Polanski točí film o Dreyfusově aféře, je z toho rozruch na internetu

Chystaný snímek francouzsko-polského režiséra Romana Polanského nazvaný J’Accuse (Žaluji) o Dreyfusově aféře vzbudil polemiku na sociálních sítích. Kritikům vadí, že film o známém francouzském politickém skandálu z konce 19. století, který se týkal židovského kapitána Alfreda Dreyfuse křivě obviněného a odsouzeného za špionáž pro Německo, točí filmař, jenž je sám na útěku před americkou justicí kvůli zneužití nezletilé. Píše o tom britský deník The Guardian.

Polanski ohlásil film J’Accuse již v roce 2012, podle filmové databáze IMDB by měl být dokončen v roce 2020.

Snímek pojednává o aféře, která před 100 lety výrazně rozdělila francouzskou společnost. Kapitán Dreyfus se stal jejím středobodem v říjnu 1894, kdy jej obvinili z vlastizrady s tím, že německému velvyslanectví předal kopie tajných dokladů o činnosti generálního štábu. O dva měsíce později jej odsoudili na galeje a k doživotnímu vyhnanství. Dreyfus sám sice od počátku vinu odmítal a důkazy proti němu byly chabé a především falešné, případ ale rozpoutal ve Francii obrovskou vlnu antisemitismu. Brzy se ukázalo, že pravým viníkem byl major Charles Walsin Esterházy.

K očištění Dreyfusova jména přispěl článek spisovatele Emila Zoly J'accuse (Žaluji), který byl otištěn v pařížském deníku L'Aurore. Oficiální místa nakonec uznala svoji chybu a případ přezkoumala. V roce 1899 byl Dreyfus omilostněn a propuštěn na svobodu.

Polanského snímek, natáčený ve francouzštině, se podle agentury AFP soustředí na často opomíjeného důstojníka kontrarozvědky Georgese Picquarta, který prokázal, že je Dreyfus nevinný. Ztvární jej oscarový herec Jean Dujardin. "Dlouho jsem chtěl natočit film o Dreyfusovi, ale žádné kostýmní drama, nýbrž špionážní thriller," řekl Polanski v roce 2012.

Nyní pětaosmdesátiletý režisér se před čtyřmi desítkami let v USA přiznal k pohlavnímu styku s třináctiletou dívkou. Režisér tehdy uzavřel s prokuraturou dohodu, na jejímž základě si měl odsedět 90 dní. Po 42 dnech však utekl do Evropy v obavě, že soudce navzdory dohodě dospěje k přísnějšímu verdiktu; na styk s nezletilou totiž kalifornské zákony pohlížejí jako na znásilnění. V USA je Polanski považován za uprchlého, ale jak Švýcarsko, kde byl režisér v roce 2009 zadržen, tak Polsko odmítly Polanského do Spojených států vydat.

Polanski se stal jedním z nejvýznamnějších filmařů, na které měla výrazný dopad kampaň proti sexuálnímu obtěžování MeToo. Letos byl spolu s komikem Billem Cosbym vyloučen z americké Akademie filmových umění a věd, která organizuje a uděluje Oscary. Předtím v jednom rozhovoru nazval kampaň "hromadnou hysterií".

Související

Více souvisejících

Roman Polanski film J’Accuse (Žaluji) Francie kultura sexuální zneužívání

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy