RECENZE: Výrazně jiné, přesto povědomé. Star Wars hledají rovnováhu mezi vážnou a rozvernou stranou síly

RECENZE – Když je miluješ, není co řešit. A i kdyby ne, je vysoce pravděpodobné, že vás nemilosrdná gravitační síla nových Hvězdných válek tak jako tak přitáhne do kina. Filmová, fandomová a popkulturní událost roku je totiž konečně tady a miliony fanoušků na celém světě chtějí vědět, kdo že je to ten Poslední z Jediů a jestli jich náhodou není hned několik. (Bojíte-li se spoilerů, vězte, že v tomto článku žádné nenajdete. Pouze několik obecných postřehů.)

Představovat modernímu divákovi možná největší popkulturní značku všech dob je asi zbytečné. Vyrostly na ní už dvě generace a s příchodem předloňské Epizody VII si začala vychovávat další. Po lehkém nostalgickém intermezzu v podobě Rogue One: Star Wars Story se na stříbrné plátno vrací všechny důležité postavy sedmičky – Rey (Daisy Ridleyová), Finn (John Boyega), Kylo Ren (Adam Driver), Poe Dameron (Oscar Isaac), BB-8, … Fanoušci původní trilogie se ale konečně dočkají také skutečného návratu Marka Hamilla do jeho ikonické role Lukea Skywalkera. A legendární mistr Jedi tentokrát dokonce i promluví!

Oproti hollywoodské tradici temných dvojek (kterou ve filmové branži mimochodem dost možná vynalezlo Impérium vrací úder) a navzdory všemu, co předcházející Síla se probouzí předestřela, se Poslední z Jediů vydal poněkud odlehčenou cestou. Ne, že by ze série protkané proroctvími, starobylými řády a lehkým mysticismem vymizela osudovost a smysl pro drama – to ani omylem! – jen se nám do střetu sil Světla a Temnoty přimíchala větší dávka epizodického humoru, který celou tu velkolepou bitvu Dobra a Zla strategicky odlehčuje.

Kdybychom byli nuceni přes koleno lámat nějaké srovnání, dalo by se říct, že se Rian Johnson (Looper) ve své vizi asi nejvíce přiblížil Epizodě VI: Návratu Jediho. Kromě zmíněného poměru humoru a vážnosti jsou tu další spojitosti: chundelaté Ewoky pouze nahradili podobně roztomilí Porgové, příběh byl opět roztříštěn do velkého množství dějových linií a jedním z hlavních témat filmu je boj o duši jedince.

Rozhodnout, jestli je to dobře nebo špatně, si musí každý divák za sebe. Humor jako takový každopádně funguje a zdařile napomáhá vykreslit (a v některých případech redefinovat) charaktery jednotlivých postav. Okatí Porgové (byť se samozřejmě jedná o bezostyšný marketing) jsou k pomilování a filozofování o Síle, jejích dvou notoricky známých stranách, významu života a svobody a dalších věcech funguje také. Sice jsou nám tato moudra podána ve schematizované a snadno stravitelné podobě, ale nesmíme zapomínat, že Hvězdné války zkrátka jsou určené pro děti (ano, ano, já vím, že pro dospělé taky, vždyť přeci netvrdím, že ne).

Mnoha lidem ale zákonitě musí vadit trochu chaotické promíchání vysokého a nízkého, které ubírá na naléhavosti těch zásadních scén a zavání aplikací rozjuchaného marvelovského modelu. Že Star Wars nejsou superhrdinské komiksy bohužel zůstalo ztraceno v překladu a zameteno pod koberec.

Podobný nesoulad nese také rozkouskování příběhu na čtyři velké příběhové bloky (nazvěme je pracovně cesta Rey, cesta Finna, cesta Poea a cesta Kylo Rena), které se sice částečně prolínají, v zásadě ale fungují jako solitéry, které na sebe nabalují další a další postavy a „sidequesty“. Neodvratné se pak stává skutečností a nejeden roztřepený konec příběhového lana zůstane v lepším případě trčet. V tom horším je násilně přestřižen.

Tvůrcům ovšem budiž ke cti, jak naložili se svými protagonisty. Třem z nich se dostalo solidního a divácky zajímavého posunu. Pouze Finn tentokrát působil, že je spíš do počtu. Bohužel. Zásadním vývojem si projdou také Luke Skywalker a jeho sestra Leia (před rokem zesnulá Carrie Fischerová), jíž si tentokrát také užijeme více než v předchozím dílu.

Jestliže se na nové Star Wars chystáte do kina, 4K je jasná volba. Dechberoucí kamera spolu s vymazleným designem lokací a nekonečnými řadami precizně vykalkulovaných jedniček a nul si nic menšího než Ultra HD zkrátka nezaslouží. A to i přesto, že některé CGI postavy přeci jen vypadají hodně uměle. Jestliže vás v Epizodě VII zklamal tajemný Vůdce Snoke (Andy Serkis), Poslední z Jediů vaše dojmy jen potvrdí. Naživo tento znetvořený vládce galaxie nepůsobí o nic realističtěji než v desetimetrovém hologramu.

„Dvojka“ nové trilogie ve výsledku dokázala přesně to, co od prostředních dílů očekáváme. Některé otázky zodpověděla, jiné naopak položila. A nepochybně dokázala i překvapit. Jen rok 2019 nám ale může potvrdit, jestli některé její sporné kroky (a že jich pár najdeme) byly trefou do černého, nebo ústřelem zavedené franšízy, která najednou neví, čím chce být.

Celkové hodnocení:  70 %.

Star Wars: Episode VIII - The Last Jedi (2017)

Hrají: Mark Hamill, Carrie Fisher, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Anthony Daniels, Gwendoline Christie, Kelly Marie Tran, Laura Dern, Benicio Del Toro a další

Režie: Rian Johnson

Scénář: Rian Johnson

Kamera: Steve Yedlin

Hudba: John Williams

USA / 150 minut / akční, dobrodružný, sci-fi, fantasy

Související

Více souvisejících

film Star Wars: Poslední z Jediů Star Wars sci-fi fantasy Carrie Fisherová Daisy Riddley Mark Hamill Rian Johnson Adam Driver recenze

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy