RECENZE: Blade Runner 2049 zdařile sekunduje původnímu snímku, nicméně je jen druhý

Filmoví fanoušci rozhodně mohli označit chystaný snímek jako jeden z nejočekávanějších v letošním přídělu filmových premiér. Nakolik se jejich očekávání naplnilo je otázkou, na níž jednoduchá odpověď prostě neexistuje.

Pro někoho může být pár následujících řádek zbytečných, ale ne nadarmo se říká, že opakování je matkou moudrosti. Proto vzpomeňme autora jménem Philip Kindred Dick, jehož mnozí znají pod pseudonymy Jack Dowland, Horselover Fat, Richard Phillips či PKD. V roce 1968 vydal knihu s poněkud zvláštním názvem Sní androidi o elektrických ovcích? (Do Androids Dream of Electric Sheeps?) mající základ ve čtyři roky staré povídce The Little Black Box. 

Když se režisér Ridley Scott rozhodl tuto látku zfilmovat pod názvem Blade Runner, dohlížel Dick na zpracování a ještě na sklonku roku 1981 mohl shlédnout pracovní verzi díla, do něhož nemálo zasahoval. Bohužel, čas pracoval proti němu, neboť krátce po svých třiapadesátiletých narozeninách (2. března 1982) podlehl infarktu myokardu komplikovaného ještě mozkovou mrtvicí.

Scottův snímek, navzdory původnímu totálnímu neúspěchu, kvůli kterému se musel film radikálně zkrátit, je dnes považován za jedno z největších kultovních děl. Režisér sám hodlal několikrát vytvořit sequell, podle Blade Runnera,byla vytvořena i počítačová hra, Harrison Ford a Rutger Hauer sklízeli za své výkony příznivou kritiku. Dalo se čekat, že příběh "zapomenutých" androidů a jejich lovců se dříve nebo později stane opět zájmem filmových tvůrců.

Detektiv mající kódové označení KD6-3.7. má v popisu práce jako další Blade Runner (tedy lovec androidů) vyhledávat doposud nenalezené původní roboty vyrobené nyní již zkrachovalou firmou Tyrell, a poté je eliminovat. Po akci u zdánlivého farmáře Sappera Nortona nachází odkaz na truhlu zakopanou pod kořeny stromu. V ní se nalézají kosti a z nich získává laboratoř pro současnou populační společnost, zejména jejího vládce Wallace krajně nepříjemnou zprávu. Náš člověk se nijak zvlášť novou situací nezabývá, tráví večery v přítomnosti své virtuální přítelkyně Joi a pouze reaguje na rozkazy. Zakrátko se ale situace začíná dostávat do sfér, které vyžadují zvláštní řešení. Detektiv, jemuž Joi dává jméno Joe, se po sérii zvláštních příhod dostává až k pravé ruce magnáta Wallace, ztělesněnou ženou Luv. Netuší, že má být využit jako pouhý nástroj k nalezení někdejšího Blade Runnera Ricka Deckarda, po němž Wallace neúspěšně třicet let pátrá. Ale i Joe musí řešit vlastní problémy v podobě opakujících se vzpomínek, v nichž hraje prim malý vyřezávaný koníček opatřený číslicemi 6.10.21...

Na úvod je třeba říci, že na premiérovém Blade Runnerovi 2049 je zřejmé, že od původního snímku uteklo 35 let. Zároveň je ale třeba dodat, že ne vždy obří nárůst technických možností dokáže přebít atmosféru a ono zvláštní napětí, které lze jen těžko definovat. Premiérový titul využívá efektní záběry charakterizující úpadek společnosti, ale přes všechnu snahu pořád působí nevěrohodně, příliš uměle. Nedaří se mu vyvolat onen pocit vlezlé tísně a beznaděje jako v původním snímku. Podobnou atmosféru má dobrá polovina postkatastrofických sci-fi počinů, samozřejmě že ne vytvořenou jako přes druhdy populární kopírovací papír, ale přinejmenším blízkou. Technika počítačových triků má své zákonitosti a ty i přes soustavné zdokonalování nemohou nahradit onu dřívější rozmanitost. Samostatným bodem je pak celé Vintage Casino, které by mělo v zapomenutém prostředí asi vypadat trochu jinak, chybí mu jakákoli patina dlouhého věku a těžko budeme předpokládat, že po dlouhou dobu jeho jediný obyvatel pravidelně provází generální úklid. Maličkost, řekne si někdo, ale i takové okolnosti mohou z celkového dojmu dost vyčnívat.

Další otázkou do pranice je určitá rozvleklost - někdo ji nadšeně vítá, jinému bude na obtíž. Dalo by se říci, že do jisté míry jde o inspiraci slavným opusem Sergia Leoneho Tenkrát na západě (C'era una volta il West, 1968), také Denis Villeneuve si libuje v delších plochách, v nichž se zdánlivě nic neděje. V jeho případě jde ale jen o minimum případů, kdy podobný prostor slouží jako příprava pro zásadní akci. U nového Blade Runnera děj plyne jaksi mimochodem a má místy tendenci uspávat. Je jisté, že obecenstvo milující tématiku sci-fi neočekává zběsilý úprk v duchu akčních filmů, i tady se chvílemi tep zrychlí, aby se ale velice rychle vrátil do setrvalých kolejí. Až příliš tu chybí ona nejistota, větší touha po poznání a přizpůsobení této nutnosti vlastní chování. 

Navíc snímek provází několik méně logických věcí. Kdo si jich bude všímat, nejspíš se díky toužebně očekávané premiéře dočká nálepky hnidopicha. Pokud byl první Blade Runner částečně zmatený díky již zmíněnému zkracování, tady jde skutečně o zásahy do koncepce. Někdo si položí otázku, co se vlastně skrývá za jednáním veřejně nabízené Joi coby aplikace. Zároveň s nepřebernými možnostmi a technickým vybavením na špičkové úrovni můžeme jen pokrčit rameny nad faktem, že by příslušní lidé nebyli schopni někoho po dobu několika let nalézt, zvláště když není zakopán kilometry pod zemským povrchem nebo se nenalézá v sousední galaxii. Sázka na atmosféru je pochopitelně dobrá a bude fungovat, ale bez dotažení i v této oblasti se Blade Runner 2049 zbytečně připravuje o cenné body.

Jednoznačně lze schválit volbu Ryana Goslinga, jehož minimalistický projev dokáže dojem z jeho postavy umocnit. Ač to bude znít až svatokrádežně, Harrison Ford ve filmu být musí, bohužel jeho role je díky nedávným Hvězdným válkám příliš věcná, ztratila ze svého nadčasového a neopakovatelného puncu původní verze. Ford by potřeboval pro tuto roli odlišný projev, ten, který nabízí, je až příliš okoukaný a důvěrně známý. Z dalších protagonistů stojí nejvýše Sylvia Hoeks, jejíž Luv splňuje dokonale prvky brutální a nelítostné postavy, čímž masivně odsouvá do pozadí zamýšlenou protihráčku, virtuiální Joi. A to je, bohužel, vše. I Jared Leto v roli všemocného Wallaceho si příliš nezadá například s postavou kybernetického experta ze snímku Dredd (především kvůli řešení očí).

Rozhodně to neznamená, že Blade Runner 2049 se nepovedl. Je to film rozmáchlý, ambiciózní, technický na vysoké úrovni, ale jak už bylo řečeno na začátku, pořád až příliš stojí na základech svého předchůdce. Takže po shlédnutí si nejspíš početná skupina diváků vyhledá film z roku 1982 a chtě nechtě bude srovnávat. A v tomto duelu navzdory času a technické podpoře moderní doba nejspíš nezvítězí. Přes tyto výhrady stojí za to na novinku jít, už jenom proto, abychom dodatečně vzdali hold poctivému a pro mnohé archaickému filmovému řemeslu.

Celkové hodnocení: 70 %

BLADE RUNNER 2049

Hrají: Ryan Gosling (KD6-3.7.), Ana de Armas (Joi), Sylvia Hoeks (Luv), Harrison Ford (Rick Deckard), Robin Wright (poručice Joshi), Jared Leto (Niander Wallace), David Dastmalchian (Coco), Dave Bautista (Sapper Norton), Carla Juri (dr. Ana Stelline), Mackenzie Davis (Mariette), Hiam Abbas (Freysa).

Scénář: Hampton Fancher, Michael GreenKamera: Roger DeakinsHudba: Hans Zimmer, Benjamin WallfischRežie: Denis Villeneuve

USA, 2017, 162 min., do 15 let nevhodnýPremiéra: 5. října 2017 (ČR)

Související

Více souvisejících

film Blade Runner 2049 Ryan Gosling (herec) Harrison Ford recenze filmové premiéry

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy