RECENZE: Nenápadná Lady Macbeth jako psychopatická (a mnohem sympatičtější) verze Anny Kareniny

RECENZE – Ve snímku natočeném podle črty ruského spisovatele Nikolaje Leskova sledujeme příběh ženy, která neštěstí v manželství řeší avantýrou s živelným čeledínem. Oproti podobným příběhům však Lady Macbeth za svou lásku bojuje. A zabíjí.

V polovině 19. století jsou dcery nižších anglických šlechticů stále považovány pouze za obchodní artikl. Jednou takovou dívkou provdanou proti své vůli je také Katheryne (Florence Pughová), s níž se seznámíme právě v její svatební den. Přiměřeně inteligentní svobodomyslná dívka brzy zjišťuje, že o ni její muž Alexander (Paul Hilton) má nulový zájem. Když ovšem jak on, tak její despotický tchán toužící po dědici (veterán vedlejších rolí Christopher Fairbank) odjedou na několik týdnů pryč za svými povinnostmi, otiskovaná panička se seznámí s nádeníkem Sebastianem (Cosmo Jarvis). Touha přeroste ve vzájemnou lásku a žádný z utiskovatelů, co by se dvojici milencům rozhodl postavit do cesty, si nemůže být jistý svým životem.

Lady Macbeth pracuje s prověřeným tématem citové i fyzické osamělosti a touhou získat zpět vlastní život. Více než romantickým filmem je dramatem, osobním příběhem ženy, která se ziskem spřízněné duše nabývá většího a většího sebevědomí. Katheryne si na začátku získá divácké sympatie jak neperspektivním osudem, tak svou povahou – mírnou, avšak již od počátku se snažící o malé rebelie.

Šlechtična zapůsobí také díky neznámé Florence Pughové. Talentovaná Britka má svoji kariéru teprve před sebou, její decentní, ale jímavé ztvárnění Katheryne ovšem dokazuje, že má, na čem stavět. Ona své postavě rozumí – a obnažuje ji tak i před divákem.

Obecně všichni herečtí představitelé (a že jich ve filmu moc není, alespoň jedné výraznější scény se dočká jen sedm postav) předvedli solidní výkony. Komorní až minimalistické, to ano, žádné excentrické výbuchy, ale právě proto dokonale padnoucí do předšitého kabátu filmu. Snad jen Cosmo Jarvis v jedné či dvou emotivnějších scénách působil, že by nic patetičtějšího ani nebyl schopen prodat.

Ona tedy celá Oldroydova režie zůstávala decentní. Ať už budeme hovořit o skromné scénografii (vystačíme si prakticky jen s několika místnostmi spoře vybaveného venkovského panství, přilehlým lesíkem a slatinami), množství informací, které se o jednotlivých postavách dozvíme (ve své první polovině se s námi snímek dokonce nepodělí téměř o nic, kolikrát dokonce ani nenaznačuje) nebo o tiché hudbě. Ta často mlčí úplně a na diváka tak může plnou silou dolehnout emocionální tíha konkrétní situace – ať už mluvíme o smutku, trapnosti, studu, nebo pocitu triumfu.

Přestože bych výpravu Lady Macbeth označil za skromnou, neznamená to, že by nebyla působivá. Naopak. Strohé kostýmy vypadají perfektně a nedostatek nábytku, honosných jídel i služebnictva vizuálně podporuje ponurou odloučenost panství od civilizace. Navíc je vše zarámováno dokonalou kamerou Ariho Wegnera, která svými širokými vzdušnými záběry kolikrát spíš maluje – krajinky, portréty, momentky, … Snímek zkrátka vypadá přesně tak, jak by správná „dobovka“ vypadat měla.

O dokonalosti bohužel nemůžeme mluvit u logiky chování hlavních hrdinů. Katherine se Sebastianem se chovají, jako by byli pány světa a nemuseli se skrývat – a pak jsou překvapeni, že tomu tak není. Spolu s poněkud přemrštěnou stopáží (ano, některé lyrické scény jsou natahované právě proto, abychom pocítili nudu, kterou prožívá i mladá ženuška, ale to neznamená, že jich musí být tolik i v druhé polovině filmu) se jedná ale o jediné faktické výtky, které bych k filmu měl.

Na Lady Macbeth je nejlepší fakt, že nám předkládá hlavní hrdinku jako komplexní a samostatnou osobnost. Zároveň se ale neobtěžuje přilévat divákovi do černého earl greye přílišné množství kravského vysvětlování a sladké doslovnosti. Je tak na každém, aby snímek vstřebal a interpretoval motivace jednotlivých postav. Pravděpodobně se ale nejedná o film, který budete chtít vidět víckrát než jednou – ne snad pro přílišnou depresivnost, ale prostě proto, že nehledě na to, jaký dojem udělá, tolik neutkví. Máte-li ale slabost pro kostýmní dramata, ženský uděl nebo přírodní krásy staré Anglie, návštěvy kina nebudete litovat.

Poznámka pro literární fanoušky na závěr: Stejně jako původní črta, také film (pro potřeby filmařů přesunutý z Ruska do Anglie) silně připomíná dva klasické romány. Zatímco o dekádu mladší Flaubertovou Paní Bovaryovou se Leskov dost možná inspiroval, Tolstého Annu Kareninu svým dílem Lady Macbeth Mcenského újezdu o pár let předstihl. Název samozřejmě odkazuje na shakespearovskou královnu, která svého muže přiměje ke spáchání královraždy a uzmutí skotského trůnu.

 

Celkové hodnocení: 75 %.

Lady Macbeth (2016)

Hrají: Florence Pugh, Cosmo Jarvis, Paul Hilton, Naomi Ackie, Christopher Fairbank a další

Režie: William Oldroyd

Scénář: Alice Birch

Kamera: Ari Wegner

Hudba: Dan Jones

Velká Británie / 89 minut / drama

film Lady Macbeth recenze Florence Pugh kostýmní drama aristokracie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

před 3 hodinami

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

před 7 hodinami

Scholz a Macron se tajně setkají v Paříži, před návštěvou čínského vůdce

Německý kancléř Olaf Scholz se ve čtvrtek večer v Paříži setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem na večeři, při které budou diskutovat o politice Evropské unie a Číny.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy