Náhlé úmrtí Formana (†86) zasáhlo celý svět. Dělal z herců hvězdy, říká Pištěk

Praha - V USA 13. dubna náhle zemřel oscarový režisér Miloš Forman, bylo mu 86 let. Ministr kultury v demisi Ilja Šmíd řekl, že Forman byl člověk s osobitým a originálním pohledem na lidské žití, jehož peripetie, absurditu, barevnost i krásu uměl mistrně zachytit. Forman byl podle kostýmního výtvarníka Theodora Pištěka jeden z největších světových režisérů, který nevyužíval již vyzkoušené hvězdy, ale naopak z herců hvězdy dělal.

Absolvent pražské FAMU debutoval v roce 1963 snímky Kdyby ty muziky nebyly a Konkurs. Prvním celovečerním filmem byl Černý Petr, pro československou kinematografii pak natočil ještě snímky Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967).

Největší slávy se Formanovi dostalo po jeho odchodu do Ameriky na konci 60. let. V USA po nepříliš úspěšném Taking Off prorazil oscarovým Přeletem nad kukaččím hnízdem (1975). Další filmy, přepis muzikálu Vlasy (1979) a Ragtime (1981), uspěly více v Evropě než v Americe, Amadeus (1984) ale získal osm Oscarů. Po filmech Lid versus Larry Flynt (1996) a Muž na měsíci (1999) stál Miloš Forman naposledy za kamerou před více než deseti lety, když ve Španělsku natáčel Goyovy přízraky (2006).

"Je mi úmrtí Miloše Formana nesmírně líto. Mám jeho tvorbu opravdu rád, imponoval mi jako člověk, obdivoval jsem jeho humor, moudrost a invenci. Upřímnou soustrast jeho rodině a blízkým," reagoval ministr Šmíd.

Premiér v demisi Andrej Babiš napsal, že ho Formanova smrt zasáhla. "Byl to chlap, kterého jsem si vážil. Měl jsem rád jeho filmy z šedesátých let, samozřejmě Hoří, má panenko, a taky pozdější, Amadea, Valmonta. Však asi jako každý," napsal na twitteru.

Podle vzpomínky poslankyně Miroslavy Němcové (ODS) bylo tehdy kino ve Žďáře nad Sázavou na všechny termíny promítání oscarového Amadea beznadějně vyprodané. Na závěr vypukl obrovský potlesk určený dílu i autorovi. "Byl to úžasný projev sympatií k muži, který od komunistů utekl a v jimi nenáviděných USA dosáhl obrovského uměleckého úspěchu. V té chvíli jsem najisto cítila, že se smrtící komunistické sevření uvolňuje a že se časem zbortí zcela. Uvěřila jsem tomu právě u filmu Miloše Formana. Dnes vzpomínám a děkuji znovu. Šťastnou cestu, pane Formane," napsala ve vyjádření pro ČTK.

"V pátek 13. dubna neosiřeli jen čtyři kluci a neovdověly jen tři dámy... Odešel největší filmař, kterého kdy měla tahle země, a jeden z největších, které kdy měl svět," uvedl režisér Jan Hřebejk. Forman byl třikrát ženatý a s dvěma ženami měl po dvou synech, pokaždé šlo o dvojčata.

Před dvěma lety se Hřebejk a Miloš Forman přidali k žádosti o odvolání ředitele Národního filmového archivu Michala Breganta kvůli způsobu, jakým archiv digitalizuje zásadní filmy české kinematografie. Dopis tehdy podepsali také Jiří Menzel, Juraj Jakubisko, Juraj Herz, Bohdan Sláma nebo Stanislav Milota.

"Nejdůležitější pro mě bylo, že jsme měl šanci poznat ho osobně. Fascinovalo mě na něm, že i jako člověk v pokročilém věku měl pořád klukovskou duši. Užíval si života a měl rád lidi," řekl ČTK režisér Bohdan Sláma, který v knize Povolání režisér zaznamenal svůj velký rozhovor s Formanem. "Byl vynikající vypravěč a bylo na něm vidět, jak úžasnou radost má, když vypráví a baví toho druhého," vzpomíná. Forman je podle něj trvalou inspirací pro dnešní, ale i přicházející generaci filmařů - hlavně tím, že o těžkých věcech dokázal mluvit s nadhledem a humorem.

Podle Pištěka byl Forman jako režisér zcela jiný než ostatní, na které byl celý život zvyklý. "Byl to můj poslední velký kamarád," řekl.

"Chvíle, které jsem s ním zažil, jsou jedinečné, řekl bych, že nejlepší, jaké jsem kdy zažil," vzpomíná Pištěk i na neprofesní kontakty s Formanem. Podnikali spolu cyklistické túry. "Hlavně ta první, v době po natočení Amadea, když jsme jeli jen sami dva a vezli jsme si všechno, co potřebujeme, na kole, to byla nejkrásnější cesta," řekl. "Vzpomínám, jak koupil u řezníka kus kozy, kterou mi pak ogriloval na roštu ... jediné, co mu při našich cestách vadilo, bylo, že jsem neuměl hrát karty," řekl.

"Jsem z toho úplně zdrcenej...zažil jsem toho s ním tak na dvě, na tři knihy. Byl zvláštní a výjimečný, a výjimečný byl také vztah herců k němu, hleděli na něj jako na pánbíčka," říká Pištěk. Mohlo za to Formanovo velké charisma, uměl ale podle Pištěka také být "pěknej mizera", který uměl prosadit svoje. "Ale bylo to v takovém koktejlu, který je potřeba. Jako velký kamarádi jsme spolu měli i blbý chvíle, ale to k tomu patří. K veliký lásce patří i maléry," uzavírá známý výtvarník.

"Opustil nás tvůrce, jehož dílo je zvláště z období české tvorby stále nedoceněno," řekl děkan pražské FAMU Zdeněk Holý, podle nějž je Formanova americká kariéra plná obdivuhodného profesionalismu a boje za svobodu nespoutaného jedince.

Desítky nekrologů už vyšly v předních světových médiích, například list New York Times píše o Formanovi jako o tvůrci, který neustále konfrontoval Hollywood svým podvratným duchem. Herec Antonio Banderas jej na twitteru označil za "génia kinematografie".

"Odešla další velká osobnost," napsal na twitteru Jim Carrey, který si ve Formanově snímku Muž na Měsíci (1999) zahrál slavnou roli Andyho Kaufmana. Svou spolupráci s režisérem označil za obrovskou zkušenost.

Americká herečka Mia Farrowová uvedla, že Forman byl důkazem toho, že i ti nejlepší režiséři mohou být milí, skromní a oddaní. "Díky, Miloši Formane," napsala na twitteru.

Související

Tom Hulce jako Wolfgang Amadeus Mozart ve filmu Amadeus

Formanův Amadeus patří k nejvýznamnějším dílům, USA ho daly do národního registru

Film nedávno zesnulého režiséra Miloše Formana Amadeus z roku 1984 se stal jedním z 25 filmů, které letos byly díky svému významu přidány do Národního filmového registru knihovny amerického Kongresu. Dnes o tom informoval server Hollywood Reporter. Mezi další vybrané filmy patří například film Olivera Stonea Četa (1986), dokument Poslední valčík Martina Scorseseho (1978) nebo film Kluci nepláčou režisérky Kimberly Pierceové (1999).

Více souvisejících

Miloš Forman Jan Hřebejk Ilja Šmíd kultura filmy Theodor Pištěk (výtvarník kostýmů) Bohdan Sláma (režisér) Antonio Banderas Jim Carrey

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy