RECENZE: Špunti na vodě plují ve vlnách dobré zábavy a vděčného humoru

I když doba ještě není zcela ideální pro vodáky, ač se první řeky jejich náporu otvírají, komedie jak vystřižená z knížek Zdeňka Šmída není na roční době závislá. Dobrou náladu lze totiž dávkovat kdykoliv.

Komedii století režisérky Marie Poledňákové S tebou mě baví svět (1982) asi má v dobré paměti mnoho z nás a onen kouzelný příběh tří rodin a jejich dětí i po pětatřiceti letech dýchá příjemným nadhledem a originalitou. Podobnou formu příběhu si možná právě pro onu neopakovatelnost nikdo netroufl v širším záběru zopakovat. Špunti na vodě ještě zdaleka nemířili do kin a už se objevily první ohlasy, že se oné legendě svým pojetím hodně přibližují. Nuže, jaká je pravda?

(zdroj: Bioscop)

Václav a Lada Veselí chystají zlatou svatbu a jejími hosty mají být i synové David a Igor s manželkami Alicí a Nelou. Navíc se má po letech vrátit z Kanady do vlasti i synovec Ondřej. Muži si už plánují svou tradiční "vodu", ovšem dámy jim chtějí Sázavu zatrhnout. Jak David (oprava komínu), tak Igor (slib zahraniční dovolené) nesplní, co svým ženám odkývali, ani Ondra doprovázený přítelkyní Zlaticou, nemá nejlepší návrat a jeho setkání s dcerou Eliškou vede k dalšímu ochlazení vztahů. Nakonec se ženské trio rozhodne - ony si udělají výlet na kolech a muži s dětmi po týdnu přijedou vlakem k rodičům za nimi. Sotva vůz naložený dámami a koly zmizí, trojice pánů se sedmi dětmi vyráží - jak jinak než na vodu. Pobyt na Sázavě přináší pochopitelně plno zajímavých zážitků, malérů, lokálních bitek s dvojicí mladíků, sjíždění jezů, do toho se prolíná křižující cesta, na níž Alice, Nela a Zlatica často brázdí cesty v blízkosti svých partnerů, aniž by o tom jedna nebo druhá strana tušila. Je vcelku logické, že dojde k dramatickému vyústění, ale protože se jedná o komedii, nakonec se všichni s tušeným vyznáním sejdou na rodinném statku k původní oslavě.

Tvůrci filmu zcela určitě nechtěli přejímat větší či menší pasáže ze zmíněného filmu S tebou mě baví svět, ostatně je tu zásadní rozdíl v prostředí a čase (hory a voda, zima a léto), ale některé spojovací prvky stejně najdeme, především ten, že děti jsou v péči otců, tedy podle zažitého povědomí té méně zodpovědné veličiny. Je to ale součást příběhu, nejde v žádném případě o zapracované oslí můstky, jen ti, kteří mají onu 35 let starou komedii v malíčku, najdou scény dost podobné. Důležité ale je, že použitý humor působí a jsem si téměř stoprocentně jist, že hláška "Holky, zatáčíme doleva" bude jedním ze signifikantních momentů filmu. Oněch špílců a slovních přestřelek najdeme mnohem více, přitom nepůsobí vyumělkovaně a samoúčelně. Nemá cenu si namlouvat, že je vše brilantně křišťálové, ale nálada celého snímku je taková, že některé nedostatky můžeme s klidným svědomím přehlédnout. 

Natáčení vůbec nebylo jednoduchou věcí a realizaci mnohokrát zkomplikovaly potíže, na první pohled absurdní. Jedním z nich byl nedostatek vody. Proto museli kaskadéři v neoprénech do vody a pečlivě krytí před kamerou posouvat lodě po stojatých vodách (pro tuto situaci mají vodáci termín "volej"), stejně jako při sjíždění šlajsen byli po ruce, kdyby náhodou došlo k dramatické situaci mimo plán. Natáčelo se na skutečné Sázavě, pozorní diváci bez problémů dešifrují zámek Český Šternberk a nedaleký Masarykův tábor YMCA v Soběšíně. Zdaleka to nejsou jediné, ale jedny z hlavních lokalit. Málokdo asi ví, že pro herce nebyla vodácká "latina" ničím neznámým, protože na DAMU se dokonce povinně absolvuje dvoutýdenní letní kurs a dokonce se z něj skládá zápočet.

Posuzovat herecké výkony je krajně strastiplné - opravdu není možné s čistým svědomím říci, zda jsou lepší pánové nebo dámy. Vlastně to ani není zapotřebí. Není třeba herce nijak zvlášť zpovídat, z výsledku je vidět, že je natáčení bavilo a jejich výkon, navzdory poměrně značné fyzické námaze, byl uvolněný a plný zaujetí. Přitom ani jeden z otcovských protagonistů nemusel nijak zvlášť přehrávat, přetvářet se do tatínkovské role. Podle svědectví Hynka Čermáka k tomu hodně napomohly i představitelé dětských rolí, dokonce jim vysekl poklonu v tom duchu, že mnohokrát měli dospělí co dělat, aby dětem stačily. Byli mezi nimi už někteří ostřílení borci, za všechny můžeme jmenovat Filipa Antonia, který si renomé vybudoval už loni ve snímku Jak básníci čekají na zázrak. Další z jeho zkušených malých kolegyň, Nelly Řehořová (Pohádky pro Emu, Strašidla), se prezentovala i jako zpěvačka. Společně s Michalem Hrůzou nahráli píseň Sázava, jejímž je Michal autorem - skladba zazní pod závěrečnými titulky.

Pokud zvolíte Špunty na vodě jako způsob příjemně stráveného času v kině, určitě nebudete litovat, možná v některých místech poznáte sebe sama a rozhodně najdete hodně míst, ve kterých se upřímně zasmějete. Ne každé komedii se to podaří, v tomto případě nelze hovořit o salvách smíchu, ale o dobré, příjemné, jednoduše vystavěné zábavě. Tenhle film si na nic nehraje, proto se dá - a poprávu - očekávat jeho úspěch. Rozhodně by nebyl nezasloužený.

Celkové hodnocení: 75 %

ŠPUNTI NA VODĚ

Hrají: Hynek Čermák (David Veselý), Jiří Langmajer (Igor Veselý), Pavel Liška (Ondřej Veselý), Anna Polívková (Alice Veselá), Tatiana Vilhelmová (Nely Veselá), Jana Kvantiková (Zlatica), Arnošt Goldflam (Václav Veselý), Dana Syslová (Lada Veselá), Kateřina Coufalová (Eliška Veselá), Ján Jackuliak (Laco).

V dětských rolích: Karolína Kočí, Nelly Řehořová, Filip Antonio, Viktor Antonio, Karolína Morschlová, Antonín Holoubek

Scénář: Marcel BystroňKamera: Pavel BerkovičHudba: Ondřej BrousekRežie: Jiří Chlumský

ČR, 2017, 83 min., rodinná komedie, přístupnáPremiéra: 13. dubna 2017

Související

První část natáčení nové rodinné komedie Špunti na vodě je u konce (foto:  Alžběta Orten, Vojtěch Resler)

Špunty na vodě vidělo během Velikonoc přes 80 tisíc diváků

Praha – Nová česká komedie Špunti na vodě vstoupila do kin minulý čtvrtek a během prodlouženého velikonočního víkendu ji v kinech vidělo přes 80 tisíc diváků. Letní komedie režiséra Jiřího Chlumského vypráví o třech otcích, kteří se nehodlají vzdát svého plánu na pánskou jízdu a rozhodnou se sjet Sázavu i se sedmi dětmi. V hlavních rolích se objevili Jiří Langmajer, Pavel Liška, Tatiana Vilhelmová nebo Anna Polívková.

Více souvisejících

film Špunti na vodě Hynek Čermák (herec) Jiří Langmajer Pavel Liška Tatiana Vilhelmová Anna Polívková Jiří Chlumský (režisér) Vodáci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy