5+1 způsob, jakým Rogue One "vylepšila" staré Star Wars

Praha – Ať už se vám nový příběh ze světa Hvězdných válek líbil, nebo ne, jedno je jisté – posádka Rogue One svým dobrodružstvím navždy změnila způsob, jakým budeme na původní filmy nahlížet. Nejvíce se chapadla doplňků a úprav přisála k původním Star Wars – Nové naději. Jak by také ne, Epizoda IV je na nejnovější přírůstek do světa největšího z filmových fenoménů velmi hladce napojena jak chronologicky, tak příběhem. Pojďme se tedy společně podívat na způsoby, jimiž Rogue One: Star Wars Story rozšířila kánon. Varování – článek vyzrazuje děj Rogue One.

Mnoho našich agentů zemřelo, aby získalo tyto plány

Nevinná věta, jejíž váhu si v Epizodě IV pomalu ani neuvědomíme. Oproti tomu, co vidíme v Rogue One. Počet obětí pokusu zcizit plány Hvězdy smrti se šplhá do desítek, ne-li do stovek rebelů. Kromě bezejmenných hrdinů: zaměnitelných výsadkářů, pilotů stíhaček, důstojníků na křižnících či obyčejných údržbářů na týchž lodích pocítí Aliance i fanoušci ztrátu všech hlavních hrdinů první hrané ne-Epizody.

Pokud si divák k těmto postavám vytvořil alespoň nějaký citový vztah, může se na konci filmu cítit jako Dave Lister v první epizodě černohumorného Červeného trpaslíka: „Jyn Erso?“ „Je mrtvá, Dave.“ „A co K-2SO?“ „Umřel Dave, všichni umřeli.“ „Ale Chirrut Îmwe neumřel.“ „Umřel. Všichni jsou mrtví, Dave.“ „Takže i Cassian a Saw Gerrera a Baze Malbus?“ „Ano, Dave, ti jsou mrtví. Všichni jsou mrtví.“

Rebelové získali první velké vítězství nad Galaktickou říší zla

Tuto informaci se dozvíme v úvodních titulcích k Nové naději. Že povstalci už párkrát uspěli, ponechme stranou. Důležité zde je, že si divák může z původní trilogie udělat o Alianci zcela mylnou představu. Několik umouňených trosek skrývajících se v džungli? Ale kdeže. Disciplinovaná a dobře organizovaná armáda vesmírných guerill, která se sice s každou další bitvou více a více ztenčuje, ale stále je schopná narychlo naplánovat a uskutečnit přepad jednoho z nejstřeženějších strategických center Impéria.

Psali jsme: RECENZE: "Vložený" příběh Star Wars Story: Rogue One útočí na srdce fanoušků kultu Tarkin je frajer

Proč je generál Tarkin respektovaný samotným Darth Vaderem, jehož má podle slov princezny Leiy na vodítku, sice diváci znalí animovaných seriálů Star Wars: Povstalci a Star Wars: Klonové války dávno vědí (nemluvě o čtenářích knih), ovšem pro nás, co jsme dosud žili pouze ságou rodu Skywalkerů, mohl být tento paradox záhadou. Proč jeden z největších padouchů historie filmu a možná nejsilnější Jedi/Sith, který kdy žil, poslouchá stárnoucího pána s mrtvým pohledem a obličejem herecké legendy Petera Cushinga?

Odpověď je prostá – Tarkin je brilantní stratég, jehož chladnokrevná bezohlednost se může měřit i s tou Vaderovou. V Rogue One tahá za nitky a i přes jeho gumový CGI obličej z něj jde strach. To díky společnému úsilí těchto dvou mužů byly během klonových válek zbytky Republiky poraženy a poslední z Jediů, kteří přežili Rozkaz 66 zabiti.

Mustafar – lázně pro každého (polorobotického superpadoucha)

Pamatujete si lávovou planetu, na níž v Pomstě Sithů Obi Wan rozporcoval Anakina a nechal ho uhořet? Tak přesně tam si přeživší zmrzačený Darth Vader zařídil své padoušské doupě. Když pomineme, že je toto místo takříkajíc hustodémonsky krutopřísně stylové, mnoho lidí to jistě překvapilo. Anakin byl vždy pyšný a sebevědomý a málokdo by čekal, že se zabydlí právě v místě své největší porážky. Inu, vypadá to, že mladý Skywalker se ztrátou končetin zklidněl a možná i zmoudřel.

Z Nové naděje a knih víme, že Lord Vader prožívá nepopsatelné bolesti a že bez svého obleku přežije pouze ve své meditační komoře. V jak špatném stavu ale jeho tělo je jsme až dodnes neměli šanci spatřit. Zmíněná meditační komora je ale pouze cestovní verzí zařízení, v němž tráví čas na Mustafaru. Zde svým bolestem ulevuje v nádrži podobné té, která zachránila život jeho synovi v Impériu poté, co málem umrznul na ledové planetě Hoth. Právě v ní můžeme vidět rozsah jeho zranění poprvé od chvíle, kdy jeho ohořelé tělo našel na konci Epizody III Darth Sidious.

Chyba, která fanouškům nedala spát celá desetiletí

Star Wars jsou sice nejdříve vesmírnou fantasy a až potom sci-fi, ale přesto. Jak je možné, že jediný zásah blasterem dokáže zničit vesmírnou stanici o velikosti měsíce?! To si té přímé cesty ke generátoru nikdo nevšimnul?!

Inu, všimnul. Ba co víc, on ji tam takto vložil úmyslně. Proto až budete příště sledovat pokus Lukea o zničení první Hvězdy smrti, zkuste pro jednou namísto shovívavého protočení panenek v sloup vzpomenout na skutečného hrdinu Rogue One: A Star Wars Story, Galena Ersa. Ten po vzoru svého jmenovce, doktora Galéna z dramatu Karla Čapka Bílá nemoc, odmítl podpořit hrůzovládu galaktického Impéria nejdokonalejší zbraní hromadného ničení, jakou kdy jistá předaleká galaxie spatřila, a když už byl skrze výhružky donucen Hvězdu smrti sestrojit, neopomněl do ní přidat pojistku. Také on se řadí mezi nešťastné oběti znovuobnovení svobody ve vesmíru.

Jak se opovažujete přerušit diplomatickou misi na Alderan?

Když na konci příběhu Jyn Erso a spol. vstoupila fanouškům notoricky známá loď do hyperprostoru, aby odvezla Princeznu Leiu i s plány Hvězdy smrti do bezpečí, mnoho lidí bylo zmateno. Nabízela se totiž možnost, že mezi koncem Rogue One a začátkem Nové naděje není více jak pár minut, maximálně hodin. V tom případě musíme obdivovat celou posádku lodi, neboť to, s jakou chladnokrevností všichni informovali toho strašáká v černé zbroji, že jsou na diplomatické misi, i když museli dobře vědět, že byli pronásledováni přímo z bitvy, chce nervy z adamantia, vůli mistra Yody a škodolibost Albuse Brumbála.

Jenže… jenže vesmírné koráby tohoto typu jsou vyráběny sériově a časový údaj jsme také nikde nedostali. Mezi těmito dvěma událostmi mohou být celé dny, možná i měsíce. Proto musíme být s označením princezny Leiy za největšího trolla v historii sci-fi přeci jen opatrní.

Všimli jste si dalších momentů, které nějak mění způsob, jakým budeme vnímat starší filmy? Nebojte se o ně podělit pod článkem.

Související

Více souvisejících

film Rogue One: A Star Wars Story film Star Wars

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy