení panenek v sloup vzpomenout na skutečného hrdinu Rogue One: A Star Wars Story, Galena Ersa. Ten po vzoru svého jmenovce, doktora Galéna z dramatu Karla Čapka Bílá nemoc, odmítl podpořit hrůzovládu galaktického Impéria nejdokonalejší zbraní hromadného ničení, jakou kdy jistá předaleká galaxie spatřila, a když už byl skrze výhružky donucen Hvězdu smrti sestrojit, neopomněl do ní přidat pojistku. Také on se řadí mezi nešťastné oběti znovuobnovení svobody ve vesmíru.

Jak se opovažujete přerušit diplomatickou misi na Alderan?

Když na konci příběhu Jyn Erso a spol. vstoupila fanouškům notoricky známá loď do hyperprostoru, aby odvezla Princeznu Leiu i s plány Hvězdy smrti do bezpečí, mnoho lidí bylo zmateno. Nabízela se totiž možnost, že mezi koncem Rogue One a začátkem Nové naděje není více jak pár minut, maximálně hodin. V tom případě musíme obdivovat celou posádku lodi, neboť to, s jakou chladnokrevností všichni informovali toho strašáká v černé zbroji, že jsou na diplomatické misi, i když museli dobře vědět, že byli pronásledováni přímo z bitvy, chce nervy z adamantia, vůli mistra Yody a škodolibost Albuse Brumbála.

Jenže… jenže vesmírné koráby tohoto typu jsou vyráběny sériově a časový údaj jsme také nikde nedostali. Mezi těmito dvěma událostmi mohou být celé dny, možná i měsíce. Proto musíme být s označením princezny Leiy za největšího trolla v historii sci-fi přeci jen opatrní.

Všimli jste si dalších momentů, které nějak mění způsob, jakým budeme vnímat starší filmy? Nebojte se o ně podělit pod článkem.

Související

Více souvisejících

film Rogue One: A Star Wars Story film Star Wars

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy