Praha - Na film Po strništi bos nyní mohou přijít i neslyšící a nevidomí lidé a zhlédnout jej společně s ostatním publikem. Film je totiž vybaven skrytými titulky a audio popisnou stopou, které hendikepovní diváci mohou sledovat na speciálních zařízeních zapůjčených přímo v kině.
Film Po strništi bos tvůrčí dvojice Jana a Zdeňka Svěráků byl do kin uveden 17. srpna a do dnešního dne jej vidělo přes 237 tisíc diváků. Na film nyní do kina mohou vyrazit i neslyšící a nevidomí lidé a sledovat jej společně s ostatními diváky.
Film je totiž vybaven skrytými titulky pro sluchově postižené a audio popisnou stopou pro zrakově postižené publikum. Tyto stopy mohou handicapovaní sledovat na speciálních zařízeních, které si zapůjčí přímo v kině.
„Na první pohled se může zdát nesmyslné, proč by slepec měl jít do kina,“ říká Jan Svěrák. „Když si ale uvědomíme, jak velkou část našich životních zkušeností získáváme z vyprávěných příběhů, začíná to dávat smysl. Proto nevidomí rádi sledují filmy. Stačí jim pár slov na vysvětlenou a zbytek už si představí. Doposud je ale sledovali spíš doma, kde vysvětlující komentář ostatní diváky nerušil. Film je ale společenská zábava a my jsme společenští tvorové. Nikdo z nás nechce zůstat pro jakýkoli handicap sedět doma v koutě. Proto vítám tuto novou technologii, která otevírá handicapovaným dveře do společnosti.“, doplňuje režisér v tiskové zprávě.
Diváci s postižením sluchu obdrží speciální brýle, v nichž jsou zobrazeny titulky, nebo přídavný box, který je upevněn na sedačku před divákem a v němž jsou zbrazovány titulky k filmu tak, aby nerušily ostatní diváky. Divák si systém může nastavit tak, aby měl titulky v zorném poli, jako by se díval na klasické titulky u filmu.
Zařízení pro zrakově postižené se skládá z přijímacího boxu velikosti většího telefonu a klasických sluchátek, které ale nejsou zvukově uzavřené, a divák tedy skrz ně slyší i originální zvuk filmu. Do sluchátek je pouštěna pouze samotná audio popisná stopa, která komentuje dění na plátně a která je vtěsnána mezi dialogy.
Technologie pro sluchově a zrakově postižené je možné použít v každém kině, vybaveném projekční technikou v DCI (Digital Cinema Initiatives) standardu, což je většina všech fungujících kin v ČR.
Aby se toto vše dalo realizovat a hendikepovaní diváci si mohli film Po strništi bos, a další filmy užít spolu s ostatními, je třeba nemalých prostředků. Na podporu zavádění této technologie realizovala sbírku Nadace Mathilda, která již od roku 2010 podporuje osoby s těžkým zdravotním postižením.
Společná projekce pro handicapované i "běžné" diváky proběhne 4. října od 18 hodin v kinech Scala (Brno), Central (Hradec Králové) a Aero (Praha).
Protože technologie pro sledování skrytých titulků a popisné audio stopy jsou zatím pouze v několika málo kinech, bude vytvořena speciální filmová kopie, kde budou titulky i popisná audio stopa rovnou v obraze, a film tak bude možné promítnout všude i bez potřebné technologie.
20. listopadu 2024 18:30
RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi
Související
Kdo letos dostane Českého lva? Nejvíc nominací obdržely tyto tři filmy
Češi se rádi bojí. Návštěvnost kin podruhé za sebou ovládl horor To
film Po strništi bos , kultura , filmy
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 50 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák