RECENZE: Nenápadná Lady Macbeth jako psychopatická (a mnohem sympatičtější) verze Anny Kareniny

RECENZE – Ve snímku natočeném podle črty ruského spisovatele Nikolaje Leskova sledujeme příběh ženy, která neštěstí v manželství řeší avantýrou s živelným čeledínem. Oproti podobným příběhům však Lady Macbeth za svou lásku bojuje. A zabíjí.

V polovině 19. století jsou dcery nižších anglických šlechticů stále považovány pouze za obchodní artikl. Jednou takovou dívkou provdanou proti své vůli je také Katheryne (Florence Pughová), s níž se seznámíme právě v její svatební den. Přiměřeně inteligentní svobodomyslná dívka brzy zjišťuje, že o ni její muž Alexander (Paul Hilton) má nulový zájem. Když ovšem jak on, tak její despotický tchán toužící po dědici (veterán vedlejších rolí Christopher Fairbank) odjedou na několik týdnů pryč za svými povinnostmi, otiskovaná panička se seznámí s nádeníkem Sebastianem (Cosmo Jarvis). Touha přeroste ve vzájemnou lásku a žádný z utiskovatelů, co by se dvojici milencům rozhodl postavit do cesty, si nemůže být jistý svým životem.

Lady Macbeth pracuje s prověřeným tématem citové i fyzické osamělosti a touhou získat zpět vlastní život. Více než romantickým filmem je dramatem, osobním příběhem ženy, která se ziskem spřízněné duše nabývá většího a většího sebevědomí. Katheryne si na začátku získá divácké sympatie jak neperspektivním osudem, tak svou povahou – mírnou, avšak již od počátku se snažící o malé rebelie.

Šlechtična zapůsobí také díky neznámé Florence Pughové. Talentovaná Britka má svoji kariéru teprve před sebou, její decentní, ale jímavé ztvárnění Katheryne ovšem dokazuje, že má, na čem stavět. Ona své postavě rozumí – a obnažuje ji tak i před divákem.

Obecně všichni herečtí představitelé (a že jich ve filmu moc není, alespoň jedné výraznější scény se dočká jen sedm postav) předvedli solidní výkony. Komorní až minimalistické, to ano, žádné excentrické výbuchy, ale právě proto dokonale padnoucí do předšitého kabátu filmu. Snad jen Cosmo Jarvis v jedné či dvou emotivnějších scénách působil, že by nic patetičtějšího ani nebyl schopen prodat.

Ona tedy celá Oldroydova režie zůstávala decentní. Ať už budeme hovořit o skromné scénografii (vystačíme si prakticky jen s několika místnostmi spoře vybaveného venkovského panství, přilehlým lesíkem a slatinami), množství informací, které se o jednotlivých postavách dozvíme (ve své první polovině se s námi snímek dokonce nepodělí téměř o nic, kolikrát dokonce ani nenaznačuje) nebo o tiché hudbě. Ta často mlčí úplně a na diváka tak může plnou silou dolehnout emocionální tíha konkrétní situace – ať už mluvíme o smutku, trapnosti, studu, nebo pocitu triumfu.

Přestože bych výpravu Lady Macbeth označil za skromnou, neznamená to, že by nebyla působivá. Naopak. Strohé kostýmy vypadají perfektně a nedostatek nábytku, honosných jídel i služebnictva vizuálně podporuje ponurou odloučenost panství od civilizace. Navíc je vše zarámováno dokonalou kamerou Ariho Wegnera, která svými širokými vzdušnými záběry kolikrát spíš maluje – krajinky, portréty, momentky, … Snímek zkrátka vypadá přesně tak, jak by správná „dobovka“ vypadat měla.

O dokonalosti bohužel nemůžeme mluvit u logiky chování hlavních hrdinů. Katherine se Sebastianem se chovají, jako by byli pány světa a nemuseli se skrývat – a pak jsou překvapeni, že tomu tak není. Spolu s poněkud přemrštěnou stopáží (ano, některé lyrické scény jsou natahované právě proto, abychom pocítili nudu, kterou prožívá i mladá ženuška, ale to neznamená, že jich musí být tolik i v druhé polovině filmu) se jedná ale o jediné faktické výtky, které bych k filmu měl.

Na Lady Macbeth je nejlepší fakt, že nám předkládá hlavní hrdinku jako komplexní a samostatnou osobnost. Zároveň se ale neobtěžuje přilévat divákovi do černého earl greye přílišné množství kravského vysvětlování a sladké doslovnosti. Je tak na každém, aby snímek vstřebal a interpretoval motivace jednotlivých postav. Pravděpodobně se ale nejedná o film, který budete chtít vidět víckrát než jednou – ne snad pro přílišnou depresivnost, ale prostě proto, že nehledě na to, jaký dojem udělá, tolik neutkví. Máte-li ale slabost pro kostýmní dramata, ženský uděl nebo přírodní krásy staré Anglie, návštěvy kina nebudete litovat.

Poznámka pro literární fanoušky na závěr: Stejně jako původní črta, také film (pro potřeby filmařů přesunutý z Ruska do Anglie) silně připomíná dva klasické romány. Zatímco o dekádu mladší Flaubertovou Paní Bovaryovou se Leskov dost možná inspiroval, Tolstého Annu Kareninu svým dílem Lady Macbeth Mcenského újezdu o pár let předstihl. Název samozřejmě odkazuje na shakespearovskou královnu, která svého muže přiměje ke spáchání královraždy a uzmutí skotského trůnu.

 

Celkové hodnocení: 75 %.

Lady Macbeth (2016)

Hrají: Florence Pugh, Cosmo Jarvis, Paul Hilton, Naomi Ackie, Christopher Fairbank a další

Režie: William Oldroyd

Scénář: Alice Birch

Kamera: Ari Wegner

Hudba: Dan Jones

Velká Británie / 89 minut / drama

film Lady Macbeth recenze Florence Pugh kostýmní drama aristokracie

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin

Španělsko čelí ničivým záplavám, které si dosud vyžádaly přes dvě stě obětí a zanechaly desítky tisíc lidí bez domova či přístupu k základním službám. V reakci na tuto přírodní katastrofu španělský premiér Pedro Sánchez nařídil největší mírové nasazení vojenských jednotek v historii země.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy