Totalita v USA, narážky na Trumpa či ekologická katastrofa? Nový seriál odvážně paroduje celý svět

Co se stane až USA ovládne skupina náboženských fanatiků, která bude prosazovat tradiční a poněkud zastaralé společenské hodnoty? Co se stane, když lidé ztratí plodnost a stát bude zasahovat do intimního života svých občanů? Příběh služebnice je velmi povedená moderní interpretace legendárního románu Georga Orwella 1984.

Nový americký seriál měl úspěch nejen u diváků, ale i u kritiků. Letošní druhá řada má několik nominací Emmy a je velkou konkurencí dalším slavným seriálům, včetně Hry o trůny. Adaptace kultovní knihy od Margaret Atwood patří mezi nejpovedenější dnešní seriály, nabízí divákům zajímavý příběh, který kromě zábavy dokáže reflektovat moderní společenskou diskuzi.

Sexismus, totalita, šovinismus, válka, ekologická katastrofa, politický populismus, migrace, homosexualismus – Příběh služebnice je jakási encyklopedie moderních dějin, najdete zde témata, která neustále omývají veškerá masová media.

První série pojednává o utopické realitě teokratického Gileádu, v němž vládnou zcela odlišné zákony. Děj se odehrává na půdě někdejších Spojených států. Republika Gileád, která se potýká s ekologickými katastrofami a ztrátou lidské plodnosti, je ovládána zvráceným fundamentalistickým režimem, který militantně volá po "návratu k tradičním hodnotám".

Jako jedna z mála žen, které jsou ještě plodné, je Offred (Elisabeth Moss) služebnicí v rodině Velitele. Ženy z této kasty jsou nuceny k sexuálnímu otroctví v rámci posledního zoufalého pokusu znovu zalidnit svět. Společnost samozřejmě funguje v režimu věčné války a neustálého monitorování. Tvůrce kromě toho naráží na sexistické výroky Donalda Trumpa, které se odráží v poníženém stavu žen. Vládci jsou muži mající v rukou veškerou moc nad ženami. „Žena se musí věnovat domácnosti a dětem. Kapitalistické hodnoty ji nutily ignorovat její opravdové cíle předurčené samou příroda,“ říká jeden z hlavních seriálových velitelů Waterford. 

Seriál je dobrá ilustrace toho, co může nastat, když se k moci dostanou nejradikálnější a zfanatizované davy. Tvůrci se snaží odhadnout budoucnost USA v souvislosti se šířením radikálních konfliktních postojů a polarizace americké společnosti. A to všechno i s ohledem na blížící se ekologickou katastrofu

Příběh služebnice seriály tv seriály Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy