RECENZE: Barry Seal: Nebeský gauner vám leccos prozradí a ještě nedovolí usnout

Příliv filmů natočených podle skutečné události nebo jimi inspirovanými potěšeně roste, takže už představuje hodně vzedmutou hladinu. Pozitivní je, že se nevyhýbá ani událostech, které té které lokalitě nedělají zrovna dobrou vizitku.

Pokud se v titulcích objeví ono magické Based/Inspired on a true story, většinou jsme připraveni - a také se dočkáme - heroických výkonů, uctívaných postav či činů, kterým bychom po skončení filmu měli při závěrečné melodii zatleskat. Proto je nový snímek režiséra Douga Limana zajímavým pokusem jít proti proudu. A rozhodně se nejedná o klišé otočené o 180 stupňů.

Barry Seal je pilot, který možná není spokojen s prací pilota u společnosti TWA, ale rozhodně se netopí v penězích. Když ho po jednom letu osloví poněkud záhadný Monty Schafer a nabídne mu na první pohled absolutně absurdní pracovní post, má ho zpočátku za blázna. Ale Schafer není cvok a Seal je natolik lačný peněz, že neodmítne ani práci, při níž jde o krk. A je jedno, jestli je jeho zaměstnavatel CIA nebo IAC (Independent Airways Consultant). Fotografování problematických území v Jižní Americe si Barry vylepšuje osobními kšeftíky s generálem Noriegou. Situace se však přiostří kvůli událostem v Nicaragui. Začíná taneček kolem Contras a Barry najednou cítí, že tady jde o vysokou hru. Sám si z dané situace těžkou hlavu nedělá, ani po úprku do ospalé díry jménem Mena v Arkansasu (právě kvůli tomuto místu byl jeden z pracovních názvů Mena). Tady si vybuduje vlastní soukromé impérium a jeho kšefty mu vynášejí tolik, že nemůže otevřít nějaké dveře, aby z nich nepadaly peníze. Spojení s drogovými bossy Jorge Ochoou, Carlosem Lehderem a Pablo Escobarem ale nemůže zůstat bez následků, zvláště když se onen vražedný trojúhelník peníze-drogy-zbraně začíná svými stranami překrývat. 

(zdroj: youtube.com)

Opravdu jen málo filmů tohoto ražení je důsledně shodných s realitou. Není až tak podstatné, zda hlavní představitel Adlera Berrimana "Barry" Seala (1939-1986), v tomto případě Tom Cruise, vzhledově odpovídá či nikoli. S ohledem na značně citlivé téma, které hýbalo USA na přelomu 70. a 80. let minulého století, se můžeme jen dohadovat, nakolik se tvůrčí tým dostal na kořen tehdejších událostí, ale tato stránka je zpracována se švihem a natolik přesvědčivě, že jí velice ochotně a rádi uvěříme. Horší už to je s obvyklými zbytečnostmi, které se vymkly realitě. Možná to byl záměr předvést typickou americkou paničku a krásné rodinné vztahy, ve kterých se všichni, jak jinak, milují až za hrob. Problém je jenom v tom, že Barry se se svou druhou ženou Lynn Ross rozvedl po ročním manželství v roce 1972, tedy šest let před zmíněnými událostmi. A jen těžko uvěříme, že ji měl nadále u sebe i s třemi dětmi. Těch měl Seal ve skutečnosti pět a jen těžko se dá předpokládat, že by ty tři zvládl za 12 měsíců... Manželka Luce působí jako záměrná parodie na čestnou ženu, které nevadí, že manžel přináší tolik peněz, že je není možné nikam uklidit, ba si s ním dokonce zaletí na návštěvu drogových bossů, ale sama se hodlá tvářit jako vzorná matka - nelze se zbavit dojmu, že do filmu byla implantována jako nutná postava, zvláště kvůli pikantním scénám, jinak působí spíš jako nevýrazná figurka, kterou nepošleme do boje ani v případě nejvyšší nouze. Další vysvětlení se nabízí ve snaze udělat z bezcharakterního manipulátora milujícího otce, aby se alespoň prožluklý American Dream podařilo zachovat.

Tom Cruise má do podoby skutečného Seala daleko, ale daří se mu směsicí nadsázky a přezíravosti s vědomím, že má v zádech silné spojence, odehrát velmi dobrý part. Mohli bychom říci, že nedosahuje kvalit Jacka Reachera, ale Ethanovi Huntovi (Mission Impossible) se vyrovná určitě. Protože žádné záznamy se skutečným Sealem asi podléhají opatřením po nechvalně známém skandálu Írán-Contras, těžko budeme srovnávat, proto se spokojme s Cruisovým představením. O Sarah Wright v roli Sealovy manželky už byla řeč, bohužel jediná ženská postava působí jako kýčovitá ozdoba a pokud by z filmu vypadla, vůbec by to nevadilo. Caleb Landry Jones v roli jejího bratra JB vykouzlil přesvědčivě slizkou postavu, od níž se odvíjí část Sealových problémů, jeho bezcharakterní narkoman patří k tomu lepšímu. Domhnall Gleeson jako našeptávající Mefistofeles nemá tolik prostoru, ale s tím, který dostal k dispozici, si poradí a využije ho beze zbytku. Trojice drogových králů je rovněž spíše upozaděna, ale dokáže si vydobýt pozornost výborným provedením, které se do jisté míry liší od syžetového ztvárnění v rádoby akčních filmech nižší kvality (například Delta Force). Nejde tu o rubání obětí a přestřelky vojáků, ale o delikátní obchodní činnost, díky níž alespoň zčásti můžeme nahlédnout do zákulisí nejspravedlivější země našeho světa, jak se nám alespoň neustále tvrdí.

Liman hojně využívá dokumentárních záběrů, prohlédneme si tak skutečné reportáže z dané doby a potěšíme se pohledem na prezidenty Cartera, Reagana a Bushe sr. i s vtipným komentářem, je nám nabídnuto i něco zpravodajství a tento prvek tvůrci velice vkusně zamontovali i do loga společnosti Universal. Autenticita je umocněna i "dokumentární" výpovědí Seala nahranou na videokazety, což lze považovat za velmi dobrý nápad. S ohledem na fakt, že Barry byl výborný pilot (nikoli ovšem nejmladší v historii TWA, pouze co se týkalo pilotáže Boeingu 707), přijdou si na své i milovníci letadel různých typů. 

Přestože v provedení občas něco zaskřípe, zvolený postup s občasnou nadsázkou a vtipkováním dobře funguje, i když cítíme, že je to humor s hlavní zabořenou mezi lopatky nebo přiloženou ke spánku. Přesto není nic natolik odtažité, že bychom museli zásadně pochybovat. I v případě, že Cruise někomu nesedí ho nejspíš bude akceptovat, protože jeho pojetí může nejen strhnout, ale nabrat dech pro další dramatické události. 

Celkové hodnocení: 75 %

AMERICAN MADE

Hrají: Tom Cruise (Barry Seal), Domhnall Gleeson (Monty Schafer), Caleb Landry Jones (JB), Alejandro Edda (Jorge Ochoa), Mauricio Mejía (Pablo Escobar), Sarah Wright (Luce Seal), Morgan Hinkleman (Christina Seal), Tony Guerrero (Federico Vaughan), Robert Farrior (plk. Oliver North).

Scénář: Garry SpinelliKamera: César CharloneHudba: Christopher BeckRežie: Doug Liman

USA, 2017, 114 min., thriller, do 12 let nevhodnýPremiéra: 24. srpna 2017 (ČR)

Související

Tereza Voříšková ve filmu Po strništi bos

Chystáte se do kina? Z filmu Po strništi bos je trhák, porazil i americké novinky

Praha - Film režiséra Jana Svěráka Po strništi bos jasně vede tabulku návštěvnosti kin, překonal i americké novinky Temná věž a Barry Seal: Nebeský gauner. Na čtvrté místo ze třetího sestoupil thriller Annabelle 2: Zrození zla. Z českých filmů je v první dvacítce na 10. místem český animovaný film Hurvínek a kouzelné muzeum.

Více souvisejících

film Barry Seal: Nebeský gauner Tom Cruise Sarah Wright (herečka) recenze premiéry

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy