George Lucas: Jak nápad natočit Star Wars udělal z podivínského umělce miliardáře?

Asi jen těžko bychom na planetě Zemi hledali známější filmovou sérii než Star Wars. Nejen že se snímky staly legendou kinematografie, stejně tak si není možné nevšimnout, že značka Star Wars se objevuje snad na veškerém sortimentu od hraček přes oblečení až po kuchyňské nádobí. Dokonalý marketingový plán vymyslel filmař, který byl na přelomu 70. a 80. let považován za podivínského tvůrce nesrozumitelných filmů a vystudoval kulturní antropologii.

Zběžný pohled do Lucasova mládí nedává vůbec tušit, kam povedou kroky budoucího neobvykle úspěšného režiséra. Nevýrazný mladík z provinčního města Modesto v Kalifornii měl jen jednu výraznější vášeň. Tou byly rychlá auta a svůj první automobil mladý Lucas rovněž z oblibou “tuningoval”. Koníček však ze dne na den ukončila vážná autonehoda, kterou Lucas přežil jen shodou náhod a ironií osudu zůstává, že mu vynesla první zmínku na titulní straně místních novin z 13. června 1962.

Lucas později zabral titulní stránky mnoha dalších novin a časopisů, ovšem v 60. letech to mohl tušit jen málokdo. Každopádně nehoda mladíkem otřásla a zcela změnila jeho pohled na svět. Začal studovat kulturní antropologii na místní “junior college” a následně se rozhodl pro studium filmu na Jihokalifornské univerzitě. K nelibosti svého otce - drobného podnikatele v oblasti tiskáren. Nakonec však Lucas zkušenosti z podnikatelské rodiny zúročil vskutku mnohonásobně.

Bez ambicí a s prázdnou kapsou

Filmařské začátky o budoucích komerčních úspěších jeho tvorby nedávaly nic tušit. Lucas se opakovaně vyjadřoval ke své budoucnosti v podobě plánu natáčet dokumentární a náročné umělecké snímky bez komerčních ambicí. I přes uznalé komentáře kritiky Lucasův první film pod obskurním názvem THX 1138 u diváku propadl a zůstal nepochopen. V Cannes, kde byl film uveden se musel Lucas se svou manželkou Marcií proplížit zadem, jelikož neměl peníze na lístky. Francouzský festival ovšem předznamenal budoucí úspěch.

Lucas se zde totiž neoficiálně sešel s filmovým producentem Davidem Pickerem a kromě prvního úspěšného Lucasova filmu Americké graffiti se zde dohodli také na natočení “fantastického filmu z vesmíru ve stylu Flashe Gordona”. Ano, jednalo se o Star Wars, o jehož budoucích konturách tehdy ještě nikdo neměl ponětí, nicméně se vznikem svého času nejvýdělečnějšího filmu se již počítalo.

Tah geniálního obchodníka za desítky miliard dolarů

Do práce na vědecko-fantastickém snímku dal Lucas skutečně všechno. V průběhu natáčení dokonce musel být hospitalizován pro kolaps organismu. Zisky z filmu však byly enormní, ale bylo by si bláhové myslet, že se jednalo o pouhou náhodu. V přípravné fázi natáčení prvního filmu Star Wars totiž Lucasův předchozí film Americké graffiti sklidil velký úspěch a Lucas jako filmař najednou stoupl na ceně. Všichni očekávali, že si řekne o navýšení rozpočtu připravovaných Star Wars a především o větší procenta ze zisku, tak jak velela obvyklá hollywoodská praxe.

Jenže Lucas přišel s něčím zcela jiným. Chtěl vlastnictví marketingových práv na Star Wars merchandising a případná pokračování filmu. Podle současných odhadů přibližně 85 % z tržeb značky Star Wars vydělal právě merchandising, na který si Lucas zajistil práva dřív, než byla natočena jediná klapka prvního filmu. Ještě před samotným uvedením filmu Lucasfilm uvedl do distribuce knižní publikaci Star Wars a vyrobil si fanoušky dřív než kdokoliv viděl jediný záběr z filmu. Přestože byl Lucas velmi překvapen, když zjistil, že podezřelé fronty na ulici způsobilo uvedení jeho filmu. Úspěch nebyl žádnou náhodou.

Tržby značky Star Wars před prodejem Lucasfilmu společnosti Disney se odhadují na 30 miliard dolarů. George Lucas nebyl jen vizionářem digitálního průmyslu a filmových triků, ale díky svých neméně geniálním obchodním vizím se stal dolarovým miliardářem.  

Související

Ilustrační foto

Star Wars: Další část sci-fi ságy uvidí diváci za tři roky. Bude i nový Indiana Jones

Další část sci-fi ságy Hvězdné války (Star Wars) natočí režisérka Patty Jenkinsová a diváci jej uvidí na konci roku 2023. Oznámila to filmová a mediální společnost Walt Disney, informovaly dnes světové agentury. Na streamovací službě Disney+ se objeví v příštích letech hned několik dalších seriálů ze světa Hvězdných válek či komiksového světa Marvelu.

Více souvisejících

Star Wars George Lucas studio Lucasfilm studio Disney miliardáři

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

před 2 hodinami

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

před 6 hodinami

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

Českou řidičku zabil ve Švýcarsku kámen odražený z kamionu

Česká řidička přišla v pátek o život při dopravní nehodě na západě Švýcarska. Do její hlavy narazil kámen, který se odrazil od protijedoucího kamionu, informovala na svém webu místní policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy