Píseční červi se vrací. Kdo natočí legendární Dunu? Pouští se nese jméno čím dál oblíbenějšího Kanaďana

Hollywood – Jeden z nejvlivnějších vědeckofantastických románů všech dob změnil před více než padesáti lety tvář žánru. Od té doby si Dunu, písečný dort mnoha vrstev a poselství, oblíbily miliony čtenářů nejen fantastiky. Příběh vesmírného šlechtického rodu Atreidů se dosud pokusili na velké plátno převést pouze dva režiséři. Před měsícem ale oznámilo studio Legendary, že se v podstatě nezfilmovatelnou klasiku pokusí oživit po svém. Tuto středu se pak na povrch vynořilo jméno prvního zvažovaného režiséra.

Zatímco svébytná adaptace mistra všech podivínů Davida Lynche z roku 1984 rozdělila publikum na dvě poloviny (v té době ještě mladý nadějný filmař, prorazivší svojí prvotinou Mazací hlava, naprosto rezignoval na věrnost předloze a pojal celý film takříkajíc po lynchovsku), trojice devadesátiminutových TV filmů z roku 2000, přestože se snažila držet románu zuby nehty, prošuměla obrazovkami téměř bez povšimnutí. Našince může alespoň hřát u srdce, že si režisér John Harrison (Kniha krve) pro natáčení zvolil barrandovské ateliéry a českou stopu zde zastupovali také někteří tuzemští herci včetně Miroslava Táborského (seriál Atentát).

The Hollywood Reporter včera přišel s informací, že studio Legendary, které teprve minulý měsíc speciálně zakoupilo k dílu zesnulého spisovatele, novináře a ekologa Franka Herberta práva, zvažuje pověřit uskutečněním projektu kanadského režiséra Denise Villeneuva (Příchozí). Ten, pokud je informace pravdivá a vše půjde hladce, by se mohl do příprav vrhnout velmi brzy. Vždyť ten kromě Blade Runnera 2049, který bude mít premiéru příští rok, a už teď je z velké časti hotový, není zatím napevno spojován s žádným jiným projektem. A vzhledem ke Kanaďanově vytrvalé snaze z posledních let vyprodukovat jeden film ročně, nezůstanou stránky jeho diáře pro rok 2018 moc dlouho prázdné.

Psali jsme: Blade Runner 2049: Sní Harrison Ford stále o elektronických ovečkách?

Stále se neví, má-li být výsledný produkt film, minisérie, nebo seriál – a možná to zatím netuší ani v Legendary Pictures, ale jedno je jisté – nejnovější verze Duny se nepřikrade nesměle po špičkách, jako tomu bylo se zmíněnou neúspěšnou trilogií. Ne, tentokrát se jezdci na olbřímích červech přeženou světem jako písečná bouře.

Psali jsme: RECENZE: První kontakt s mimozemšťany. Nejlepší letošní sci-fi Příchozí (Arrival, 2016) je neopakovatelným filmovým zážitkem

Villeneuve zní jako skvělá volba. Letošním hitem Příchozí dokázal, že mu chytrá sci-fi sedí, a očekává se, že tuto pravdu potvrdí i novým příběhem ze světa replikátorů a jejich lovců. Otázkou je, bude-li se chtít všestranný devětačtyřicátník potřetí v řadě ponořit do vod téhož žánru. Vždyť studia ráda škatulkují a doposud srdnatě se bránící Villeneuve by se mohl stát jejich příští obětí. Na druhou stranu nabídka převést na stříbrné plátno dílo, které v sobě mísí dobrodružný příběh, zapeklité politické machinace (fráze plány v plánech jiných plánů se stala mantrou mnoha mladším spisovatelům), citlivě a přesvědčivě podané ekologické poselství a silné uvěřitelné postavy, se jen tak neodmítá.

Související

logo filmu Blade Runner: 2049

Blade Runner 2049: Sní Harrison Ford stále o elektronických ovečkách?

Hollywood: Před osmi lety znovu popadl klobouk a bič, loni se na stará kolena proletěl napříč předalekou galaxií. V roce 2017 se Harrison Ford vrátí také ke své třetí ikonické roli. Jeho Rick Deckard v dvaaosmdesátém postřílel pár androidů a zmizel v západu slunce (který ale přes všechny ty reklamní neony a hustý smog nevidět). Teď se v nejnovějším traileru na film Blade Runner 2049 vrací.

Více souvisejících

Denis Villeneuve film Duna Frank Herbert

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy